Ünlü Milyarderden Çarpıcı Bitcoin ETF Yorumu: Almayacağım!

Mark Cubans Frequent Investment in Social Media
Mark Cubans Frequent Investment in Social Media
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CNBC’nin Cuma günü bildirdiğine göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, SEC’in ProShares ve Invesco tarafından yapılan Bitcoin ETF başvurularını engelleme olasılığı düşük olduğundan, ilk ABD Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonlarının önümüzdeki hafta işlem görmeye başlamasına izin verecek. Ama milyarder iş adamı Mark Cuban yatırım yapmayı düşünmüyor. Ayrıntılar için Kriptokoin.com okumaya devam edin.

Milyarder Mark Cuban, Bitcoin ETF yerine Bitcoin’i tercih ediyor

Katıldığı programda, ETF’leri resmi olarak listelendikten sonra satın alıp almayacağı sorulduğunda, “Shark Tank” yatırımcısı ve Dallas Mavericks sahibi açık sözlüydü ve “Hayır” dedi. Ancak Mark Cuban, doğrudan Bitcoin (BTC) satın alabileceğini belirtti. Algoritmik kıtlığı nedeniyle daha önce Bitcoin’i “altından daha iyi altın” olarak adlandıran Mark Cuban için bu mantıklı, çünkü tasarımda yalnızca sınırlı bir miktar var. Bitcoin’de bir para biriminden ziyade bir değer deposu olarak daha fazla vaat gören Mark Cuban, Nisan ayında “Bu yüzden Bitcoin sahibiyim ve bu yüzden onu hiç satmadım” dedi.

Bitcoin ETF

Mark Cuban ayrıca  Btcoin, Eher, Dgecoin ve diğer altcoinler gibi dijital paraları içeren geniş bir kripto portföyüne sahip. Portföyünde NFT’ler veya değiştirilemez tokenler ve birçok  Blockchain şirketi bulunuyor. Bununla birlikte, vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF destekçileri, doğrudan Bitcoin satın almakla eşdeğer avantajlar sunabileceğini savunuyorlar.

ETF nedir ve avantajları/riskleri nelerdir?

Fiziksel bir ETF, değerinin dayandığı temel varlıkları veya menkul kıymetleri elinde tutarken, vadeli işlemlere dayalı bir ETF, doğrudan sahiplik almadan bir varlıktan faydalanma imkanı sağlayarak vadeli işlem sözleşmelerini izler. Bu durumda, fiziksel bir Bitcoin ETF, Bitcoin’i tutup, fiyatını takip ederken, vadeli işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini takip eder.

Vadeli işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF ile yatırımcılar, sahip olmak zorunda kalmadan portföylerindeki kripto para biriminden faydalanabilirler. Kripto analisti Taylor Locke’ye göre, bu yatırım araçları, Bitcoin’i nasıl güvenli bir şekilde satın alacağından emin olmayanlar veya Bitcoin cüzdanlarını koruma ve güvence altına alma sorumluluğunu üstlenmemeyi tercih edenler için faydalı olabilir. Analist, Bitcoin fiyatının sıklıkla dalgalandığı düşünüldüğünde, kripto para birimini doğrudan satın alan bir yatırımcının oynaklığı sindirebilmesi gerektiğini de hatırlatıyor.

Bitcoin ETF

ProShares ve Invesco tarafından önerilen ETF’ler, vadeli işlem sözleşmelerine dayanıyor ve SEC başkanı Gary Gensler’in herhangi bir potansiyel vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’sinden talep ettiği yatırım fonu yönergelerini izleyecek. Analist Taylor Locke’ye göre, vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’leri, daha yüksek maliyetler ve dayanak varlığın fiyatını mutlaka izlememeleri de dahil olmak üzere benzersiz riskleri de barındırıyor. CFRA’da ETF ve yatırım fonu araştırması direktörü Todd Rosenbluth, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ETF fiyatı, Bitcoin fiyatıyla eşleşmeyecek. Bu nedenle, kısa vadeli risk almak, uzun vadeli yatırımları satın almak ve elde tutmaktan daha iyidir.

Ne olursa olsun, finans uzmanları genellikle kripto para birimine doğrudan yatırım yapmanın, değişken ve spekülatif yapıları nedeniyle oldukça riskli olduğu konusunda uyarıyorlar. Sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmanızı öneriyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü Milyarderden Çarpıcı Bitcoin ETF Yorumu: Almayacağım!