Ünlü CEO’dan Aralık ve 2022 İçin Rekor Altın Tahminleri!

altin aa 1553624
altin aa 1553624
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere altın, bir süredir 1.760 ve 1.800 dolar aralığında dalgalanıyor ve yön arayışına devam ediyor. Omicron korkuları yatırımcıları, güvenli liman sarı metale yönlendirirken, artan ABD enflasyonunun Federal Reserve’i taperingi hızlandırmaya ve faiz artırımlarına daha erken başlamaya zorlaması nedeniyle, değerli metal üzerinde baskı oluşturan faizleri artırıyor. Hacıoğlu Madencilik CEO’su Yasin Hacıoğlu ise, altın fiyatlarında yaşanan gerilemenin kısa vadede; kâr satışları ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden kaynaklandığını belirtiyor.

“Altın, dövizden daha kârlı bir yatırım aracı”

Gram altında en düşük direncin 733 lira olduğunu belirten Yasin Hacıoğlu, yıl sonunda gram altının 800 bandını göreceğini iddia ediyor. Ünlü CEO’ya göre, sarı metal yine rekor kıracak ve 2022 yılı ise altın yılı olacak. Yasin Hacıoğlu, değerli metalin güvenli liman algısını sağlamlaştıracağını ve dövizden daha kârlı bir yatırım aracı olduğunu savunuyor. Hacıoğlu Madencilik CEO’su, şu iddialı öngörülerde bulunuyor:

Altın yatırımı vatandaşlar için bulunmaz bir nimet. Döviz gibi kaygan bir zemini yok. 2022 yılı altının zirve yaptığı bir yıl olacak.

Ons altın, dolar cinsinden fiyatlandığından, doların yükselmesi durumunda diğer para sahipleri için daha pahalı hale gelirken, düşmesi durumunda da tersi geçerli oluyor. Dolayısıyla ons altının sabit kalması durumunda dahi dolar arttığında Türk Lirası cinsinden olan gram altının fiyatı da artarken, doların düşmesi durumunda da gram fiyatı geriliyor. Yasin Hacıoğlu’nun iddia ettiği gibi gram altının dolardan daha fazla kazandırması için normalde ters korelasyonu ile bilinen dolar ve ons altının birlikte artması veya dolar gerilerken ons altının artması gerekiyor. Bakalım 2022 yılı, Ünlü CEO’yu haklı çıkaracak mı?

Altın
Altın fiyatı 5 günlük grafik / Kaynak: TradingView

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü CEO’dan Aralık ve 2022 İçin Rekor Altın Tahminleri!