USDC Satan Şirket, Türklerin Favori Altcoin’i Aldı!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
1.142 görüntülenme
USDC Satan Şirket, Türklerin Favori Altcoin'i Aldı!

Blockchain finans firması olan Reaper Financial, USDC de-peg olayının ardından çözüm olarak Türk kripto yatımcılarının da favorisi olan bir altcoin projesini olan Ripple’ı (XRP) kullandı. Bu arada, Bloomberg İstihbarat analisti Elliott Z. Stein, Ripple ve SEC davasında, ilk yarıda kararın çıkmasını bekliyor.

Reaper Financial, USDC de-peg’inde çözüm olarak Ripple’ı kullandı

Dijital varlıkların satın alınması ve yakılması konusunda uzmanlaşmış, Austin, Teksas merkezli bir Blockchain finans firması olan Reaper Financial, USDC de-peg olayının ardından Kalıcı DRIP Fonundaki USDC’yi XRP olarak değiştirdiğini açıkladı. Şirket, “Olası bir de-peg nedeniyle Kalıcı DRIP Fonundaki USDC, istikrar sağlanana kadar XRP’ye dönüştürüldü. Durum geliştikçe güncelleyeceğiz,” açıklamasını yaptı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, USDC ihraççısı Circle’dan yakın tarihli bir tweet, 40 milyar dolarlık USDC rezervinin 3,3 milyar dolarının sorunlu Silikon Vadisi Bankası (SVB) tarafından tutulduğunu açıkladı. Ayrıca Banka, nakit bazlı USDC rezervlerinin kabaca %25’ini yönetmek için istihdam ettiği Circle’ın altı bankacılık ortağından biri.

Yatırımcı itfalarının bir sonucu olarak, USDC stablecoin’in artık bir dolar sabiti yok. Yatırımcılar önceki gün USDC’yi kontrollü borsalardan 8 milyar dolara yakın değerde nakde çevirdiler. USDC, yazının yazıldığı sırada 0,919 dolardan işlem görüyor ve dolar sabitinin altında kalıyor. Stablecoin’ler DAI, USDD ve FRAX da yazı sırasında dolar sabitinin altında işlem görüyordu. Nansen’e göre Circle, son 24 saat içinde 2,34 milyar dolarlık USDC yaktı. Yaklaşık %70’i veya 1,65 milyar dolar, önceki sekiz saat içinde yakma nedeniyle kaybedildi.

Son duruma cevaben borsalar da önlem aldı. Piyasanın durumu nedeniyle Binance, USDC’den BUSD’ye otomatik dönüşüm gerçekleştirmeyi durdurdu. Hafta sonu, kripto para borsası Coinbase USDC: USD dönüşümlerini durdurmayı seçti. Bu arada, Ripple CTO’su David Schwartz’a göre işletme, sorunlu SVB ile herhangi bir teması olup olmadığına ilişkin soruşturmalara yanıt olarak resmi bir açıklama yapmayı planladı.

Yılın ilk yarısında Ripple ve SEC davasında bir karar bekleniyor

Bloomberg İstihbarat analisti Elliott Z. Stein, yakın zamanda Laura Shin’in ‘Unchained’ podcast’inde Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden yasal anlaşmazlığı tartıştı. Bu yılın ilk yarısında özet karar önergeleri hakkında bir karar beklediğini söyledi. Stein, Ripple örneğinin özellikle merak uyandırıcı olduğuna dikkat çekti. Çünkü bu tür varlıklara meta gibi davranılması gerektiği fikrini destekleyen fayda sağlayan bir dijital varlık içeriyor.

USDC

Yine de SEC’e göre Ripple, XRP tokenlerini yatırım olarak ilan etti ve alıcılar, varlığın değerinin artacağı umuduyla onlara bu şekilde davrandı. Sonuç olarak, karmaşık bir yasal sorun, uzun süren davalara yol açtı. Stein, “Dolayısıyla, tüm kripto sektörü için gerçekten ilginç bir durum ve bence bu yılın ilk yarısında özet karar önergeleri hakkında bir karar alabiliriz” dedi.

Davayla ilgili yakın tarihli bir kararda Yargıç Analisa Torres, SEC’in çok önemli bilirkişisinin ifade vermesini engellemeye karar verdi. Yargıç Torres, Patrick Doody’nin güçlü düzenleyici kurum tarafından token alıcılarının beklentilerini araştırmak üzere görevlendirildiğini öğrendikten sonra ifade verme talebini reddetti.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple ve üst düzey yöneticilerine dava açtı. Davaya göre şirket ve yöneticileri, ABD menkul kıymetler düzenlemelerini ihlal ederek izinsiz menkul kıymetler sattı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, davanın 2023’te çözülmesini beklediğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Son Dakika: Shiba Inu Mucidi Haberi Duyurdu!
Son Dakika: Shiba Inu Mucidi Haberi Duyurdu! Popüler meme coin’i Shiba Inu (SHIB) ekosisteminin merakla beklenen katman-2 çözümü Shibarium’un beta testi olan Puppynet yayına geçti. Shiba Inu’nun lider geliştiricisi Shytoshi Kusama, beklentiler arasında Shibarium Erken Açık Beta Test’in şimdi yayında olduğunu duyurdu. Shiba Inu...
Vural Erkan 1 hafta önce