Reklamı kapat

Bu Türk Kripto Para Platformunda Dolandırıcılık: Coin Battı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 hafta önce
197 görüntülenme
Bolu’da kripto para mağduru 20 kişi, bir bilişim şirketine ait tokena para yatırdıktan sonra şirketin batmasıyla zarar etti. Mağdurlar, bir basın açıklaması yapıp içerisinde bulundukları durumu protesto etti. İşte detaylar…

Bolu’da kripto para mağduru 20 kişi, bir bilişim şirketine ait tokena para yatırdıktan sonra şirketin batmasıyla zarar etti. Mağdurlar, bir basın açıklaması yapıp içerisinde bulundukları durumu protesto etti. İşte detaylar…

Kripto para mağdurları, Bolu’da durumu protesto etti

Yaklaşık iki yıl önce Bolu’da bir bilişim şirketi “Boluspor token” adıyla bir kripto parayı piyasaya sürdü. Hatta bu coin’in lansmanı, Bolusporlu yöneticilerle birlikte gerçekleşti. Fakat coin, piyasadaki olumsuz koşullarla beraber çöküş yaşadı. Bu nedenle birçok kişi mağdur oldu. Geçtiğimiz gün, Boluspor token’dan mağdur olan 20 kişi Bolu’daki Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamalarda Ankara Barosu avukatı Özgür Barça’nın açıklamaları durumu özetledi.

Barça’ya göre Helenex Bilişim A.Ş. isimli bir bilişim şirketi tarafından çıkarılan ve herhangi bir karşılığı olmayan kripto para, insanları mağdur etti. Söz konusu durumu “dolandırıcılık” olarak adlandıran avukat, son zamanlarda özellikle yatırım, ticaret adı altında oluşturulan saadet zincirlerine işaret etti. Birçok vatandaşın bu yöntemle dolandırıldığını söyledi. Avukat, bu noktada Çiftlik Bank ve Thodex gibi büyük dolandırıcılıklara işaret etti.

Şirketten 4 ay sonra kâr vaadi

Bu tarz dolandırıcılıkları meslek edinen kişilerin toplumun bildiği kişileri ve kurumları reklam yüzü olarak kullandığını belirtti. Çiftlik Bank, Thodex vurgunu gibi skandalların siyasileri, film yıldızlarını kullandığına dikkat çekti. Avukata göre Helenex Bilişim A.Ş. ve Boluspor tokenı ile yaşananlar da bir dolandırıcılık örneği. Barça, “Helenex Bilişim A.Ş’nin 11.11.2021 tarihinde Bolu’da bilinen önemli simaları kullanarak tokenın reklamı yapıldığını” belirtti.

'Büyük Düşüş Olacak' 2 Analist: Bu 5 Altcoin'den Alın!

Önemli kişilerin kullanılmasıyla yapılan açıklamalarda şirket, kripto para çıkarılacağını, satışa arz edileceğini ve sistemin 4 ay kapatılarak yatırımcılara “büyük kâr sağlayacağını” duyurdu. Avukatın açıklamasına göre binlerce kişi bu vaatlere kandı. Böylece kripto parayı satın aldılar. Sistemi dört ay kilitleyip kriptonun değerleneceğini iddia eden kişiler, bu biriken paraları başka hesaba aktardı. Yani, avukata göre, “kendilerine ve yakınlarına çıkar sağladılar”.

Kripto piyasası zor dönemlerden geçiyor

Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi genel olarak kripto para piyasası zor dönemlerden geçiyor. En büyük üçüncü kripto borsası olan FTX’in iflas etmesi, bazı yatırımcıların alana olan güvenini sıfırladı. FTX’in ardından adeta domino etkisiyle bazı platformlarda para çekme işlemleri askıya alındı. Yatırımcıların fonlarına erişmesi, istediği zaman çekmesi önemli olduğundan; birçok kişi fonlarını alabilmeyi bekliyor. Bu nedenle yatırımcıların, güvenilir platformların çıkardığı kripto paralara yatırım yapmaya çalıştığını görüyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Düşüşlerini Bilen Analist: Bu Altcoin Çökebilir!
Bitcoin Düşüşlerini Bilen Analist: Bu Altcoin Çökebilir! Son zamanlarda doğru tahminleriyle öne çıkan Bitcoin ve altcoin analisti il Capo Of Crypto (Crypto Capo), en büyük kripto paralardan olan Cardano (ADA) için beklentilerini paylaştı. Analist, ADA’nın 0.16 ila 0.20 dolar seviyelerinin arasına düşebileceğini öne sürüyor....
Aslı Dinçer 1 hafta önce