Türkiye’de Yeni Kripto Para Operasyonu: 3 Gözaltı Var!

GettyImages 1230417338 0 scaled
GettyImages 1230417338 0 scaled
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yeni bir kripto para madencilik operasyonu yapıldı. Bolu’da jandarmanın düzenlediği operasyonda yasa dışı kripto üretimi yapan 3 kişi gözaltına alındı. Peki Türkiye’de kripto madenciliği suç mu? Bu konuda bir kanun ya da düzenleme var mı?

Türkiye’de yeni bir kripto para madencilik operasyonu yapıldı

Yeni bir gün ve yine bir kripto para madencilik operasyonu haberi manşetlerde yer alıyor. Bolu İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaptıkları istihbarat çalışması sonucu kurdukları düzenekle yasa dışı kripto para üretimi yapılan 2 yere eş zamanlı operasyon düzenledi. Bolu merkezi ve Gerede ilçesinde düzenlenen operasyonlarda yasa dışı yollarla kripto üretimi yapılan toplam 3 ayrı düzenek içerisinde toplam 61 elektronik cihaz ele geçirildi. Bu olay nedeniyle 3 kişi gözaltına alındı.

Bitcoin Madencilik Devi Bitmain, Türkiye Piyasasına Giriyor!

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, İzmir, Konya ve Adana’da da kripto operasyonu yapıldı. Kripto üretimi yaptığı tespit edilen şüpheliler gözaltına alındı. Peki Türkiye’de kripto madenciliği suç mu? Bu konuda bir kanun ya da düzenleme var mı? Avukat Enes Malik Saran, insanların kripto paralardan büyük kazanç elde etme çabasında bulunduklarını, ancak işin hukuki tarafında tereddüde kaldıklarını ve “net bir şey söylemenin mümkün olmadığını” düşünüyor. Kripto paralar hakkında küresel regülasyonların, Blockchain teknolojisini oldukça geriden takip ettiğini belirten Saran, bu konu hakkında şunları düşünüyor:

Bu durumda, kripto para üretmek suç mu? gibi sorularla gündemimizi meşgul ediyor. Kripto para üretimi denilen şey aslında yukarıda saydığımız bilgisayar bileşenlerinin, Blockchain sisteminin hizmetine sunulması ve sistemin güvenilirliğinin ve çalışırlığının devamını sağlamak, karşılığında ise kazanç elde etmek ibarettir. Dünyanın birçok noktasında devasa tesislerde gerçekleştirilen kripto üretimi yine yüz binlerce insan tarafından evlerde de gerçekleştiriliyor.

Bitcoin Madenci Kapitülasyonu Kara Perşembe Seviyelerinde! Devasa Bir Selloff mu Yaklaşıyor?

Enes Malik Saran: Kripto paraların madenciliğini yasaklayan açık bir hüküm yok!

Enes Malik Saran’a göre, ülkemiz açısından konuşulacak olursa mevzuatta, kripto paraların madenciliğini yasaklayan açık bir hüküm Türk Ceza Kanununda bulunmuyor. Enes Malik Saran, kripto paraların üretimi ve donanımlarına sahip olmanın suç oluşturmadığını söyledi. Enes Malik Saran’ın detaylı açıklamalarına bu makalemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Türkiye’de Yeni Kripto Para Operasyonu: 3 Gözaltı Var!