Üç Ülkede Daha Kripto Reklamı Yasaklarına Karşı Dava Açıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rus haber kaynağı RNS’in 6 Nisan’da yayınladığı rapora göre İsviçre, Kazakistan ve Ermenistan’daki kriptopara ve blockchain kuruluşları da geçenlerde Rusya, Çin ve Güney Kore’ye katılarak büyük İnternet şirketlerine karşı kripto-bağlantılı reklamlarını yasakladığı için ortak dava açtı.

Google, Twitter ve Facebook gibi teknoloji devlerine karşı açılacak olan ortak davanın planları ilk defa 27 Mart’ta açıklandı. İlk defa bu şikayette bulunan kuruluşlar Rus Kriptopara ve Blockchain Birliği (RACIB), Kore Ticari Girişimler Birliği ve bir Çin kripto yatırımcıları birliği olan LCBT’yi içeriyor.

RACIB’in başkanı Yury Pripachkin’e göre, ortak davanın yeni üyeleri İsviçreli InnMind fintech firması, Ermeni Blockchain Birliği ve Kazakistan Blockchain ve Kriptopara Birliği gibi kuruluşları içeriyor.

Ortak davanın Mayıs 2018’te New York’ta gerçekleşmesi bekleniyor. Pripachkin’in yaptığı açıklamaya göre avukatlar için toplanacak para Estonya’ya kayıtlı bir dijital cüzdanda biriktirilecek.

30 Haziran’da Facebook kriptopara ve ICO’larla bağlantılı reklamları yasaklamıştı ve “yanıltıcı ve aldatıcı reklam faaliyetleri” olduğunu söylemişti. Mart ayında Google tüm kripto bağlantılı reklamları Haziran 2018’de yasaklayacağını açıklayarak buna benzer bir harekette bulundu. Mart ayının sonunda ise Twitter da halka açık şirketler hariç ICO’lar, kriptopara borsalar ve cüzdan hizmetleri de dahil olmak üzere tüm kripto bağlantılı reklamları yasaklayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde bir yazılım mühendisi ve kriptopara topluluğunda oldukça öne çıkan bir kişi olan John McAfee, daha öncesinde tanıtım amaçlı tweet’leri için para almadığını söylemesine rağmen, bir kriptopara projesi veya bağlantılı ürünlerin tanıtımını yapmak için tweet başına $105,000 dolar aldığını ifşa etti.

CoinTelegraph

Üç Ülkede Daha Kripto Reklamı Yasaklarına Karşı Dava Açıldı