2 Önemli Haber Sonrası USDC ve Bu Coinler Fırladı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
411 görüntülenme
USDC ve Bu Coinler Fırladı

USD Coin’in (USDC) arkasındaki şirket Circle, Silicon Valley Bank’ta sıkışan 3,3 milyar dolarlık nakit rezervin tamamını kaybetse bile “herhangi bir açığı kapatacağını” söyledi. Stablecoin şirketinden gelen ‘güvence’ açıklamalarının ardından USDC ve bu coinler hacim topluyor.

Circle, SVB’de sıkışan rezervlerine rağmen tüm boşluğu kapatmaya hazır

Circle Internet Financial Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank’ta tuttuğu 3,3 milyar dolarlık nakit rezervin tamamını almaması durumunda, USDC’yi destekleyen varlıklardaki “herhangi bir açığı kapatacağını” söyledi.

Bir blog gönderisinde Circle, “USDC’nin arkasında duracağını ve gerekirse harici sermaye dahil olmak üzere kurumsal kaynakları kullanarak herhangi bir açığı kapatacağını” söyledi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Circle’in SVB’de nakit rezervinin bir kısmını kaybettiğini duyurması USDC fiyatının dalgalanmasına yol açmıştı.

Circle’in verdiği güvence, kripto trader’larının ABD dolarına sabitlenmesi gereken ancak Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonra dalgalanan USDC’nin değeri konusunda endişelenmesiyle geldi. FDIC Cuma günü bankanın varlıklarına el koyduğunda Circle, Silicon Valley Bank’ta USDC’nin 3,3 milyar dolarlık nakit desteğini elinde tutuyordu.

Circle, SVB’nin çöküşünden önce varlıklarını çıkarmaya çalıştığını ve işlemin ABD bankalarının normal faaliyetlerine devam ettiği Pazartesi günü gerçekleşebileceğini söyledi. Şirket, “Ancak, SVB’nin %100 getiri sağlamayabilmesi de mümkün ve herhangi bir geri dönüşün biraz zaman alabilir, çünkü FDIC IOU’lar (yani, tasfiye sertifikaları) ve mevduat sahiplerine avans temettüler verir” dedi.

Circle, açığı kapatmak için yeni strateji tasarlarken USDC toparlanıyor

CEO Jeremy Allaire’in Twitter hesabından paylaştığı duyuru esnasında, USDC fiyatı dolar sabitliğini geri kazanıyor. İkinci en büyük stablecoin, 11 Mart’ta 1 dolar seviyesini kaybetti ve önce 0,97 dolara, daha sonra kademi olarak 0,87 dolara kadar geriledi. Dalgalanmalar ilk olarak Circle’ın Silicon Valley Bank’ta 3.3 milyar dolarlık USDC rezervi tuttuğunu açıkladığı Cuma günü meydana geldi.

USDC fiyatı 2,34 milyar dolarlık yakımla desteklendi

Blockchain analitik platformu Nansen’in güncel analizlerine göre USDC, önemli bir düşüşün ardından şimdi yaklaşık 0,99 dolara toparlandı. Bu güncelleme, Circle’ın sadece 24 saat içinde 2,34 milyar dolarlık inanılmaz bir USDC token yaktığı haberinin ardından geldi.

USDC tokenlerinin Circle tarafından yakılması ve basılması da stablecoinlerin şeffaflığıyla ilgili endişeleri artırdı. Eleştirmenler, piyasasındaki düzenleme eksikliğinin potansiyel dolandırıcılığa veya piyasa manipülasyonuna yol açabileceğini savunuyor.

Stablecoin’ler kaydettikleri hacimlerini geri kazanıyor

USDC fiyat sabitliğini geri alırken, stablecoin piyasasının en büyük üyelerinden DAI’de kaybettiği hacmin büyük bir kısmını telafi etti. CMC verilerine göre son 24 saat içinde en çok yükselen stablecoin’ler şu şekilde:

  1. DigixDAO (DGD): %46,06
  2. Dynamic Set Dollar (DSD): %26,36
  3. Fantom USD (FUSD): %1,71
  4. One Cash (ONC): %7,5
  5. USDEX (USDEX): %5,74

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

USDC Satan Akıllı Para 5 Altcoin Alıyor
USDC Satan Akıllı Para, Bu 5 Altcoin’den Alıyor! Yakın zamanda fiyat sabitliğini kaybeden USD Coin’in (USDC) kurumsal yatırımcı ve fonlardan nasıl tepki alacağı önemli bir soru. On-chain veriler, Justin Sun ve Kyber Ventures gibi fonların USDC’yi 5 altcoin ile takas ettiğini gösteriyor. Kurumsal para dalgalanan...
Buğra Çağlar 2 hafta önce