Reklamı kapat

20 Fare Mars’ta Nasıl Hayatta Kalacağımızı Çözmek İçin Uzaya Gidiyor!

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 6 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Fareler için büyük bir adım. Cuma sabahı, SpaceX Florida Cape Canaceral Air Force Station’dan bir Falcon 9 roketi fırlattı. Nereye mi? Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS). İnsansız da olsa roketin çok önemli yolcuları var: 20 labaratuvar faresi.

Fareler Northwestern University’nin Center for Sleep and Circadian Biology (CSCB)’nin bir çalışmasının parçası. Plan: on tanesi yörüngede 90 gün geçirirken diğer on 30 gün sonunda dünyaya dönecek. Araştırmacılar uzayın farelerin uyku düzenlerinde, mikrobiomlarında ( vücutta bulunan bakteri ve diğer mikroorganizmalar) ve diğer fizyolojik süreçlerinde ne gibi etkilere sahip olduğunu inceleyecekler.

Bu çalışma yine daha önce CSCB araştırmacılarının yürüttüğü bir çalışmadan esinleniyor: NASA’nın ikizler çalışması. Bu proje için astronot Scott Kelly ISS’de bir yıl geçirirken kendisi de astronot olan ikizi Mark dünyada kaldı. Bu yıl başında NASA çalışmanın bir takım bulgularını yayınladı ve uzayda geçirdiği zamanın Scott’ın gen ifadesinde %7’lik bir değişime sebep olduğunu belirtti.

ISS’e giden 20 farenin de dünyada, NASA araştırma merkezinde kalacak kardeşleri var. Uzayda gezen kardeşleriyle aynı şartlar altında olacaklar –aynı ışıklandırma, aynı ısı.

Her ne kadar fareler ve insanlar biyolojik olarak farklı olsalar da benzer koşullardaki denemelerin uzayın insan üzerindeki etkileri konusunda İkzler deneyinden daha doğru tahminler oluşturacağı umuluyor. Sonuçta her ne kadar Mark dünyadayken Scott uzaydaydı ve yaptıkları farklı şeyler sonuçları etkilemiş olabilir.

Uzayda bulunmanın sonsuz risk olduğunu zaten biliyoruz: görme kaybı, kanser, psikolojik problemler- ama uzayda ne kadar zamanın insan vücudunu etkileyeceğini bilmiyoruz. Marsa gitmenin büyük ihtimalle birkaç yıl süreceği düşünülürse, birilerini komşu gezegene göndermeden önce bulsak iyi olur.

90 gün uzun durmuyor olabilir ama bu fareler için bizim hayatımızın 9 yılına eşit, dolayısıyla bu küçük astronotlar atmosferin ötesinde yaşadığımız takdirde neler olacağını anlamamız konusunda bize yardımcı olacak.

Futurism

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Youtube Bitconnect Davasına Zanlı Olarak Eklendi 3 Haziran’da mahkemeye verilen dava dosyalarına göre, BitConnect’e açılan toplu davaya sanık sıfatıyla YouTube da eklendi. Dava ilk olarak 24 Ocak’ta, hukuk firmasını Silver Miller’ı temsilen 6 kişi tarafından açıldı. Davacılar kriptopara yatırım platformu BitConnect’i kayıtdışı menkul...
Egehan Karışman 6 Temmuz 2018