USD Coin Nedir? USDC Coin Ne İşe Yarar?

USD Coin Nedir? USDC Coin Ne İşe Yarar?
USD Coin Nedir? USDC Coin Ne İşe Yarar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

USDC, Coinbase ve Circle tarafından geliştirilen ve ABD dolarına 1:1 oranında sabitlenmiş bir sabit paradır. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “USD Coin nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

USD Coin nedir? Ne işe yarar?

USDC, ABD doları, altın veya diğer kripto para birimleri gibi bir temel varlık tarafından desteklenen bir tür kripto para birimi olan bir sabit paradır. Bu stablecoin’in durumunda, dayanak varlık ABD dolarıdır. Bu, dolaşımdaki her USDC’yi destekleyen 1 ABD doları olması gerektiği anlamına gelir.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi daha spekülatif kripto para birimlerinin aksine, adından da anlaşılacağı gibi bir stablecoin, istikrarlı bir değişim birimi olduğu için değerlidir. Ayrıca, USDC gibi para birimlerini DeFi (merkeziyetsşz finans) protokolü işlevselliği için kritik hale getirir.

USDC coin nedir?

USD Coin, nakit ve ABD hazineleri tarafından desteklenen, ABD doları karşısında 1:1 oranında sabitlenmiş sabit paradır. Değişken bir piyasada istikrarlı bir para birimi olarak USDC, DeFi protokolleri içinde ve kendi başına popüler bir değişim birimidir. Ayrıca borç verme, staking ve takas protokollerine likidite sağlama yoluyla faiz kazanmak için de kullanılabilmekte.

USD Coin nasıl çalışır?

USD Coin, Centre tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir fiat sabit para üzerine inşa edilmiştir. Yeni USDC tokenleri, insanlar onları satın aldığında basılmekta. İnsanlar tokenleri ABD dolarına sattığında dolaşımdan kaldırılıyor.

Bir kripto borsası aracılığıyla USD Coin satın almak istediğinizi varsayalım. Üç adımlı tokenleştirme süreci şu şekilde çalışır:

  1. USD Coin satın almak için kripto borsasına ABD doları gönderirsiniz.
  2. Borsa, eşdeğer miktarda USD Coin’i basmak için bir USD Coin akıllı sözleşmesi kullanır.
  3. Yeni basılan USD Coin’i alırsınız ve borsa, ödediğiniz ABD dolarını USD Coin rezervlerine koyar.
  4. Tokenleştirme süreci, tüm USD Coin arzını destekleyen rezervlerin olmasını sağlar.

USD Coin satıyorsanız, aynı işlem sadece tersidir. Borsa, sattığınız USDC tokenlerini dolaşımdan çıkarmak için akıllı bir sözleşme kullanır ve size rezervden eşdeğer miktarda ABD doları öder.

USDC coin nasıl alınır?

USD Coin şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. USD Coin’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, OKX, Bybit, BTCEX. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

USD Coin Nedir? USDC Coin Ne İşe Yarar?