Uzak Durmanız Gereken 12 Kripto Para

2 görüntülenme

Weiss Ratings geçenlerde son kriptopara derecelendirmelerini yayınladı. İyi haber Bitcoin’in derecesi yükseldi. Kötü haber ise uzak durulması gereken zayıf altkoinler hiç bir zaman tükenmiyor. Bu yazımızda size bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından belirlenen kripto yatırımcıların uzak durması gereken 12 kriptoparayı tanıtacağız.


ŞU ANDA UZAK DURULMASI GEREKEN 12 KRİPTOPARA

2017 sonundaki kriptopara piyasalarındaki canlılık dünya genelinden tüm yatırımcıların ilgisini çekti. Ancak şimdi geriye bakıldığında, zamanlama pek çok kişinin tam da rekor seviyede yatırım yapmasından dolayı oldukça talihsizdi.

Bu sırada, 1971 yılından bu yana hisseler, ETF’ler, yatırım fonları, sigorta şirketleri, bankalar ve kredi kooperatifleriyle ilgili bağımsız derecelendirmeler yapan Weiss Ratings de ilgisini popülerliği artan kriptoparalara yöneltti.

Weiss Ratings

Finansal çevrelerdeki büyük hayran kitlesine, Ocak ayında kriptoparaları da listelemeye ve onlara harf notları vermeye başlayacağını duyurdu.

Weiss Ratings’in ölçeği A’dan E’ye kadar; derecelendirmeyi yaparken her bir koinin yatırımcısının risk ve kazanç olasılıklarıyla birlikte teknolojisi ve kabul edilme esaslarını göze alıyor. D “zayıf” E ise “çok zayıf” anlamına geliyor. Artı ve eksi işaretleri de bu derecelendirmedeki ara değerleri gösteriyor.

Kuruluşun yaptığı son derecelendirmeye göre D- altındaki 12 kriptopara şu şekilde:

 • Auraracoin (D-),
 • Comet (E-),
 • Electroneum (E+),
 • Expanse (E),
 • Gulden (D-),
 • Matchpool (E),
 • Magacoin (E-),
 • Novacoin (E),
 • PotCoin (D-),
 • Quark (E-),
 • Rise (D-)
 • SaluS (E-)

Yine de Weiss Ratings’in sürekli listeyi güncellemediğine dikkat etmeniz ve sık sık son dereceleri website’lerinden kontrol etmeniz gerekiyor.

BITCOIN’İN NOTU YÜKSELİYOR

Bitcoin’in Weiss Ratings tarafından Ocak ayında yayınlanan ilk raporunda “her bir koinin teknolojisi, kullanımı ve ticaret modeline göre elde edilen binlerce veriye göre” değerlendirmenin yapıldığı söylenmişti.

O sırada, Bitcoin’in derecesini C+ olarak vermişti, güvenlik ve geniş çapta benimsenme bakımından yüksek puan almıştı. Yine de düşük not almasının sebebi sözde ağ tıkanıklıklarının gecikmelere yol açması ve Bitcoin’in Aralık 2017’de 20,000 USD’ye ulaştığındaki işlem ücretleriydi.

Dahası, Weiss Ratings Ethereum’a “daha hazır güncellenebilir teknoloji ve daha hızlı” olması sebebiyle B verdi.

İyi haber ise Weiss Ratings Bitcoin’in derecesini C+’dan B-‘ye yükseltti. Aynı zamanda kuruluş sayısal derecesinde de yüzdelik küçük bir değişimle puanını yükseltti.

Bitcoin Gets A C+: Weiss Cryptocurrency Ratings Fall Short Of The Mark

Bu derecelendirmelerin öncelikle yatırımcılar için yapıldığını uyararak, Bitcoin’deki bu not yükselmesinin özellikle geçtiğimiz son bir kaç haftada diğer koinlere göre daha dengeli olmasından dolayı verildiğini belirtmeliyiz.

Ek olarak, Weiss Ratings anlık olarak işlemlerin yapılması ve sıfıra yakın işlem ücreti alınmasını amaçlayan bir ölçeklendirme çözümü olan “Lightning Network“un de benimsenmesindeki artışı dikkate aldığını söylemek gerekir.

Kuruluş “Her bir senaryoda, Lightning Network’ün benimsenmesinde bazı engellerin olduğunun farkındayız,” diyerek Bitcoin whitepaper’ında şunları dile getirdi:

Gelişimini ilgi ile izlemeye devam ederken, Teknoloji İndeks’imizin gelecekte olacak güncellemeleri gören bir kristal top olmadığını, ancak günümüzdeki durumu değerlendiren bir araç olduğunu da belirtmek gerekir. Dolayısıyla, Bitcoin ağı daha verimli hale geldikçe, yeni performans verileriyle günlük olarak güncellenen değerlendirme modelimiz de bu iyileştirmeyi yansıtacaktır.

 

Bu açıklamaya göre, Bitcoin’in derecesi önümüzdeki aylarda Lightning Network’ün geçtiğimiz hafta kullanıma başlaması (B- notunun verildikten sonra) ile artacaktır ve şimdiden 1000’in üzerinde mainnet ağı node’una sahip bile.

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Sabancı’dan Manas’ın Dijital Para İddiasına Yalanlama Bildiğiniz üzere hafta sonu Sabah gazetesine açıklamalarda bulunan iş adamı Alphan Manas Sabancı ve Koç Holding’in desteği ile TCcoin’i çıkarmayı planladıklarını ve bu gelişme sayesinde dünyada ilk defa arkasında büyük holdinglerin olduğu bir kripto parayı kullanıma sunacaklarını...
Serkan Eser 20 Mart 2018