Milyarlık Tasfiye! USDC Bir Ölüm Sarmalına mı Giriyor?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
314 görüntülenme
USDC Ölüm Sarmalına mı Giriyor

Sağ kalan stablecoin’lerden USD Coin’de (USDC) ölüm sarmalına yaklaşıyor olabilir. USDC bugün dolar sabitliğini kaybetti ve 2,7 milyardan fazla USDC yok edildi. USDC’nin çökmesi piyasayı nasıl etkiler? Hangi altcoin’ler tehlikede? Tüm soruları cevaplayalım…

USDC fiyat sabitliğini kaybetti

Silvergate’den sonra iflasa yaklaşan Silicon Valley Bank’ın etkisi bir günde tüm kripto para piyasasına yayıldı. Bu sabah, SVB’deki bazı mevduatlar nedeniyle, USDC stablecoin’in arkasındaki şirket Circle aniden sert dalgalanmalara maruz kaldı. USDC bir noktada dolar sabitliğini kaybetti. Aynı zamanda, Binance ve Coinbase gibi merkezi borsalar, bazı USDC takas hizmetlerinin kapatıldığını duyurdu.

USDC’nin fiyatı şu ana kadar yaklaşık 0,88 dolara düştü ve son 24 saatte 3,1 milyardan fazla USDC yok edildi. Panik ve kaçışlarla karşı karşıya kalan USDC, Mayıs ayında Terra’nın başına gelen ölüm sarmalına yöneliyor.

Circle, Silicon Valley Bank’ın en büyük ortakları arasındaydı

USD Coin basmaya yetkili şirket Circle, bugün sosyal medyada Silicon Valley Bank’ın Circle’ın altı banka ortağından biri olduğunu ve USDC’nin diğer bankalarla olan nakit rezervlerinin yaklaşık %25’ini yönetmekten sorumlu olduğunu bildirdi. Circle şu anda FDIC’nin Silicon Valley Bank’ı devralmasının mevduat sahipleri üzerindeki etkisini görmeyi bekliyor, ancak Circle ve USDC normal şekilde çalışmaya devam ediyor.

Circle’ın resmi web sitesinde yayınlanan son verilere göre, USDC’nin dolaşımdaki toplam piyasa değeri yaklaşık 43,4 milyar dolar ve toplam fon rezervi 43,5 milyar dolar olup, bunun nakit rezervleri 11,1 milyar dolardır. Rezervlerin %25’i ve kalan 33,4 milyar dolar kısa vadeli hazine bonosu portföyüdür. Perşembe günü başlatılan bakiyeyi kaldırma emrinin henüz işlenmediği günün sonunda doğrulandı, bu nedenle yaklaşık 4 milyar dolarlık USDC hesap rezervlerinin 3,3 milyar doları SVB’de kaldı. SVB Bank’ın hizmet verdiği diğer müşteriler gibi Circle da eyalet ve federal düzenleyiciler tarafından sağlanan yönergeleri izleyecek.

SVB iflası sonrası tetiklenen krizle milyarlarca dolarlık USDC çıkışı başladı

Circle, rezervlerinin bir kısmının SVB’de sıkıştığını açıkladıktan sonra merkezi borsalardan 7.4 milyar dolara varan USDC çıkışı yaşandı. Scope Protocol’den elde edilen verilere göre, kripto para piyasasından birçok büyük oyuncu haber sonrası USDC’den uzaklaştı. Dune Analytics verileri, 3,1 milyardan fazla USDC’nin yok edildiğini gösteriyor. Aave ve Compound gibi merkeziyetsiz DeFi protokollerinde USDC fiyatı 0,80 dolara kadar geriledi. Merkezsiz platformlarda 124 milyon USDC satıldı.

Circle’ı bir ölüm sarmalına ne gönderirdi?

