Usta İsimler, Altın Beklentilerini ve Gelecek Haftalarda Olabilecekleri Anlattı!

gold gains as pandemic fears hit risk appetite
gold gains as pandemic fears hit risk appetite
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, Cuma günü ABD Hazine tahvil faizlerinin artan risk iştahıyla toparlanmasıyla birlikte geriledi. Ancak düşük dolar, altının kayıplarını kapatmaya yardımcı oldu. Bununla birlikte, yatırımcılar sıcak bir enflasyon baskısının ardından canlandırma görünümünü tartmaya devam ediyor.

Marcus Garvey’e göre çok sınırlı bir sıkılaştırma döngüsü olacak

Spot altın Cuma gününü %1,52 kayıpla 1.767,63 dolardan kapatırken, ABD altın vadeli işlemleri de %1,6 düşüşle 1.768,20 dolara geriledi. Bu arada, hem Avrupa hisse senetleri hem de ABD vadeli işlemleri, güçlü şirket kazançlarının ardından yükseldi. ABD tahvil faizleri, art arda üç günlük düşüşün ardından yükseldi ve faizsiz altının 50 günlük hareketli ortalamasında düşmesine neden oldu. Yine de külçe altın, en son ABD enflasyon raporundan destek aldıktan sonra, Ağustos ayından bu yana en iyi haftalık performansına yaklaşıyor.

Altın
Altın fiyat grafiği / Kaynak: Mining

Tüketici fiyat endeksi, dünyanın en büyük ekonomisinde yüksek enflasyonun sürdüğünü gösterdi ve traderlar Federal Rezerv’in nasıl tepki vereceğini tartarken, 10 yıllık Hazine faizlerinin hafta başında düşmesine neden oldu. Macquarie Group metal stratejisi başkanı Marcus Garvey, Bloomberg röportajında şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bunun bir anlık görüntüsü olarak piyasa, artan stagflasyon korkusuyla fiyatlandı. Bu enflasyon şimdi sıkılaştırmayı getirecek. Ancak ekonomi bunu kaldıramayacak ve bu nedenle çok sınırlı bir sıkılaştırma döngüsü olacak.

Altın yatırım piyasası, hala geçen yılın kalıntılarını yaşıyor

Bank of America CEO’su Brian Moynihan, enflasyonun sabit kalacağını tahmin ederken, Morgan Stanley CEO’su James Gorman ve Goldman Sachs Group’un COO’su John Waldron da dahil olmak üzere finans sektörü liderlerine katıldı. Bu arada, bazı Federal Rezerv yetkilileri de artık fiyat baskılarının geçici olduğuna daha düşük ihtimal vermeye başladı.

Altın

Bu duygu, ABD kısa vadeli faiz piyasasındaki traderların, gelecek yılın sonundan itibaren Fed’in faiz oranlarını daha hızlı ve daha agresif bir şekilde artıracağına bahse girmelerine neden oldu. Bir Bloomberg raporuna göre, merkez bankasının enflasyonu azaltmak için istihdam pahasına harekete geçip geçmeyeceği, altının gelecek yıldaki performansı için çok önemli olacak. Yatırımcılar şimdilik temkinli olmaya devam ediyor. Bloomberg’den gelen ilk verilere göre, ETF’ler dördüncü hafta boyunca altın varlıklarını kesmeye hazırlanıyor. BullionVault aracı kurumunun araştırma direktörü Adrian Ash, şu yorumu yapıyor:

Altın yatırım piyasası, hala geçen yılın kalıntılarını yaşıyor. Takip etmesi her zaman zor bir eylem olacaktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Usta İsimler, Altın Beklentilerini ve Gelecek Haftalarda Olabilecekleri Anlattı!

Yorumlar kapalı.