Herkes Kaçıyor: Türklerin de Aldığı Bu Altcoin Öldü mü?

812 görüntülenme
Türklerin Aldığı Bu Altcoin Öldü mü

Kripto para yatırımcıları için 2022 unutulmaması gereken bir yıldı. Bir zamanlar ilk 10 arasında yer alan Terra (LUNA) ve Solana (SOL), bu dönemde eski konumlarını tamamen yitirdiler. Peki, Türklerin de yoğun ilgi gösterdiği bu altcoin projelerinin geri dönme şansları var mı?

Solana öldü mü?

Solana, değerinin %95’ini kaybederek 54,5 milyar dolardan 4,4 milyar dolara düştü. Bu serbest düşüş, Kasım ayındaki FTX iflasında sadece bir hafta içinde gerçekleşti. 2022’nin skandal olayı ardından Solana (SOL), piyasa değerine göre ilk 15 arasından uzaklaştı. Diğer kripto paraların yanında rakiplerine göre en fazla hasar gören altcoin oldu.

Altcoin projesini çevreleyen sorunlar

İlk sorun, Solana ağında meydana gelen sürekli kesintiler. 2022 boyunca bazıları saatleri aşan kesintiler yaşamıştı. Bunun öncesinde Solana, bir süredir TPS ve ucuz gas ücretleri konusunda kendisini “ETH katili” olarak konumlandırdı. Bunun sonucunda pandemi sırasında bir ilgi seli ve büyük kazançlar elde etti. Fakat, kesintiler amansız bir hızla devam ederken, Solana’nın altında ciddi sorunlar vardı ve halen de devam ediyor.

Diğer yandan, giderek daha fazla öne çıkan Katman 2 projeleri, Solana’nın temel özelliklerini de tehdit ederek, temel kullanım senaryosuna saldırıyor. Farklı Katman 2’ler gelişiyor, bu da Solana’nın rakipleri arasında kaybolması anlamına geliyor.

Sam Bankman-Fried

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere 11 Kasım, FTX’in resmen iflas ettiğini ve SBF’nin ise istifa ettiğini duyurduğu tarihti. Bunun da Solana için korkunç sonuçları oldu. FTX’in gözden düşmüş kurucusu, Solana’nın sadık bir ilk destekçisiydi ve SOL, son dakikada çaresizce yatırımcı ararken FTX’in çokça duyurulan bilançosunda bile görünüyordu. Aslında Bankman-Fried, Solana’nın en büyük şampiyonuydu.

Eleştirmenler şimdi, salgın sırasında SOL’un dikey yükselişinin kısmen Bankman-Fried’in müdahalelerinden kaynaklandığını iddia ediyor. SOL dağıtımı aynı zamanda VC ağırlıklı olmasıyla ünlüydü, bu da balina cüzdanlarının fiyatını diğer kripto paralardan önemli ölçüde daha fazla etkileyebileceği anlamına geliyor.

FTX’in çökmesinden bu yana yaklaşık iki ay içinde Solana, diğer kripto paralardan önemli ölçüde daha fazla mücadele etti. Yatırımcılar, FTX’te kapalı kapılar ardında yaşananlarla ilgili ifşaatlar göz önüne alındığında, Bankman-Fried’in SOL’a verdiği desteğin bir kısmının dolandırıcılık faaliyetlerinden kaynaklandığından korkuyor. Alameda CEO’su ve Bankman-Fried’in yakın sırdaşı Caroline Ellison, SEC’e Bankman-Fired’ın FTT tokeni kasıtlı olarak manipüle ettiğini belirtti. Tüm bunlarda, Solana’nın geleceğini çökertmeye yeterliydi.

Projeler ve sermaye Solana’dan ayrılıyor

DeFi’ye baktığımız, Solana üzerinde kilitlenen toplam değer (TVL), 2021’in sonlarında 10 milyar doları aşan değere kıyasla şu anda 217 milyon dolar. Belki de daha da endişe verici olan, projelerin Solana’dan rakip ağlara taşınması. Tanınmış NFT koleksiyonları DeGods ve y00ts geçen hafta sırasıyla Ethereum ve Polygon’a geçtiklerini duyurdular, bu Solana için bir çekiç darbesiydi.

Solana’nın çöküşü o kadar keskindi ki, sözde en büyük rakibi Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bile nazik sözler söylemek için içeri girdi. SOL’un düşüşü hakkında çok şey söylüyor, çünkü artık TVL açısından Blockchain’ler arasında ilk 10’unda bile olmadığı göz önüne alındığında, artık ona Ethereum’un rakibi demek bile zor.

Çöken altcoin projeleri geri dönebilir mi?

Şimdi soru, tüm bu sorunların unutulup projelerin nasıl geri dönebileceği üzerine. Buradaki sorun iki yönlü. Vitalik’in belirttiği gibi, “korkunç fırsatçı paragözler ayıklandılar”. Bu, daha önce tartışıldığı gibi SOL’a önemli ölçüde zarar verirken, kısa vadeli bir soruna işaret ediyor.

Öte yandan, Bankman-Fried destanından önce gelen ve hala sorun olmaya devam eden sayısız sorun var. Solana’nın piyasa lideri TPS’si ve ucuz ücretleri harika, ancak güvenlik ve istikrara karşı bir değiş tokuşla geliyorlar. Bu nedenle analistler, yüksek ağ özelliklerinin bir süre daha olayların gölgesinde kalacağını düşünüyor. Ayrıca, tüm altcoin piyasa zaten sert bir kışı tecrübe ediyor. Enflasyon hala yüksek, zayıf bir jeopolitik iklim ve daha pek çok aşağı yönlü değişken ve belirsizlikle, makro iklim yakın zamanda değişmeyecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coinjournal

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

2 Bitcoin Borsası İçin Karar Verildi
Bu 2 Bitcoin Borsası İçin Son Dakika: Karar Verildi! ABD’li düzenleyiciler, piyasanın en büyük 2 Bitcoin borsası hakkında karar vermeye hazırlanıyor. Özellikle Coinbase, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı ile yapılan anlaşmanın ardından 50 milyon dolar ceza ödeyecek. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz. Yeni...
Buğra Çağlar 1 ay önce