Türkiye’deki Kripto Para Haczine Yönelik Yeni Gelişme: Haciz Kararı Uygun Bulundu

60754725adcdeb126464b7a2
60754725adcdeb126464b7a2
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Türk kripto dünyasında ilk defa kripto paraya haciz gelmişti. Bu karar, İstanbul 14. İcra Dairesi’nden gelmişti. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edilmişti.

Bugün, bu karara dair yeni bir gelişme yaşandı.

Kripto para birimine konulan hacze itiraz edildi

Haciz olayını ilk defa Twitter hesabından duyurmuş olan Avukat Kerem Bilen, geçtiğimiz hafta BtcTurk’ten gelen bir maili “Kripto paraların haczi de uygulamaya girmiş bulunmaktadır,” diyerek paylaşmıştı. Ardından hesaba uygulanan blokeye yönelik İcra Hukuk Mahkemesine itirazda bulunuldu.

Kerem Bilen, itirazın sonuçlandığını Twitter hesabından duyurdu. Açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

“Geçtiğimiz günlerde kripto para borsasına gönderilen haciz ihbarnamesi sonucu borçlu kişinin kripto hesabına borsa tarafından bloke işlemi uygulanmıştı. Bu işleme ilişkin İcra Hukuk Mahkemesine yaptığımız itiraz birkaç saat önce sonuçlandı.

İcra Hukuk Mahkemesi, Merkez Bankasının kripto varlığa ilişkin gayri maddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkarak kripto paraların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar vermiştir.

Bu kararla ilk kez Türk yargısı, kripto para ile ilgili bir nitelendirme yaparak, kripto paraların haczini kanuna ve hukuka uygun bulmuştur. Bu karar şimdilik emsal teşkil etmektedir.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Türkiye’deki Kripto Para Haczine Yönelik Yeni Gelişme: Haciz Kararı Uygun Bulundu