UBER yeni CEO’su ile Bitcoine Göz Kırpıyor

mcgregor
mcgregor 5 Eylül 2017
1 görüntülenme

UBER CEO’su Eski Bir Bitcoin Savunucusu

Dara Khosrowshahi, Haziran 2017’de Travis Kalanick’in istifasından bu yana CEO’suz olan Uber’in yeni CEO’luğuna atandı. Bu, UBER’in Bitcoin’i kabul etmesi ile sonuçlanacak mı?

Kripto coin sevgisi ile bilinen eski Expedia CEO’su Dara Khosrowshahi UBER için de ilham verici bir seçim olmuşa benziyor.

Dara, Expedia’yı dünyanın önde gelen seyahat ve teknoloji şirketlerinden biri haline getirmişti.

Expedia, Bitcoin’i 2014’te bir ödeme aracı olarak kabul edeceğini açıklamış ve böylece Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul eden ilk şirketlerden biri haline gelmişti.

CheapAir ve BTC seyahati gibi aracılıklarla Bitcoin’i kullanmak mümkünken ana akım şirketleri Bitcoin’i büyük oranda görmezden geldi. Expedia, Bitcoin’i kabul etmek için cesur bir karar aldı ve sonrasında onu Dell’den Rakuten’e kadar çeşitli şirketlerin takip etti.

UBER ile Bitcoin Muhteşem Uyumlu

Bitcoin meraklıları, Uber ve Bitcoin’in doğal bir uyum sergilediğini ve Uber’in bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kabul etme konusunda direnmesini garipsediklerini dile getiriyorlar.

Uber, 2009’da (Bitcoin kurulduktan bir yıl sonra) başladı ve kısa süre içerisinde küresel bir güç haline geldi. Uber birden çok coğrafyada faaliyet gösterirken ödemelerinin çoğunluğu için kredi kartı işlemcilerine bağımlı olarak çalışıyor.

Yabancı bir ülkede Uber ile seyahat ederken kredi kartınızı kullanırsanız, uluslararası kullanım, para birimi işaretleme vb. masraflar da dahil olmak üzere birçok banka masrafına maruz kalabilirsiniz.

Bitcoin kabul edilirse, bunların hepsinden kurtulabiliriz.

Uber Bitcoin İçin Yeni Değil

Uber, Bitcoin’i doğrudan kabul etmese de, kullanıcılar geçmişte Bitcoin ile ödeme yapmak için Coinbase gibi ödeme işlemcilerini kullanabiliyorlar.

Uber, hükümeti yasaklamaya karar verdikten sonra Arjantin’de Bitcoin’i (Xapo ve diğer bankamatik kartları aracılığıyla) kabul etmeye başladı ve yerel kredi kartı işlemcilerine hizmet etmemelerini istedi.

Geçmişte Uber’in Bitcoin’i kabul etmeyi planladığıyla ilgili düzenli aralıklarla çıkan söylentiler vardı, ancak şirket o söylentileri çabucak bertaraf etmişti.

Uber’in Endişeleri

Bitcoin’i bir ödeme seçeneği olarak eklemek, Uber’in mevcut pazarlarında önemli bir piyasaya sahip olması nedeniyle Uber’e yeni müşteri ekleme konusunda çok faydalı olmayabilir.

Sadece kripto topluluğuna destek vermek ve ödeme işlemcilerini parmaklarında tutmak için sembolik bir jest olurdu.

Dara’nın Uber hakkında endişelenmesi gereken daha büyük sorunları var; özellikle Uber’de cinsiyet ayrımı ve cinsel tacizi destekleyen bir kültür olduğu iddiaları gibi.

Dara’nın Bitcoin’e nasıl yaklaşacağını önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz ama umut olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

 

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Paris Hilton’dan ICO Desteği – Lydiancoin Paris Hilton, aile içi şiddetten hüküm giymiş biri tarafından oluşturulan ICO’yu destekliyor Paris Hilton, ICO hype’i kullanıyor. ICO’lar (Initial Coin Offering) , teknolojide şu anda en yeni para toplama aracı olarak dikkat çekiyor. Blockchain teknolojisini kullanarak, girişimcilerin...
sagalass 5 Eylül 2017