Şu anda BlockBeats tarafından toplanan bilgilere göre, Circle’ın “SVB olayında” karşılaştığı kayıplar devasa ölçekte değil. Bununla birlikte, piyasadaki mevcut panik derecesine bakılırsa, USDC’nin dolar sabitliğini kaybetme riski var. Peki, USDC hangi koşullar altında dolar sabitliğini tamamen kaybedebilir? On-chain araştırmacısı BlockBeats birkaç önemli faktör sıralıyor.

Her şeyden önce, USDC çöküşünün dayanağı paniğin devamı olmalıdır. Circle’ın ciro rezervlerinin çoğu ABD hazine tahviller. Panik devam ederse ve Circle’ın nakit rezervleri tükenirse Circle, piyasanın itfa talebini karşılamak için hazine bonolarını derhal satmak zorunda kalacak. Ancak ne yazık ki, küresel faiz artışı tüm tahvil piyasasının getirisini görülmemiş bir şekilde yükseltti. Circle şu anda devlet tahvillerini satarsa​​, SVB gibi ciddi kayıplarla karşı karşıya kalacak ve geri ödeme taleplerini karşılayamayabilir. En kötü senoryada, Circle’ın itfa döngüsü uzar, bu da bir kez daha paniği teşvik eder, itfa yoğunlaşır ve USDC bir ölüm sarmalına girer.

circle launches usdc on flow blockchain 1200x900 1

İkincisi, fiyat sabitliği ve likidite. Zamanında geri ödemeyen USDC, piyasa likiditesinden kaçmaya çalışacaktır. On-chain likidite açısından USDC’nin stablecoin’ler arasında lider olduğunu belirtelim ve gölgesi çeşitli AMM’lerin LP havuzlarında ve borç verme anlaşmalarında görülebilir. Burada önemli nokta, on-chain borç verme faaliyetlerinin çoğu USDC’yi teminat olarak kullanmadığı için, fiyat tasfiyesi riskinin yüksek olmaması ve fiyat dalgalanmasına yol açan temel faktörün aslında AMM’deki likidite olmasıdır. Şimdi, USDC’nin kaçması için ne kadar likidite olduğunu görmek üzere Curve ve Uniswap’i ana temel olarak alalım.

Curve ve Uniswap’in USDC likiditesi ne kadar yeterli?

Curve’de USD Coin için ana kaçış yolu 3Crv havuzudur. Şu anda havuzun TVL’si 400 milyon doları aşıyor, bunun yaklaşık %50’si 220 milyon dolar değerinde USDC, DAI yaklaşık %47’sini ve USDT yaklaşık %3’ünü oluşturuyor. Panik devam ederse, iki şeyden biri olabilir:

  1. Sahiplerin çoğu DAI’yi merkezi olmayan bir sığınak olarak görüyor ve USDC’yi DAI ile değiştiriyor. Şu anda, USDC fiyat sabitliğini korumak için 3Crv havuzunda yaklaşık 200 milyon dolar likidite var.
  2. Bazı sahipler, DAI’nin sabitliğinin çoğunun USDC tarafından onaylandığını fark eder ve USDC’yi USDT’ye dönüştürmeyi seçer. Şu anda, 3Crv havuzundaki 14 milyon doların zayıf likiditesi, USDC’nin sürekli ve hatta ciddi bir şekilde fiyat sabitliğini korumasına yardımcı olacak.

Kaçmanın başka bir yolu, Uniswap V3’ün USDC/ETH havuzu gibi ETH’ye karşı USDC gibi varlıkların AMM havuzudur. Şu anda USDC’nin 41 milyarlık piyasa değerinin %86’sından fazlası, yaklaşık 35 milyar dolar değerindeki Ethereum ağında bulunuyor. Diğer Blockchcain’lerle karşılaştırıldığında Ethereum, USDC’nin kaçması için hala ana kalibre.

