Dünyaca Ünlü Banka, Bu Altcoin ile İşbirliği Yapıyor!

Ünlü Banka, Bu Altcoin ile İşbirliği
Ünlü Banka, Bu Altcoin ile İşbirliği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın en büyük bankası ve önde gelen bir küresel finans kuruluşu olan Sberbank, yeni bir DeFi platformu inşa edecekleri altcoin projesini duyurdu.

Sberbank, bu altcoin üzerinde DeFi platformu başlatmayı planlıyor

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Ethereum (ETH) üzerinde yeni bir DeFi platformu başlatma yolunda ilerliyor. Ünlü banka, DeFi ürünü birkaç ay içinde test aşamasında sunmaya hazırlanıyor. Sber’in Blockchain Lab ürün direktörü Konstantin Klimenko, DeFi sistemlerinin geleneksel bankacılık hizmetleri sektörünü değiştirebileceğini söyledi.

Yerel haber ajansı Interfax’ın 3 Şubat’ta bildirdiğine göre Klimenko, Sberbank’ın DeFi platformunun açık denemelerini Mayıs 2023’e kadar başlatmayı beklediğini duyurdu. Klimenko, şu anda özel beta sürümünde test edilmekte olan Sberbank’ın yaklaşmakta olan DeFi platformunun Nisan ayı sonuna kadar tamamen açılacağını ve kullanıcıların ilk işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanıyacağını bildiriyor.

MetaMask gibi büyük Ethereum ürünleri de kullanılacak

Yönetici, Blockchain platformunun Ethereum ile uyumlu olacağını ve müşterilerin varlıklarını taşımak için MetaMask gibi büyük cüzdanları kullanmalarına izin vereceğini belirtti. Klimenko, kullanıcıların varlıklarını başka platformlardan da aktarabileceklerini de kaydetti.

Blockchain yöneticisi, Sberbank’ın DeFi platformunun Rusya’da birinci sınıf bir DeFi ekosistemi olmayı hedeflediğini belirtti. Ayrıca, DeFi sistemlerinin geleneksel bankacılık hizmetleri sektörünü değiştirebileceğine olan güvenini de dile getirdi.

Ethereum İçin Önemli Gelişme: 'Shadow Fork' Yayınlandı!

Duyuru, Sberbank’ın bankanın altyapısında DeFi uygulamalarını etkinleştirmeye yönelik daha önce açıklanan planları ile aynı doğrultuda geliyor. Kasım 2022’de Sberbank, Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeler ve uygulamalarla uyumluluk da dahil olmak üzere tescilli Blockchain platformu için bir dizi yeni özellik duyurdu.

Yaklaşan platformun nasıl düzenleneceği belli değil çünkü Rusya henüz kripto para düzenlemesi getirmedi. Duma’nın Finansal Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov’a göre Rusya, 2023’te kripto düzenlemelerini “kesinlikle” kabul edecek.

Rusya’da kripto para düzenlemeleri ne durumda?

Sberbank, Rus merkez bankasının kayıtlarında yaşanan çok sayıda gecikme nedeniyle son birkaç yıldır bazı Blockchain araçlarını piyasaya sürmekte zorlanıyordu. Başlangıçta kripto para platformunu 2021’de başlatmayı bekleyen banka, sonunda 2022 baharında Bank of Russia’nın onayını aldı. Rus hükümeti, %50 + 1 hisseye sahip Sberbank’ın çoğunluk hissedarıdır.

2 Şubat’ta Rusya’nın en büyük özel bankalarından biri olan Alfa Bank, Sberbank, devlet destekli tokenizasyon platformu Atomyze ve fintech şirketi Lighthouse ile birlikte ülkede kripto para ihraç etmesine izin verilen dördüncü finans kurumu oldu.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Rus hükümeti kısa süre önce evde kripto para madenciliğinin yasaklanmasına yönelik yasa önerdi. Yetkililer, yüksek enerji tüketiminin bölgesel elektrik kesintilerine neden olduğunu belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dünyaca Ünlü Banka, Bu Altcoin ile İşbirliği Yapıyor!