Üniversitelerde Kripto Para ve Blockchain Derslerine Yoğun İlgi

0 görüntülenme

Bitcoin ve blockchain teknolojisiyle ilgili dersler Amerika’daki ve dünyadaki üniversitelerde en popüler olan dersler oldu. Paralel olarak, eğitim öğretim kurumları parlak öğrencilerin ilgisini çekmek için yaratıcı yollara başvuruyor. Örneğin, Varna Üniversitesi Bitcoin bursu dağıtmaya başladı. Ayrıca bazı üniversiteler harç ödemelerinde Bitcoin’i kabul ediyor.

Bitcoin Teknolojisi Akademiyi Cezbediyor

Öğrencilerin Bitcoin’e ve altında yatan teknolojiye, blockchain, olan ilgisi üniversitelerden konuyla ilgili ders talebi oluşturuyor ve bu Amerika’nın seçkin üniversitelerini baskı altına sokuyor.

Farklı disiplinlerden öğrenciler Bitcoin ve Ethereum’un teknolojisinin merkezsiz oy birliği, akıllı anlaşma ve sıfır bilgi kanıtı gibi özelliklerden oluşan teknik altyapısını inceleyen derslere kaydolmak için can atıyor. Öğrenciler aynı zamanda pratik ödevler yardımıyla kripto paralara aşina olmak istiyor.

Nathaniel Popper New York Times’a yazdığı “Kripto Paralar Kampüslere Geliyor” başlıklı yazısında, kripto parayla ilgili olan hangi derslerin Cornell, Duke, Carnegie Mellon, Maryland ve Massachusetts Üniversitesi gibi seçkin üniversitelerdeki öğrencilerin ilgisini çektiğini yazdı.

Nathaniel Popper

Kripto paralarla ilgili derslere olan talepler birden hızla yükseldi. Popper’a göre New York Üniversitesi İş Hukuku Profesörü David Yarmack, 2014 yılından beri Bitcoin ile ilgili ders okutmak istiyor. En son verdiği ders için 180 kişilik bir sınıf ayırtılmıştı fakat 225 öğrencinin derse kayıt olduğu görüldükten sonra daha büyük bir sınıf ayırtılmıştı.

Sanal paralarla ilgili çalışmalar ve verilen dersler yetersiz. Derslere talep çok fazla fakat arz bu talebi karşılayacak seviyede değil. Popper bu konuyla ilgili şunu belirtti:

“Geçtiğimiz ay Berkeley’de, California Üniversitesi’nde öğrenciler “Blockchain Cryptoeconomics and the Future of Technology, Business and Law” dersinin ilk gününde koridora taştı.”

Online Kripto Para Dersleri

Kripto parayla alakalı işlere olan talepler bir anda arttı. Fakat bu eksiği doldurabilecek kapasitede yeterli kişi yok. Bu yüzden, çoğu üniversite Bitcoin ile ilgili dersler vermeye başladı.

Online derslere olan talep de oldukça fazla. Princeton Üniversitesi Coursera ile yaptığı işbirliği sonucu, şu anda en popüler olan “Bitcoin and Cryptocurrency Technologies” dersini online olarak vermeye başladı.

Stanford Üniversitesi de altkoinler, konsensüs protokolleri, madencilik stratejileri ve Bitcoin işlemleri ile alakalı online dersler vermeye başladı.

Bitcoin ve blockchain teknolojisi yeni ve olağanüstü iş çözümleri vaat ediyor. Fakat bunu için gerekli olan şeylerin başında belli başlı becerilere sahip çalışanlar geliyor. Bu yüzden kolejler ve üniversiteler Bitcoin’in teknolojisi hakkındaki bilgileri yaymada, Bitcoin’in kabullenirliğini artırmada ve geleceğin liderlerini ve çalışanlarını bu doğrultuda biçimlendirme konusunda çok önemli bir rol oynuyor.

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SETA: Kripto Paralar Yeni Düzende Önemli Rol Oynayacak Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) hazırladığı “Blockchain Teknolojisi ve Bitcoin” başlıklı analizde, kripto paralar ve blockchain (blok zinciri) teknolojisinin yeni parasal düzende önemli rol oynayacağı belirtildi. Kripto paralar tüm dünyada etkinliğini arttırırken ülkemizde de dijital...
Serkan Eser 14 Şubat 2018