Twitter Nihayet Kripto Dolandırıcılığı Salgınına Cevap Veriyor

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 9 Mart 2018
0 görüntülenme

Twitter CEO’su Jack Dorsey: “Üzerinde çalışıyoruz.”

Bloomberg’in raporuna göre Twitter nihayet platformda salgın haline gelmiş olan kripto dolandırıcılığına karşı hamle yapıyor.

Pump and dump hileleri ve sahte ICO teklifleri gibi kripto dolandırıcılıkları sosyal medyada uzun zamandır yaygın. Daha önce Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee adına açılmış sahte bir profilden yapılan kripto para çekilişi ve Elon Musk adına açılmış sahte bir hesaptan yazılan “Sadece bugün için fanlarıma 3,000 ETH vermeye karar verdim. Yalnızca hesabıma 0.4-4.0 ETH yollayın ve size 5-40 ETH geri göndereceğim. Geç kalırsanız ETH’leriniz geri gönderilecek.” tweeti dikkat çekmişti.

Newsweek’e göre ikinci post yüzlerce beğenme almıştı.

Sorunun boyutu o kadar büyük ki Ethereum’un sahibi Vitalik Buterin Twitter’daki ismini ‘Vitalik “No I’m not giving away ETH” Buterin’ şeklinde değiştirdi ki bu “Hayır ETH dağıtmıyorum” demek. Ayrıca “Hayır, ETH dağıtmıyoru. Ya da BTC. Ya da BCH. Ya da DOGE. Hiçbir şey almıyorsunuz.” yazdı.

John McAfee de başka bir örnek. McAfee büyük bir kripto fanatiği, öyle ki kendisinin kripto para pompaladığından şüphelenilmişti fakat kanıtlanmamıştı. O da aynı şekilde hedef alınmıştı.

Daha sonra Twitter’dan binlerce hayranına “Dolandırıcılar problem haline geliyor. Twitter’ın da pek yardımı olmadı. Tweetlerimi gizli moda aldığımda Twitter uygulamam çöküyor çünkü bu kadar fazla takip isteğini kaldırmıyor. Hiçbir hediye veya promosyona kanmayın. Hiçbir şey dağıtmıyorum.”


Öne Çıkan: Twitter Dünyasında Takip Edilmesi Gereken 19 Hesap


Cornell Üniversitesi’nde doçent olan Emin Gün Sirer Bloomberg’e yaptığı açıklamada: “Kripto dolandırıcılığı son zamanlarda kontrol edilemez derecelere ulaştı. Kripto ünlülerini taklit edip kolay kazanç vaatleriyle insanlardan coin toplamaya çalışan spamlara takılmadan herhangi bir konuyu tartışmak imkansız hale gelmişti.”

Şimdi Twitter salgına cevap veriyor. Newsweek’e yapılan açıklamada “Bu manipülasyon formlarının farkındayız ve bu tarz hesapların aldatıcı şekillerde diğerleriyle iletişime geçmesini önlemek için aktif bir şekilde birkaç sinyal uygulaması yürütüyoruz.”

Facebook yakın zamanda “Emeklilik fonunuzu kullanarak Bitcoin alın.” ve “Dünya üzerindeki herkese anlık ödeme yapabileceğiniz risksiz kripto paramız hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.” Gibi sloganlar içeren reklamlara cevap olarak platformdaki tüm kripto para ve ikili opsiyon reklamlarını yasakladı.

Ürün yönetim direktörü Rob Leathern:

“İnsanların kandırılma ve dolandırılma korkusu yaşamadan yeni ürünleri Facebook reklamları aracılığıyla keşfetmeye ve tanımaya devam etmelerini istiyoruz. Bununla beraber halihazırda kripto paralar, ICO ve ikili opsiyonlar hakkında iyi niyetle işlemeyen birçok şirket de var.” şeklinde açıklama yaptı.

Yakın zamanda hileli kripto para uygulamalarının yüzlercesinin Apple ve Google uygulama marketlerinde aktif bir şekilde satıldığı gün yüzüne çıktı. Bir olayda Apple Store’da bu sahte uygulamalardan biri en çok satın alınan uygulamalar arasında yer aldı ve bir başka olayda 3 sahte Bitcoin uygulaması Google Store’dan kaldırılmadan önce ortalama 20,000 kere indirilmişti.

financemagnates

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple’ın Marketing Ekibinin Başına Bloomberg’den Transfer Son dönemlerde yaptığı anlaşmalar ile adını uluslarası finans piyasasında yeniden gündeme taşıyan Ripple, şimdi de yeni stratejisti ile ana akım medyada daha fazla etki yaratmaya çalışacak.  YÜKSEK MARKETİNG EFORU Ripple, büyük ortaklıklar, bir dizi yeni yazılı anlaşma,...
Burak Can Senyelli 9 Mart 2018