Reklamı kapat

Türklerin Yatırım Yaptığı Altcoin, Forklandı: Fiyatını Katladı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
199 görüntülenme
Türklerin Yatırım Yaptığı Altcoin, Forklandı: Fiyatını Katladı!

Solana Blockchain’inde yer alan merkeziyetsiz borsa Serum’un SRM isimli altcoin projesi, ağdaki bir gelişme dolayısıyla yükseliş yaşadı. Türkiye’deki yatırımcıların da dikkatini çekmiş olan kripto para, son 24 saatte yüzde 20’nin üzerinde yükseldi.  İşte detaylar…

Serum (SRM) ağında hard fork beklentisi altcoin fiyatını yükseltti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Sam Bankman-Fried ve FTX krizinden en çok etkilenen kripto para birimlerinden biri, Serum idi. Geçen haftaki FTX-Alameda çöküşü Solana topluluğunu uçurumun kenarına itti. Solana Vakfı yaptığı açıklamada; 6 Kasım itibariyle FTX’te 134,54 milyon SRM tokeni ve 3,43 milyon FTT tokeni tuttuğunu söyledi.

Kripto para birimi, haftalık bazda 0.47 dolardan 0.20 doların altına indi. FTX’in iflasının yanı sıra hacklenmesi, Serum için acil bir hard fork çağrısı olarak görüldü. Bu gelişmenin ardından SRM, yükseliş yaşamaya başladı. Coin, 0.26 dolardan 0.32 dolara kadar çıkmayı başardı. Şu anda 0.310 dolardan el değiştiriyor.

Topluluk, 11 Kasım hack’iyle güvenliğin tehlikeye atılmış olabileceğine dair uyarılarla endişe yaşadı. Ardından, temelde yatan yazılım kodunu kopyalamak ve sıfırdan başlamak için projeyi forkladı. Alarmlar, SRM fiyatının düşmesine neden oldu ve tokeni kripto pazarlarında en büyük kaybedenler arasında sıraladı. Geri tepme, tokeni bir gecede en büyük kazananlardan biri haline getirdi.

Uzmanlar neler diyor?

Solana DeFi için önemli bir likidite toplayıcısı olan Jupiter Aggregator, açıklama yaptı. Salı günü yeni sürümün entegrasyonunu test ettiğini ve “hazır olur olmaz bunu duyuracağını” tweetledi. Kripto analiz firması Kaiko Research’ten analist Riyad Carey, fiyat artışına dair yorum yaptı. Bunun, muhtemelen topluluğun “fork’un arkasında toplanmasından” kaynaklandığını belirtti. Ancak fork’un ivme kazanması durumunda SRM’nin nasıl performans göstereceğinin belirli olmadığını söyledi.  

Kaiko, Pazartesi günü bir araştırma raporunda, SRM tokenlerinin geçen hafta FTX borsası ve ticaret şirketi Alameda Research de dahil olmak üzere Bankman-Fried’in kripto imparatorluğunun çöküşünün tetiklediği kripto borsalarında pazar derinliğinde keskin bir düşüş yaşadığını belirtmişti. Bu dinamik Salı günü değişiyor gibi göründü.

Kaiko araştırma direktörü Clara Medalie’ye göre, Serum emir defterindeki toplam SRM token sayısına göre, SRM’nin Binance’teki likiditesi artık çöküş öncesinden daha yüksek. Medalie, piyasa yapıcıların “çöküşten bu yana Binance’te SRM için destek oluşturduğunu” söyledi.

SHIB, Dogecoin ve ETH İçin Korkutan Tahmin

Solana kurucusu açıklama yaptı

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, 12 Kasım’da tweet attı. Serum’a bağlı geliştiricilerin “mevcut olanın yükseltme anahtarı tehlikeye düştüğü için” programı forkladığını söyledi. “Bir ton protokolün likidite ve tasfiye için Serum pazarlarına bağlı olduğunu” söyledi. Bir doğrulayıcı olan Brian Long’a göre, Serum’u topluluk liderliğindeki sürümle değiştirme çabası pazarın ilgisini tazeledi.

Solana tabanlı uygulamaların kilitli toplam değeri (TVL) ayrıca, Alameda’nın sorunlu bilançosuna işaret edilen 2 Kasım’dan bu yana yüzde 70’lik düşüş yaşadı.  Medalie, SRM için ani bir fiyat artışının gelecekteki hareketleri açısından güçlü bir gösterge olmayabileceğini belirtti. Çünkü “Alameda’nın bıraktığı büyük bir boşluk olduğunu” söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX'ten Sonra Bu Bitcoin Platformu da İşlemleri Durduruyor!
FTX’ten Sonra Bu Bitcoin Platformu da İşlemleri Durduruyor! FTX’in çöküşüyle ​​ateşlenen kripto krizinde bir başka kurban daha gündeme geldi. Bitcoin ve altcoin kredi platformu Salt Lending de FTX’ten etkilendiğini açıkladı. İşte detaylar… FTX, bu Bitcoin platformunu da etkiledi FTX sorunu, başka bir platformun daha sorun...
Aslı Dinçer 2 hafta önce