Uniswap Nedir? UNI Ne İşe Yarar?

Uniswap nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uniswap, DeFi Token’lerinin otomatikleştirilen ticaretini kolaylaştıran önemli bir merkeziyetsiz ticaret protokolüdür. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Uniswap nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Uniswap nedir? UNI ne işe yarar?

UNI, Uniswap’ın yönetişim Token’i olarak tanımlanmaktadır. Platform çalışmak için ETH ağına ihtiyaç duyan ve temelinde bir ERC-20 Token’i olan bir kripto varlıktır. Ayrıca UNI için bir yönetişim Token’i olarak işlevsel özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir sanal para birimidir.

UNI projesinin amacı nedir?

UNI projesinin ortaya çıkmasındaki en önemli unsur; DeFi varlıklarının ticaretinin kolaylaştırılması hedefi olmasıdır. Otomatikleştirilen AMM örneği olarak ortaya çıkan proje, yol haritası ve whitapaper’ında belirtildiği gibi geleneksel borsalardan farklı olarak Token ticaretinde verimliliğin artırılması, işlemlerin otomatikleştirilmesi ve Token sahibi herkese açık bir platform olma hedeflerine sahiptir. Uniswap, Kasım 2018’de piyasada yerini alarak, asıl gücünü son dönemlerde DeFi’ye olan ilginin artmasıyla elde etti.

Projeyi benzersiz kılan nedir?

  • Aktif olarak özellikle AMM çözümleri sunan bir protokoldür. 
  • Otonom borsaları için geliştirilen ‘’X  * Y = K’’ formülüyle çalışır.
  • Yalnızca merkeziyetsiz bir borsa değil, ayrıca EtherDelta gibi platformların likidite problemlerini de çözen bir protokoldür. 
  • Piyasa yapım sürecini otomatikleştirip, riski sınırlandırır. Ayrıca tüm taraflar için masrafları azaltarak etkinliği de teşvik etmesi öne çıkaran bir özelliğidir. 
  • Platform her Token çifti için likidite havuzları oluşturulabilmektedir.

Avantajları neler?

  • Platform büyüyen DeFi uygulamaları ağlarına sahiptir. 
  • Topluluklar tarafından oldukça güçlü ve güvenli bir yönetim sağlanmaktadır. 
  • Ayrıca DeFi Token’lerinin ticaretini kolaylaştırır.

Dezavantajları neler?

  • Platform diğer akıllı sözleşmeler DeFi yatırımcılarının para kaybetmelerine sebep olacak güvenlik problemlerine sahip olabilmektedir. 
  • UNI piyasa hareketleriyle sert fiyat dalgalanmaları yaşadığı için riskli görülmektedir.

Uniswap nedir? UNI nasıl satın alınır?

UNI ile işlem yapılabilen borsalar; Binance, OKEx, Coinbase Pro, Gate.io ve FTX’dir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz UNI listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra borsanın hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca UNI seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Uniswap Nedir? UNI Ne İşe Yarar?