Uzmanlar Açıkladı: FED’in Likidite Operasyonu Bitcoin ve Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek?

Mesut İnan
Mesut İnan 18 Mart 2020
0 görüntülenme
fed bitcoin kriptokoin com

Kriptokoin – Fed’in likidite operasyonu ile birlikte şimdi karşımızda muazzam bir niceliksel gevşeme programı var. Bu programın uygulanması Bitcoin açısından hem finansal sistemdeki merkezi değişikliklere karşı bir sığınak olması hem de varlık fiyatlarının kademeli olarak yükselmesi bakımından faydalı olacak.

Niceliksel gevşeme kimi kripto tutkunlarınca hoş karşılanmasa da, bazı uzmanlar fiyatlar üzerinde net bir şekilde olumlu izler bırakacağı noktasında hemfikir.

Ekonomist ve yazar Frances Coppola’ya göre niceliksel gevşeme, son on yılda Bitcoin (BTC) fiyatının yükselmesine yardımcı oldu. Coppola, niceliksel gevşemenin yaptığı en güzel şeyin, yönetim kurulu genelinde varlık fiyatlarını yükseltmek olduğunu belirterek böyle bir durumda Bitcoin gibi yeni alternatif varlıkların da bu yükselen grupta yer alacağını ifade ediyor.

Coppola ayrıca Bitcoin’in finansal ana akımla bir şekilde ilgisiz olduğu fikrinin ikna edici bir şekilde geçersiz olmaya başladığını belirtiyor. Hatırlayacağınız üzere geçen haftaki koronavirüs şoku, Bitcoin’in değerinin yüzde 50’sini kaybetmesine neden olmuştu.

Tarihsel Seyir

Merkez bankaları 2009-2015 yılları arasında niceliksel gevşemeyi üç tur olarak gerçekleştirdi ve bu süre zarfında S&P 500 yüzde 200’den fazla arttı. Klasik bir güvenli liman varlığı olan Altın, 2011’e kadar üç yılda 800 dolardan 1.921 dolara kadar yükseldi ve Aralık 2015’e kadar da 1.050 dolara düştü. 2008’deki son mali çöküşten bu yana niceliksel gevşeme Boston Consulting Group’a göre küresel özel servetin 166 trilyon dolara ulaşarak üçte iki oranında büyümesine yardımcı oldu

Ancak Coppola, gelişmiş ekonomilerdeki para miktarını harcamanın hiperinflasyona (bazı bitcoin savunucuları arasında popüler bir fikir) yol açtığı fikrinin yanlış olduğunu vurguluyor.

Coppola “QE’nin hiperenflasyona neden olduğuna dair kesin bir kanıt yok. QE’nin çalışma şekli yatırımcıları daha yüksek getirili varlıklara itmek olup inanılmaz derecede değişken olsa da bitcoin daha yüksek verim sağlar. Yani aslında elde ettiğiniz şey, bitcoin de dahil olmak üzere varlık balonlarıdır” ifadesini kullanıyor.

Mevcut kriz durumunda, Federal Rezerv’in önlem bazukası, çaresiz paraya karşı uçmakta olan piyasaları dengeleyemedi. Devam eden koronavirüs pandemisine karşı koymak için, Federal Rezerv 700 milyar dolarlık tahvil alım programı açıkladı ve faiz indirimine giderek yüzde 0,0 ile 0,25 arasında faizi belirledi.

EToro’da pazar analisti olan Simon Peters, Çin dışındaki COVID-19 vakalarındaki artışın ardından, yatırımcıların bitcoin gibi varlıklara bakacağını kabul ediyor.

Peters ayrıca  “Yatırımcı hissi, şimdi tüm bu paraya sahibim ve para arzındaki artışla ne yapacağım ve nereye koyacağım? Bu koşullarda nakit tutmak faydalı değildir çünkü para birimi devalüe edilmiştir ve satın alma gücünü kaybediyorsunuz, nereye koyacaksınız? Burada potansiyel olarak bitcoin ve diğer kripto varlıklarına bir yönelim söz konusu olacaktır.” diyor.

