Reklamı kapat

Uniswap Nedir? UNI Ne İşe Yarar?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 14 Eylül 2022
0 görüntülenme
Uniswap nedir

Uniswap, DeFi Token’lerinin otomatikleştirilen ticaretini kolaylaştıran önemli bir merkeziyetsiz ticaret protokolüdür. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Uniswap nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Uniswap nedir? UNI ne işe yarar?

UNI, Uniswap’ın yönetişim Token’i olarak tanımlanmaktadır. Platform çalışmak için ETH ağına ihtiyaç duyan ve temelinde bir ERC-20 Token’i olan bir kripto varlıktır. Ayrıca UNI için bir yönetişim Token’i olarak işlevsel özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir sanal para birimidir.

UNI projesinin amacı nedir?

UNI projesinin ortaya çıkmasındaki en önemli unsur; DeFi varlıklarının ticaretinin kolaylaştırılması hedefi olmasıdır. Otomatikleştirilen AMM örneği olarak ortaya çıkan proje, yol haritası ve whitapaper’ında belirtildiği gibi geleneksel borsalardan farklı olarak Token ticaretinde verimliliğin artırılması, işlemlerin otomatikleştirilmesi ve Token sahibi herkese açık bir platform olma hedeflerine sahiptir. Uniswap, Kasım 2018’de piyasada yerini alarak, asıl gücünü son dönemlerde DeFi’ye olan ilginin artmasıyla elde etti.

Projeyi benzersiz kılan nedir?

  • Aktif olarak özellikle AMM çözümleri sunan bir protokoldür. 
  • Otonom borsaları için geliştirilen ‘’X  * Y = K’’ formülüyle çalışır.
  • Yalnızca merkeziyetsiz bir borsa değil, ayrıca EtherDelta gibi platformların likidite problemlerini de çözen bir protokoldür. 
  • Piyasa yapım sürecini otomatikleştirip, riski sınırlandırır. Ayrıca tüm taraflar için masrafları azaltarak etkinliği de teşvik etmesi öne çıkaran bir özelliğidir. 
  • Platform her Token çifti için likidite havuzları oluşturulabilmektedir.

Avantajları neler?

  • Platform büyüyen DeFi uygulamaları ağlarına sahiptir. 
  • Topluluklar tarafından oldukça güçlü ve güvenli bir yönetim sağlanmaktadır. 
  • Ayrıca DeFi Token’lerinin ticaretini kolaylaştırır.

Dezavantajları neler?

  • Platform diğer akıllı sözleşmeler DeFi yatırımcılarının para kaybetmelerine sebep olacak güvenlik problemlerine sahip olabilmektedir. 
  • UNI piyasa hareketleriyle sert fiyat dalgalanmaları yaşadığı için riskli görülmektedir.

Uniswap nedir? UNI nasıl satın alınır?

UNI ile işlem yapılabilen borsalar; Binance, OKEx, Coinbase Pro, Gate.io ve FTX’dir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz UNI listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra borsanın hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca UNI seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

UREEQA Nedir? URQA Ne İşe Yarar? UREEQA Coin, yaratıcıların çalışmalarını korumasına, yönetmesine ve para kazanmasına yardımcı olmak için Blockchain teknolojisiyle desteklenen devrim niteliğinde bir platformdur. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “UREEQA nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara...
Kriptokoin.com 14 Eylül 2022