FBI Baskın Yaptı: Türk Mankene Kripto Para Soruşturması!

384 görüntülenme
FBI Baskın Yaptı: Türk Mankene Kripto Para Soruşturması!

Geçtiğimiz yıl yurt dışında yaşamaya başlayan bir Türk model olan Yeşim Erçetin, kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla gözaltına alındı. Erçetin’in kullandığı hesapların yanı sıra, pasaportuna da el konuldu. İşte tüm detaylar…

Türk modele FBI baskını: Sebep kripto

Geçtiğimiz yıl evlenip yurt dışına yerleşen eski model Yeşim Erçetin, evine düzenlenen FBI baskını sonucu gözaltına alındı. FBI, Erçetin’in kripto piyasasında usulsüzlük yaptığını öne sürdü. Geçtiğimiz yıl Fevzi Kardeseci ile evlenerek Amerika’ya yerleşen model, FBI’ın baskını ile gündeme geldi.  Kripto piyasasında usulsüzlük suçlamasına göre çift, kripto paralarla insanları dolandırıyordu. Modelin ve eşinin hesabındaki para hareketliliği sonucu hesaplara engel konuldu. Ayrıca, Erçetin’in pasaportuna da el konuldu.

Santiment, Türklerin Aldığı Altcoin İçin 'Dump Uyarısı' Yaptı!

Şu anda Erçetin’e 50.000 dolarlık kefalet konulduğu öne sürülüyor. Erçetin’in eski eşi ise mankenin 50.000 dolarlık kefaletle çıkabileceğinin mümkün olmadığını, zira bunun basit bir olay olmadığını açıkladı. Eski eşi Emre Matraş’ın açıklamalarına göre Erçetin, büyük bir dolandırıcılık olayının içine düştü ve şu anki eşinden dolayı mağdur oldu. Matraş, Erçetin’in şu anda oradan çıkmasının zor olduğunu öne sürdü.

Ünlüler ve kripto para dolandırıcılığı

Erçetin’in gerçekten de dolandırıcılıkla ilgisi olup olmadığı henüz kesin değil. Ancak Bitcoin ve altcoin alanında dünya çapında ünlü insanlar da daha önce çeşitli soruşturmalara söz konusu olmuştu. Kripto para birimi popülaritesi son yıllarda hızla arttı ve ünlüler de hayran kitlesine katıldı. Ancak alandaki suç faaliyetleri arttıkça, influencer onaylarının yatırımcıları maliyetli kripto varlık dolandırıcılığına çekme olasılığı da arttı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Kim Kardashian, Floyd Mayweather ve eski NBA yıldızı Paul Pierce, geçen yıl Kaliforniya’da açılan bir davada şöhretlerini EthereumMax adlı az bilinen bir kripto para birimini “pumplamak” için kullanmakla suçlandı.    Mayweather için dava, boksörün kripto hakkında yanıltıcı açıklamalarda bulunduğu iddiasıyla ikinci kez incelemeye alındığını gösteriyor.

Bu 2 Altcoin'de Ortalık Karıştı: Önemli İddialar Var!

2018’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Mayweather ve müzik yapımcısı DJ Khaled’i ilk coin arzlarına (ICO) yapılan yatırımları teşvik etmek için aldıkları ödemeleri ifşa etmedikleri için suçladı. Yeşim Erçetin’in olayına benzemese de, yukarıdaki örnekler, kripto para birimlerini eleştiriye karşı özellikle savunmasız hale getiriyor çünkü yanlış bilgilendirilmiş yatırımcılar, hayran oldukları yıldızlar kriptoya ilgi duyduğu için spekülatif ürünlere girmek için acele ediyorlar. Sonuç olarak, Erçetin’e yönelik iddialarda henüz bir kesinlik olmadığını belirtmekte fayda var. Erçetin’in suçlu olup olmadığı, önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • CNN

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Kripto Para Borsasının Yöneticisi Tutuklandı!
Bu Kripto Para Borsasının Yöneticisi Tutuklandı! Son zamanlarda Bitcoin ve altcoin alanına yönelik düzenleyici çabalar artıyor. En son gelişmelere göre, kripto alanına yönelik aldığı sıkı önlemlerle tanınan Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb’un sahibi olduğu düşünülen yöneticisi, zimmete para geçirme suçlamasıyla...
Aslı Dinçer 2 ay önce