Türkiye Harekete Geçti: O Bitcoin Borsaları Bloke Edilecek!

Tüirkye Bitcoin Borsaları Bloke Edilecek
Tüirkye Bitcoin Borsaları Bloke Edilecek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir gelişmeye göre, Türkiye’de kripto sektörünü izlemek ve geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla yeni bir organizasyon kuruyor. İlk görevi, bazı Bitcoin borsalarındaki sorunları ele almak ve bir bütün olarak sektöre olan güveni artırmak olacak.

Yeni Türk kuruluş, kripto para piyasasındaki sorunlarla ilgilenecek

Kripto Endüstrisi Geliştirme, İzleme ve Raporlama Derneği başkanı Emrah İnanç’a göre, Türkiye’de kripto para ticareti yapan kişilerin 2022 itibariyle 8 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. İnanç, Türkiye’nin kripto yatırımları açısından dünyanın ilk beşinde olduğunun altını çiziyor.

Yeni kurulan kuruluşun üst düzey yöneticisi yaptığı açıklamalarda, kripto sektörünün gelişimi için şeffaflığın çok önemli olduğunu vurguladı. Bu nedenle, çabalarını öncelikle kripto borsalarıyla ilgili sorunları çözmeye ve sektöre olan güveni artırmaya odaklayacak.

Ünlü Ekonomist Umutlu: Bitcoin Bu Seviyelere Roketleyebilir!

İnanç, Uzak Doğu’dan bir dizi borsanın Türk müşterileri çekmeye çalıştığına dikkat çekti. Bu çerçevede, kuralların ve düzenleyici otoritenin yokluğunun “uygunsuz sonuçlara” yol açtığını kaydetti ve kamu sektörüyle ilişkilerdeki bazı zorlukları kabul etti:

Bazı borsaların terörü finanse etmek ve kara para aklamak için yasa dışı olarak müşteri hesaplarını bloke ettiği iddialarıyla karşı karşıyayız.

Bu Bitcoin borsalarına bloke geliyor

İnanç, “Yasa dışı uygulama ve usulsüzlüklerin önüne geçebilmek için hukuka aykırı işlemlere yol açan, mağduriyetlere yol açan, vatandaşlarımızı ve ülke ekonomisini tehdit eden kripto para borsalarının bloke edilmesi için gerekli adımları atacağız” dedi. Ayrıca hem bireyleri hem de kuruluşları istek, öneri ve şikayetlerini grubun web sitesinde yayınlanan bir formu doldurarak gruba iletmeye çağırdı.

Kripto paralar, son birkaç yılda ülkemizde bireysel yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Türk yatırımcılar, Kasım ortasında iflas başvurusunda bulunan FTX de dahil olmak üzere sektördeki birkaç iflastan da etkilendi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Türkiye, FTX iflasında en somut atan ülkeler arasındaydı.

Türkiye'de Kripto Para Dehşeti: Arkadaşını Vurdu!

Türkiye kripto birliği, ‘mağdur eden’ borsaları engelleme sözü verdi

Türkiye’de, kurucuları ve üst düzey yöneticileri dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçlanan Thodex gibi birkaç yerel borsa kapandı. Vebitcoin, merkez bankasının kripto ödemelerini yasaklaması ve Coinzo’nun da kapanmasının ardından faaliyetlerine son verdiğini açıklamıştı. Türkiye Merkez Bankası, Nisan 2021’de, aşırı volatilite, düzenleme eksikliği ve geri alınamaz işlemler gibi faktörlere atıfta bulunarak “Kripto praların ilgili taraflar için önemli riskler içerdiğini” açıkladı.

TCMB ayrıca kripto paraların “anonim yapıları nedeniyle yasa dışı eylemlerde kullanılabileceği” ve “cüzdanların sahiplerinin izni olmadan çalınabileceği veya hukuka aykırı olarak kullanılabileceği” uyarısında bulundu. Emrah İnanç tarafından aktarılan son duruma Türkiye, yatırımcıları mağdur eden borsaları engellemeye yönelik daha tedbirli davranacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Türkiye Harekete Geçti: O Bitcoin Borsaları Bloke Edilecek!