Türkiye’de Bitcoin Operasyonu: “Sahte Para” Denildi!

turkish lira crashing bitcoin
turkish lira crashing bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yeni bir kripto para operasyonu düzenlendi. Kocaeli’de jandarma ekipleri, sahte Bitcoin üretilen tesise operasyon düzenledi. İflas eden fabrikaya, duvarın delinerek girildiği tespit edildi. Yetkililer içeride bulunan cihazların piyasa değerinin 10 milyon TL olduğunu belirledi. Peki Türkiye’de kripto madenciliği suç mu? Bu konuda bir kanun ya da düzenleme var mı? Kriptokoin.com olarak, detayları sizler için derledik, birlikte konuyu inceleyelim…

Türkiye’de yeni bir kripto para operasyonu düzenlendi: Bitcoin üretiyor!

Son zamanlarda Türkiye’nin birçok ilinde kripto para operasyonu yapılıyor. Bugün bunlara bir yenisi eklendi. Kocaeli’nin Gebze İlçesi Tavşanlı Mahallesinde bir fabrikanın iflas etmesi sebebi ile mühürlenen bölümünde ‘sahte Bitcoin üretildi’ bilgisine ulaşan Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatan jandarma ekipleri, S.C. isimli şahsın fabrikanın mühürlenen bölümünde, kaçak elektrik çekerek, kurduğu cihazlarla BTC ürettiğini tespit etti.

BTC, ADA, FTM, CELR ve VRA Tahminleri!

Ekipler tarafından belirlenen adrese operasyon düzenlendi. Gerçekleştirilen operasyonda, şahsın kaçak elektrik hattı çekilerek oluşturulmuş trafo ile bağlantı yapılan, 9 milyon 750 bin TL değerinde 650 adet kripto para üretim cihazı ele geçirildi. Şahsın kurduğu sistemle aylık 60 bin dolar kazanç elde edildiği tespit edildi. Olayla ilgili S.C. hakkında işlem başlatıldı.

Üretilen kripto paralar, yetkililerce sahte para olarak değerlendirildi

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi sebebi ile üretilen kripto paralar, yetkililerce “sahte para olarak değerlendirildi. Bu sebeple şahıs hakkında, ‘parada sahtecilik’ suçundan işlem başlatıldığı öğrenildi. Mühürlü fabrikanın duvarını kırarak, içeri giren ekipler, kaçak elektrik hattı çekilip, oluşturulmuş trafo ile 9 milyon 750 bin lira değerinde 650 kripto para üretim cihazı ele geçirdi. S.C. hakkında ‘parada sahtecilik’, ‘mühür bozma’ ve ‘elektrik enerjisi hırsızlığı’ suçlarından işlem başlatıldı.

Profesyonel Trader, Bitcoin Yatırımcılarını Uyardı: Bu Dipler Olabilir!

Peki Türkiye’de kripto madenciliği suç mu? Bu konuda bir kanun ya da düzenleme var mı? Avukat Enes Malik Saran’a göre, ülkemiz açısından konuşulacak olursa mevzuatta, kripto paraların madenciliğini yasaklayan açık bir hüküm Türk Ceza Kanununda bulunmuyor. Enes Malik Saran, kripto paraların üretimi ve donanımlarına sahip olmanın suç oluşturmadığını söyledi. Enes Malik Saran’ın detaylı açıklamalarına bu makalemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Türkiye’de Bitcoin Operasyonu: “Sahte Para” Denildi!