2 Uzman Altın Yatırımcılarına Seslendi: Bunu Yapın!

2 Uzman Altın Yatırımcılarına Seslendi: Bunu Yapın!
2 Uzman Altın Yatırımcılarına Seslendi: Bunu Yapın!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pepperstone’un araştırma başkanı Chris Weston, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu huzurundaki ifadesi de dahil olmak üzere, değerli metallerin önümüzdeki iki hafta içinde yaşanacak bir veri fırtınası öncesinde taktiksel bir oyun olabileceğini söylüyor. U.S. Global Investors’ın CEO’su ve Baş Yatırım Sorumlusu Frank Holmes’a göre, altın yatırımcıları acı çekerken, altın eğilimi hala iyi.

Altın ve gümüş radara girdi

Beklenenden yüksek enflasyon rakamlarıyla piyasaları şaşırtmak giderek zorlaşıyor ve bu reaksiyon fonksiyonu altın piyasası için önemli. Pepperstone’un araştırma başkanı Chris Weston, şu değerlendirmeyi yapıyor:

EUR’nun Fransız ve İspanyol TÜFE verilerinden aşırı derecede etkilenmemesi, piyasanın enflasyon verileri tarafından şok edilmesinin zorlaştığını gösteriyor. Risk-ödül değişiyor. Altın piyasası bunu yakından izliyor olacak. Altın ve gümüş radara girdi ve önümüzdeki iki hafta boyunca patlak verecek bir veri fırtınasını izlerken her ikisi de taktiksel bir oyun olabilir.

Altın

Traderlar, daha yüksek gün içi hareketlere hazır olmalılar

Piyasayı harekete geçiren büyük unsurlar, ABD istihdam (10 Mart) ve enflasyon (14 Mart) raporları. Ancak bunların hepsinden önce, Powell’ın Fed’in 7 Mart’ta yayınlanması planlanan para politikası raporuyla ilgili olarak ABD Senatosu’nun bankacılık komitesi önünde altı ayda bir yapacağı ifade gelecek. Weston, “Bu, piyasada bir miktar oynaklığa yol açabilir, ancak sözcüklere hızla tepki vermeye programlanmış algolarla savaştığımız için, bir konuşmayı takas etmek daha sorunlu,” diyor. Weston ayrıca şunları ekliyor:

Bu, traderların Fed’in 22 Mart’ta yapılması planlanan Mart para politikası toplantısı öncesinde daha yüksek gün içi hareketler için hazırlanmaları gerektiği anlamına geliyor. Piyasa, bu belirleyici olaylara göre pozisyonlarını değiştirecek.

Bu, altın fiyatını artırabilecek bir faktör

Piyasa konsensüs tahminleri, tarım dışı bordroların Ocak ayında bildirilen 517.000 şok ediciden sonra Şubat ayında 200.000 yeni pozisyon eklediğini tahmin ediyor. İşsizlik oranının %3,4’ten %3,5’e çıkacağı tahmin ediliyor. Weston, ABD enflasyonunun (TÜFE) Şubat ayında %6 ile %5,5 arasına geleceğini tahmin ediyor. Bu, Ocak ayında bildirilen %6,4’ten makul bir yavaşlama anlamına geliyor. Weston, şu hususların altını çiziyor:

Altın hem nominal hem de reel ABD tahvil getirileriyle bu kadar ters orantılı olduğundan, piyasanın bu verilere maruz kalan faiz oranlarını yeniden eşleştirmeyi düşünüp düşünmediğini sorguluyorum. Bu da altın fiyatını artırabilecek bir faktör.

Altın

Bu seviyenin üzerine buy-stop emirleri koyun!

Pepperstone’a göre, Şubat ayındaki 100 dolarlık satıştan sonra, altın piyasası aylık geri dönüşün dışında bir düşüşü kıl payı kaçırdı. Bu, daha iyi bir talebin ve satıcıların fiyatı 1.800 dolara çıkarmakta başarısız olduğunun bir işareti mi? Weston, “Belki, ama daha erken ve fiyat hareketinin gerçekten ikna etmek için daha fazla ivme yaklaşımı benimsemeye çalışması gerekiyor,” diyor.

Pepperstone, Salı gününün en yüksek seviyesi olan 1.831,15 doların üzerine buy-stop emirleri koymanızı ve fiyatın yükselmeye devam etmesi için pozisyon almanızı tavsiye ediyor. Weston, şu yorumu yapıyor:

Fiyatların yenilendiğini görebilir ve Salı günkü dipleri yeniden test edebiliriz. Herhangi bir ivme ve trend stratejisinde olduğu gibi, birçok yanlış kırılma elde ediyoruz ve grev oranı, örneğin ortalama geri dönüşten çok daha düşük olabilir. Bu nedenle kayıpları erkenden azaltmak ve ticaretten mümkün olduğunca çok şey çıkarmak önemli.

Altın

Dolar güçlüyken, altın biriktirme zamanı gelebilir!

U.S. Global Investors’ın CEO’su ve Baş Yatırım Sorumlusu Frank Holmes’a göre, külçe yatırımcıları acı çekerken, altın eğilimi hala iyi. Yakın tarihli bir raporda Holmes, altın ve ABD doları arasındaki ters ilişkiye dikkat çekiyor. Holmes raporda, “Kıymetli metal uluslararası olarak dolarla fiyatlandırıldığı için, altın ve dolar ters bir ilişkiyi paylaşıyor. Bu yüzden dolar güçlüyken, altın biriktirme zamanı gelebilir,” diye yazıyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, dolar Ocak başından bu yana en yüksek seviyesine taşıyan ralliyi durdurdu. Bununla birlikte altın, dört ayın en güçlü alım sinyaline yaklaşıyor. ABD’den gelen son işgücü raporunun beklenenden daha güçlü gelmesiyle Holmes, sarı metal için kısa vadeli daha fazla sancı olabileceğini söylüyor. Holmes ayrıca, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılara, “Dibi satın alın ve ömür boyu bekleyin. Bir Bitcoin kullanıcısı olarak, oynaklıkla başa çıkın,” derim. Çünkü altın arzı önemli değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

2 Uzman Altın Yatırımcılarına Seslendi: Bunu Yapın!