Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor!

Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor!
Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ark Invest ve 21Shares, son bir hamlede, spot Bitcoin ETF başvurusunu üçüncü kez değiştirdi. Bu gelişmelerin ortasında BitGo CEO’su Mike Belshe’ye göre bir başka spot Bitcoin ETF reddetme dalgası geliyor.

Ark Invest, Bitcoin ETF başvurusunda değişiklik yaptı

Bloomberg’in ETF uzmanı Eric Balchunas, Ark’ın şaşırtıcı hamlesini açıkladı. Bunu, SEC izin sürecinde ileriye doğru atılmış olumlu bir adım olarak nitelendirdi. Güncellemedeki bazı hususlar, hem analistlerin hem de yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bunlardan önemli bir husus, önerilen ETF için bir ücretin açıklanmasıydı. Balchunas, ARKB’nin 80 baz puan (bps) ücret alacağını açıkladı. Böylece, Ark Invest’i böyle bir ücreti açıklayan ilk ihraççı olarak işaretledi. Bu hamle, Bitcoin ETF alanında açık ve net ücret yapılarına yönelik artan taleple uyumlu olarak yatırım ürününe bir şeffaflık katmanı eklediği için önemli.

Değişikliğin detaylarına inen Balchunas, yeni risk açıklamalarına odaklanarak çeşitli güncellemelerin altını çizdi. Bu eklemelerin SEC’in Şirket Finansmanı Bölümü (Corp Fin) tarafından dile getirilen belirli endişeleri ele almasının muhtemel olduğunu öne sürdü. İlginç bir şekilde, spot Bitcoin ETF dosyalaması, hibrit bir modelde de olsa, ayni yaratımlara ve itfalara olan bağlılığı sürdürüyor. Bu karar, vergi etkilerini azaltmak ve potansiyel sorunları ele almak için stratejik bir hamle. Bu bağlamda Balchunas şu açıklamayı yaptı:

Bazıları SEC’in ihraççılara nakit yaratım yapmalarını tavsiye ettiğini ‘yanlış duymuş olmam’ gerektiğini söylüyor. Ben doğru duydum. Ancak bazı ihraççılar geri adım atmaya çalışacak. Ayrıca, yatırımcılar için bariz faydaları göz önüne alındığında SEC’i ayni olarak ‘satmaya’ çalışacaklar. Bunun nasıl sonuçlanacağını göreceğiz.

Bitcoin ETF

BitGo CEO’su bir ret dalgası bekliyor!

Kripto saklama kuruluşu BitGo’nun CEO’su Mike Belshe, SEC’in bir başka spot Bitcoin ETF başvurusu ret dalgasını başlatacağını söylüyor. Belshe, Coinbase gibi modern kripto firmalarının ikiliğinin sorun yaratacağını ileri sürüyor. Çünkü, Coinbase hem kripto borsası hem de saklama kuruluşu olarak iki hizmeti de veriyor. Belshe, bunun düzenleyici kurumun BTC ETF başvurularını reddetmesine neden olacağını söylüyor. Bu doğrultuda Belshe, şu açıklamayı yapıyor:

ETF konusunda hepimiz heyecanlıyız. Kesinlikle daha da yaklaşıyor. Başvuru sahiplerinin SEC ile yaptıkları görüşmelerden kesinlikle sinyaller alıyoruz. BitGo da bu kişilerden bazılarıyla çalışıyor, bu yüzden iyimserim. Ancak olumlu haberleri almadan önce bir tur daha ETF reddi almamızın oldukça muhtemel olduğunu düşünüyorum. Bu gerçekten piyasa yapısına geri dönüyor. Gary Gensler bu noktada borsaları gözetimden ayırmanız gerektiğini sır olarak saklamıyor. CFTC piyasa yapısı zaten bu şekilde. Yani, borsaları hisse senedi piyasalarındaki gözetimden ayırmanız gerekiyor.

Bitcoin ETF

SEC, bunların tamamen ayrılmasını talep edecek!

Mike Belshe, SEC’in başvuruları onaylamadan önce muhtemelen bu hizmetlerin ayrılmasını talep edeceğini belirtiyor. Belshe, bu başvuruların birçoğunun Coinbase saklama hizmeti ile yapılmış olmasına dikkatleri çekiyor. Buradan hareketle Belshe, spot Bitcoin ETF başvuruları için şu hususların altını çiziyor:

Coinbase, her ne kadar bir FTX olduklarını söylemeye çalışmasam da, onlar da aynı oyun kitabını üstleniyorlar. Bir borsa ve saklama kuruluşu olmanın yanı sıra, yakın zamanda bir FCM’den (vadeli işlem komisyoncusu) onay aldılar. Yani, ki bir broker-bayi oldular. Bunun anlamı, bu kuruluşta tam olarak anlaşılmamış pek çok risk olduğu ve SEC’in büyük olasılıkla geri dönüp ‘Hayır, ilerlemeden önce bunları tamamen ayırmanız gerekiyor’ diyebileceğini düşünüyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor!