Türklerin Sepetindeki Altcoin Kapatılıyor! Çakıldı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
2.459 görüntülenme
Türklerin Sepetindeki Altcoin Kapatılıyor! Çakıldı!

Popüler bir altcoin olan ve Türkiye’deki yatırımcıların dikkatini çeken HBAR’ın arkasındaki Hedera ağında bir sorun yaşadı. Hedera, “ağ düzensizlikleri” yaşadığını ortaya çıkardıktan sonra ağ hizmetlerini kapattı. İşte detaylar…

Altcoin projesinden önemli bir duyuru geldi

Hedera, 9 Mart’ta bir tweet’te duyurulduğu üzere çoğu hizmete erişimi kapatıyor. Hedera, akıllı sözleşmelerindeki düzensizlikleri araştırırken ana ağındaki ağ proxy’lerini kapatacağını söyledi. Bu eylem, cüzdanların, merkezi olmayan borsaların ve merkezi olmayan uygulamaların ve merkezi borsaların kullanılamayacağı anlamına gelir. Proje, ana ağının çalışır durumda olduğunu ve yeni bloklar üzerinde işlem yapılabildiğini söyledi. Ancak, ağa benzer şekilde çoğu kullanıcı için erişilemez. Proje, sorun çözüldüğünde erişimi ve proxy’leri yeniden etkinleştireceğini söyledi.

Hedera, bu eylemi “kullanıcılar için çok dikkatli bir şekilde” gerçekleştirdiğini söyledi. Proje, herhangi bir fonun kaybolup kaybolmadığını veya çalındığını belirtmedi. Karar, projenin merkeziyetsizlik taahhüdünü sorgulayan kullanıcılardan çoktan eleştiri aldı. Hedera’nın görünüşe göre tek başına proxy’lerden yararlandığı gerçeği, yalnızca birkaç tarafın ağ üzerinde kontrole sahip olduğunu gösteriyor. Hedera, 2020’de piyasaya sürüldüklerinde proxy’leri tamamen kontrol ediyordu. Ancak, kontrolü daha sonraki bir tarihte yönetim üyelerine vermeyi planladığını da söyledi.

Ağ, akıllı sözleşme sorunları yaşıyordu

Heder, 9 Mart’ın başlarında akıllı sözleşme sorunları yaşadığını doğruladı. Köprü hizmeti Hashport da sorunu kontrol altına almak için hizmetlerini durdurdu. Hedera, konunun kaynağı hakkında çok az bilgi verdi. Ancak bağımsız Blockchain araştırmacısı Ignas, sorunun akıllı sözleşmelerin kaynak koda dönüştürme süreciyle ilgili olduğunu bildirdi ve özellikle Hedera Token Service’i (HTS) etkilediğini söyledi. Bu, likidite sağlayıcı (LP) tokenların ve wrapped tokenların etkilendiği anlamına gelir.

Santiment Altcoinler Alım Sinyali Veriyor

Ignas, bu bilginin orijinal kaynağı olarak Pangolin Exchange CEO’su Justin Trollip’in açıklamalarını alıntıladı. Trollip, Hedera’nın Pangolin, SaucerSwap gibi projeler yaptığını söyledi. Heliswap ve diğerleri de risk altında. Trollip, kullanıcılara “paralarını şimdi çekmelerini” tavsiye etti ⁠. Bu tavsiye daha sonra Pangolin tarafından resmi bir sıfatla tekrarlandı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ağustos 2018’de piyasalara giren ve dApp oluşumuna olanak tanıyan ağın coin’i HBAR, yazım sırasında yüzde 6.2’lik bir düşüş ile 0.061 dolardan 0.055 dolara geriledi.  Bununla birlikte, 24 saatte yüzde 8 düşen Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Düzensiz faaliyet raporu, sosyal medya platformlarında bilgisayar korsanlarının platforma saldırdığına dair spekülasyonları alevlendirdi. Hedera bu söylentileri ne onayladı ne de yalanladı. Platformun tweet’ine göre Hedera, sorun çözüldüğünde ağ proxy’lerini yeniden etkinleştirecek. Düzensizliklerin nedeni şu anda tespit edilmemiş durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Korkutan Gelişme: Bu Bitcoin Borsalarına Dava Açılabilir!
Korkutan Gelişme: Bu Bitcoin Borsalarına Dava Açılabilir! Fox Business tarafından yakın bir zamanda yayınlanan yeni bir raporda, ABD’de büyük Bitcoin ve altcoin borsalarının bireysel yatırımcılardan olası bir toplu dava davasıyla karşı karşıya kalabileceği ortaya çıktı. Dava, ülkenin önde gelen yatırım dolandırıcılığı avukatlarından biri olarak...
Aslı Dinçer 3 hafta önce