Türkiye’de Yeni Thodex Vakası: 100 Milyon Dolar Topladılar!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 26 Haziran 2021
4 görüntülenme
hacker 1952027 1280 1

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere aylar önce, kripto para borsası Thodex kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer’in borsa kullanıcılarının paralarını toplayıp yurt dışına kaçması ile sarsılan Türk kripto yatırımcıları, bu sefer başka bir dolandırıcılık ile karşı karşıya kalmış gözüküyor. Ancak, bu sefer iddiaların temelindeki platform Türkiye merkezli değil.

Yeni Thodex mi? Türkiye’deki kripto para yatırımcıları yeni bir saadet zinciriyle darbe aldı

İddialara göre “Smart Trade Coin” isimli bir kripto para sistemi, aslında bir saadet zinciri çıktı. Aylık yüzde 30 kazanç vadeden bu saadet zinciri ile 200 bin kişiden 100 milyon toplandığı ve paraların Marshall Adaları’na aktarıldığı ortaya çıktı.

Dikkat! Dolandırıcılar Bitcoin, USDT ve ETH ile Olmayan Maske ve Jel Satarak 2 Milyon Dolar Kazandılar

Smart Trade Coin, yatırımcılardan belirli bir miktar karşılığında, onlar adına otomatik işlem yapan bir kripto para botu satıyor. İddialara göre satın alınan bu paket/üyeliklerin işleyişi şu şekilde anlatılıyor: “Sistem bir robot yazılımla çalışıyor. Robot 7/24 sizin adınıza çalışıyor. Yatırdığınız para, kripto para piyasasında değerlendiriliyor. Sizin adınıza alım-satım yapılıyor”.

Platforma üye kazandıranların kazanç sağlaması sebebiyle yatırımcıların sayısı hızla büyüdü. Sonuç olarak, Türkiye’de 200 bine yakın kişiden 100 milyon dolara yakın para toplandığı bildiriliyor. Yalnızca Türkiye’de değil, çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin de bu oluşuma para kaptırdığı iddia ediliyor.

Dikkat: Bu Dolandırıcılar Bitcoin’lerinizi Sıfırlayabilir!

Pek çok meslek grubuna mensup insanın Smart Trade Coin’e para kaptırdığı belirtiliyor. Hatta, Eskişehir’de bir kokoreç dükkanı bulunan Ramazan Oruç’un, Smart Trade Coin’e 2 milyon lira gibi bir miktar yatırdığı bildiriliyor.

Paralar, Marshall Adaları’na aktı

Bu sistemin kurucularının Hintliler olduğu ve Türkiye’nin yanı sıra pek çok ülkede bu faaliyetlerin yürütüldüğü belirtiliyor. Sonuç olarak dünya çapında pek çok ülkeden toplanan paraların Marshall Adaları’na aktığı belirlendi. Smart Trade Coin’in Eskişehir’de bir ofisi olduğu ve bazı mağdurların burayı bastığı da belirtildi. Ancak karşılarında kimseyi bulamayan grup, adliyenin yolunu tuttu. Bu sırada yatırımcıların paralarına ulaşıp ulaşamayacağı konusu; belirsizliğini koruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

altcoin 32
Bu 7 Altcoin’e Dikkat: Yatırımcıların Risk İştahı Artıyor! Kripto para piyasası, geçtiğimiz ay boyunca istikrarsızdı. Bitcoin’in düzeltme aşaması ve ardından gelen düşüş trendi, altcoin fiyatlarında artan volatiliteyi tetikledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan toplam kripto para piyasa değeri, yazım...
Aslı Dinçer 26 Haziran 2021