XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Türk Doktora Kripto Para Şoku: Tüm Parasını Kaybetti!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 24 Temmuz 2022
0 görüntülenme
Türk Doktora Kripto Para Şoku

Doktor Nursen Mutlu, babasının tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak için İstanbul’daki evini satıp kripto para yatırımı yaptı. Tüm parasını kaybetmesinin nedeni telefonuna gelen bir kısa mesajdı.

Telefonuna gelen linke tıklayan doktor tüm parasını kaybetti

İstanbul’da yaşayan Doktor Nursen Mutlu, babasının tedavi masraflarını karşılamak için evini sattı. Kasım ayında Dr. Nursen Mutlu’nun babası beyin kanaması geçirdi. Mutlu, sağlık hizmetini ödemek için evini sattı. Ancak masrafları karşılamak için ek nakit gerekiyordu. Daha sonra parasının değerini artırmak için Türkiye’de tanınmış bir kripto para borsasına yatırım yaptı. Telefonuna gelen bir kısa mesaj nedeniyle borsada sahip olduğu her kuruşunu kaybetti.

Mutlu, gelen mesajın mevcut borsa yatırımlarının %15’inin verileceğini belirttiğini söyledi:

Bağlantı açılmadığı ve şüphelendiğim için bir dolandırıcılık yapıldığını düşünüyorum. Şifrem değiştirilmiş.

Mutlu, birkaç dakikanın ardından 0850’li bir numaranın aradığını söylüyor. Hattın diğer ucundaki müşteri hizmetleri temsilcileri kendilerini tanımladılar. Dolandırıcılar her adımı titizlikle planlamışlardı. Aradıklarında, doktorun hesabını kurtaracaklarını temin ettiler. Mutlu’yu bir takım işlemleri yapmaya zorladılar. Mutlu’ya göre müşteri hizmetleri destek e-postasında yer alan cüzdana para göndermesini istediler. 43 yaşındaki doktor da bu işlemlerin hepsini yaptı. Daha sonra müşteri hizmetlerini aradı. O anda gerçek ortaya çıktı. Arayanlar, “Sizi aramadık, bu bizim numaramız değil” dedi. Doktor Nursen Mutlu’nun şu an tek istediği çalınan parasını geri almak.

Kripto para dolandırıcılığından kaçınma

Dolandırıcılar, müşteri hizmetleri kılığında çeşitli şirketlerin kimliğine bürünüyor. Bu dolandırıcı telefon numaraları internette spam gönderilerek, yardım arayan şüpheli olmayan kurbanları avlar. Dolandırıcılar ayrıca doğrudan potansiyel kurbanlara giden aramalar da yapabilirler. Bu dolandırıcılar, sosyal mühendislikte yeteneklidir ve sahte amaçlar için kullanılacak kişisel bilgileri sağlamak için hedeflerini aldatmak ve manipüle etmek için yanlış iddialarda bulunurlar.

Türkiye'de 200 Milyon Dolarlık Kripto Para Vurgunu

Dolandırıcılara kanmamak için nelere dikkat etmeliyim?

  • Destek personeline (veya bu konuda başka birine) asla makinenize uzaktan erişim izni vermeyin. Bu, dolandırıcıya bilgisayarınıza, çevrimiçi finansal hesaplara ve dijital yaşama tam erişim sağlar.
  • 2FA (2 Faktörlü Kimlik Doğrulama) güvenlik kodlarınızı veya şifrelerinizi asla vermeyin. Borsa persenelleri, sizden asla hassas kimlik doğrulama bilgilerini paylaşmanızı istemez.
  • Gizli kişisel bilgilerinizi isteyen giden aramaları asla kabul etmeyin. Dolandırıcıların, giden aramalar yaparken gerçek telefon numaralarını taklit edebileceğini unutmayın.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, daha önce benzer olaylar yüzlerce Türk yatırımcı mağdur oldu. Üzücü olaylar, piyasasının yönünü aşağıya çevirdiği dönemlerde Türkiye’nin dört bir yanından geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 8 Altcoin Projesini Not Edin
Bu 8 Altcoin’i Not Edin: “Çarpıcı Bir Geri Dönüş Yapabilirler” Kripto para piyasası yüksek kazançları kadar ani düşüşleriyle de bilinmektedir. Altcoin piyasası son 6 aydır bunun kırmızını tarafını tecrübe ediyor. Bu makalede, Arti lakaplı kripto analistinin, 2022’de en hızlı geri dönüş yapacağını düşündüğü 8 altcoin projesine bakalım....
Buğra Çağlar 24 Temmuz 2022