Şu anda Uniswap V3’te en yüksek TVL’ye sahip likidite havuzu, yaklaşık 400 milyon dolar TVL ile %0,01 ve %0,05 USDC/DAI havuzlarıdır ve bunu USDC/ETH likidite havuzu takip eder. %0.3 artı %0.05 İki havuzun TVL’si yaklaşık 335 milyon dolar ve bunların arasında şu anda iki havuzda yaklaşık 160 milyon değerinde yaklaşık 110.000 ETH var. Tüm Ethereum ağı açısından bakıldığında, mevcut TVL 26 milyar ve stablecoin’lerin piyasa değerine oranı da tüm Blockchain’ler arasında (Tron hariç) en küçüktür.

USDC Ölüm Sarmalına mı Giriyor

Bu nedenle, piyasa paniği uzun süre devam ederse, USDC sahipleri, Curve havuzu tükendikten sonra bir kaçış yolu olarak AMM’yi seçecek ve USDC’yi çeşitli mavi çipli ve hatta ERC20 varlıklarla değiştirecektir. Şu anda USDC bir yandan fiyat ölüm sarmalıyla karşı karşıya kalabilir, diğer yandan ETH gibi varlıkların fiyatları da yükselebilir.

Daha da kötüsü, borsaların USDC’nin likiditesini de kesmeye başlaması. Bu sabah Binance, USDC’yi otomatik olarak BUSD’ye dönüştürme işlevini geçici olarak kapattı ve sosyal medyada büyük USDC varlık akışı nedeniyle otomatik dönüştürme yükünün arttığını yayınladı. Bu, Binance tarafından uygulanan rutin bir risk yönetimi prosedürüdür. Akabinde Coinbase de aynı açıklamayı yaptı. Merkezi borsa devleri USDC’den kaçmaya başladığında, diğer borsaların da aynısını yapması an meselesi olabilir. Merkezi platform likiditeyi de kestiğinde, USDC’nin kabusu gerçekten gelebilir.

USDC çökerse ne olur?

Açıkçası, Circle’ın SVB konusundaki kaybı çok fazla değil. USDC’nin bu seferki dalgalanması bir panik veya kasıtlı olabilir. Circle’ın şu anda yapması gereken, ödemelerini yapmak, finansman ve diğer dış mali desteği duyurmak ve ardından piyasanın yeniden güven kazanmasını beklemek. Elbette yukarıda da bahsedildiği gibi güvenin yeniden oluşmasını bekleme sürecinde USDC’de ciddi fiyat dengesizliği görmek kaçınılmaz.

En endişe verici şey, yalnızca USDC’nin dalgalanması değil, aynı zamanda tüm stablecoin ekosisteminin çökme riskidir. Bir düşünün, USDT’nin rezervlerinin çoğu aynı zamanda hazine bonolarıdır. Eğer Circle sonunda büyük likidite baskısı nedeniyle hazine bonolarını satar ve kayıplara neden olursa, yangın USDT’ye sıçramaz mı?

stablecoin usdc reservas dolares

İkincisi, esas olarak USD Coin tarafından onaylanan DAI, FRAX ve diğer merkezi olmayan stablecoin’lerdir. En önemli faktör, merkezi stablecoin USDC’nin yaygın olarak uygulanmasıdır. USDC gerçekten ciddi bir şekilde kırılırsa, bir gün içinde DAI ve FRAX gibi stablecoin’lerin onaylanması büyük ölçüde azalacak ve ayrıca bir kaçış riskiyle karşı karşıya kalacaklar. İyi haber, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, büyük bir kesim Circle’ın UDC fiyatını destekleyecek yeterli rezerve sahip olduğunu düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • TheBlockbeats

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bloomberg Ripple Davası İçin Tarih
Bloomberg Uzmanı, Ripple Davası İçin Tarih Koydu! Bloomberg analistlerinden Elliott Z. Stein, yakın tarihli bir podcast’de, Ripple ile SEC arasında devam eden hukuk savaşı hakkında yorum yaptı. Çok yakın bir tarihte özet karar önergeleri hakkında nihai kararın çıkabileceğini belirtti. Bloomberg uzmanı, Ripple davasında bu...
Buğra Çağlar 2 hafta önce