Cantillon Etkisi, para arzındaki bir değişmeden kaynaklanan nispi fiyatlardaki değişikliği ifade eder. Analistler Pierre Rochard ve VanEck direktörü Gabor Gurbacs tarafından belirtildiği üzere, hisse senetleri ve gayrimenkul gibi varlıklar aşırı fiyatlanıyor, yani bitcoin gibi varlıklar zamanla daha çekici hale geliyor.

Kripto kredisi platformu Celsius Network CEO’su Alex Mashinsky’ye göre, ana akım finansal sistemde neler olduğuna dayanarak, bitcoin hala “Kıyamet sigortası” olarak sayılıyor.

Mashinsky merkez bankalarının mevcut olmayan bir para bastığını ve herkese dağıttıklarını ifade ederek şöyle bir cümleyi Bitcoin için kurmayacaklarını ifade ediyor: “Bizim para basma hastalığımız var. Bu yüzden 5 milyon bitcoin daha basacağız veya yeniden seçilmek istiyoruz, böylece 10 milyon bitcoin daha basacağız.”

Bir süredir Wyoming’in blockchain mevzuatının arkasındaki güç ve şimdi Avanti Financial Group CEO’su olan Caitlin Long, Federal Açık Piyasa Komitesi’ni (FOMC) eleştirdi. Long, repo piyasasında likiditenin kıtlaşmaya başladığı gümbürtüsünün duyulduğunu vurgulayarak durumu yeniden bankalara yönlendirmek için artan sermaye gereksinimleri çağrısında bulundu.

Long ayrıca, “Tarih, FOMC’nin bankaların sermaye gereksinimlerini hafifletme kararını desteklemeyecek. Merkez bankaları her zamanki gibi aynı oyun kitabını çalıştırıyor ve işe yaramıyor. QE1, QE2’nin büyüklüğü ile karşılaştırırsanız, bu konuda atılan adımların boyutları bile son derece şaşırtıcı. Şimdi aylar içindeki QE1 tek bir günde yapılıyor” diyor.

QE1 programı Aralık 2008’den Mart 2010’a kadar devam etti ve Fed’in ipotek destekli menkul kıymetlerde 600 milyar dolar ve diğer borçlarda 100 milyar dolar aldığını gördü.

Birkaç yıl içinde ilk kez, Long geçtiğimiz hafta piyasalar çöktükten hemen sonra biraz bitcoin aldığını söyledi (bunun finansal tavsiye olarak okunmaması gerektiğini vurguluyor).

“Tek bildiğim, bitcoin kimsenin senedi olmayan bir varlık. Birisinin çözücü olup olmadığını bilmediğimde, servetimi birinin senedi olan varlıklardan ayırmayı tercih ederim” diyor.

Yaklaşan Halving

Geleneksel finans niceliksel gevşeme yolunda ilerlerken, bitcoin ters yönde ilerliyor.

İki ay içinde, yeni bitcoin arzı yüzde 50 azaltılacak – kabaca “yarılanma” olarak bilinen dört yılda bir planlanan bir olay.

Hong Kong merkezli fintech firması Two Prime’ın COO’su Alex Blum yaptığı açıklamada, “ABD hükümeti bir trilyon dolar daha bastığından, bunun enflasyon ve para seyreltmesi üzerinde uzun vadeli etkileri olacaktır. Öte yandan, nihayetinde 21 milyon [bitcoin]’e sahip olacağız. Yarılanma ayarlandığı gibi gerçekleşecek” diyor.

Bitcoin’in değer argümanına olan kıtlığı, Coppola’nın görüşüne göre “ideolojik bir inanç ifadesi”ni içeriyor.

Coppola “Her zaman kıtlığın bir şeyi değerli kılmak için yeterli olduğuna inanan insanlar olacaktır. Aslında, kimsenin satın almak istemeyeceği kadar kıt olan bir şey hiç de değerli değil. İşlerin likiditeye sahip olması gerekiyor” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

peter brandt
Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten “Şaşırtıcı” BTC Tahmini! Kriptokoin.com – Halving bittikten sonra Bitcoin (BTC) toplanacak mı? Tahminleri tutan usta analist Peter Brandt bu görüşün neden yanlış olduğunu açıklıyor. Tahminleri tutan usta analist Peter Brandt’tan ilginç Bitcoin halving öngörüsü 12 Mart’taki yüzde 38’lik çöküşten sonra hala...
Serkan Eser 18 Mart 2020