Ünlü İsmin, Tüm SHIB Coinleri Çalındı! Peki Ne Oldu?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
492 görüntülenme
Ünlü İsmin, Tüm SHIB Coinleri Çalındı! Peki Ne Oldu?

Popüler meme coin’lerden olan Shiba Inu (SHIB)’nun büyük yatırımcılarından birinin varlıkları çalındı. Dolandırıcılık, SHIB’in anonim geliştiricisi Shytoshi Kusama’yı taklit eden bir hesap ile gerçekleştirildi. İşte detaylar…

SHIB topluluk üyesi dolandırıcılık kurbanı oldu

Twitter hesabı “@theshibdream”, yakın zamanda ortaya çıkan ve Shytoshi Kusama’yı taklit eden bir dolandırıcılık hesabına kandığına ve tüm SHIB tokenlarını kaybettiğine dair bir şikâyet ve uyarı tweet’i attı. Geçen yıl, bu hesabın arkasındaki kişi, bir SHIB VIP Sosyal Ağı başlatmasıyla gündeme gelmişti. Bahsi geçen Twitter hesabı, cüzdanını SHIB geliştiricilerinin ve SHIB ordusunun lideri Shytoshi Kusama’nın kimliğine bürünen sahte hesapta paylaşılan sahte bir Shibarium web sitesine bağlayarak bir hata yaptığını söyledi.

Twitter kullanıcısı, sahte Shytoshi hesabı tarafından gönderilen ve kullanıcılara “Beta lansmana özel erişim için” cüzdanlarını bağlamalarını tavsiye eden bir tweet ile dolandırıldı. Kısa bir süre sonra, kullanıcının cüzdanındaki tüm SHIB coinleri gitti. Kullanıcı, SHIB topluluğunu, cüzdanlarını bağlamadan önce bağlantıları her zaman çok dikkatli bir şekilde kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Shytoshi Kusama, takipçilerini uyardı

Shytoshi, bugün topluluğu bu kripto dolandırıcılığına karşı uyaran başka bir kişi tarafından gönderilen bir tweet’e yanıt vermişti. Dolandırıcı hesabın adı, sadece bir harf farkla gerçek Shytoshi’ye benziyordu. Kusama, böyle bir dolandırıcılığa kanmamak için SHIB sahiplerinin her zaman mavi doğrulama sembolünün orada olup olmadığına bakması gerektiğini söyledi. Ayrıca gerçek Shytoshi Kusama’yı takip eden kişi sayısı 901.000’in üzerindeyken, dolandırıcı hesabın sadece 13.700 takipçisi var.

Bu sırada birkaç önde gelen Blockchain’deki en büyük cüzdanları izleyen WhaleStats platformu tarafından paylaşılan veriler, Shiba Inu’nun iki önemli kilometre taşına ulaştığını gösteriyor. Shiba Inu, balinalar tarafından şu anda en çok işlem gören token ve balinaların tuttuğu coin’ler arasında USD eşdeğeri açısından en büyük kripto para konumunu elinde tutuyor. Şu anda, Ethereum zincirindeki en büyük 100 SHIB balinası, 601.204.724 dolarlık Shiba Inu tutuyor. Bu, toplamda portföylerinin yüzde 11,94’ünü oluşturmaktadır.

Shiba Inu benzeri bir coin’den listeleme haberi geldi

Diğer yandan, Shiba Inu benzeri bir coin’den önemli haberler geldi. Popüler bir kripto para borsası olan Poloniex, Shiba Inu’nun (SHIB) bir benzeri olan Shikoku’nun (SHIK) listelendiğini duyurdu. Shikoku (SHIK), uygulamaların ve araçların Shikoku Inu Merkezi Olmayan Ekosistemini (SIDE) yaratma hedefiyle, merkezi olmayan bir coin deneyidir. Coin, Ethereum ana ağında 7 Kasım 2022’de 15921055 bloğunda piyasaya sürüldü. SHIK tokenlarının toplam arzı 1 katrilyon ve alım satım vergisi yok.

Shiba Inu (SHIB)'yu Unutun İşte 10 Altcoin

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi ilginç bir şekilde SHIK’in kurucusu Shikoshi, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e toplam arzın yüzde 50’sini, yani 500 trilyon tokenı hediye etti. Shikoshi, Buterin’in bu teklifi kabul etmesi halinde arzın yüzde 47’sini yakmasını, yüzde 2’sini çeşitli yardım kuruluşlarına bağışlamasını ve yüzde 1’ini boş zamanlarında harcamak üzere kullanmasını rica etti. Ancak son zamanlarda, Vitalik Buterin’in 500 trilyon token satmasının ardından SHIK token fiyatlarında keskin bir düşüş yaşandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Kararından Sonra Bu 4 Altcoin Hızla Satılıyor!
Binance Kararından Sonra Bu 4 Altcoin Hızla Satılıyor! İflas etmiş haldeki kripto kredi kuruluşu Voyager Digital, varlıklarını Binance.US’e satmaya hazırlanıyor. Bu anlaşmadan önce platform; Ethereum (ETH), Shiba Inu (SHIB), Chainlink (LINK) ve Voyager Token (VGX) gibi kripto varlıkları satıyor.  İşte detaylar… Binance anlaşması kabul edilen...
Aslı Dinçer 2 hafta önce