Uzmanlar Bu Altcoin’de Yükselişte: Yüzde 10.000’in Üzerinde Arttı!

Zeki Uyanık
Zeki Uyanık 30 Kasım 2021
11 görüntülenme
sol

Dünyanın en büyük kripto para yönetim şirketinin CEO’su, şirketin geçtiğimiz yıl %10, 000’in üzerinde getiri sağlayan popüler altcoin projesi Solana için neden bir “SolanaTrust” hizmeti başlattığını açıklıyor. Michael Sonnenshein, Ocak ayında Grayscale Investments’ın CEO’luğunu devraldı. Grayscale Investments, yerel Solana tokenine pasif olarak yatırım yapan bir trust başlattı. Solana Trustının lansmanı, SOL’nin Grayscale Digital Large Cap Fund’a eklenmesini takip ediyor. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Popüler altcoin Solana için trust hizmeti

Kripto uzmanları, geçtiğimiz yıl %10,000’in üzerinde yükselen SOL’de neden yükselişe geçtiklerini açıklıyor. Dünyanın en büyük kripto varlık yöneticisi olan Grayscale Investments, birinci katman protokol Solana’nın (SOL) yerel tokenine pasif olarak yatırım yapan bir trust başlattı. Trustın minimum 25.000 dolarlık bir yatırımı ve yıllık %2.5’lik bir ücreti var. Solana, Pazartesi öğleden sonra New York’ta 64 milyar doları aşan piyasa değeriyle dördüncü en büyük kripto para birimiydi. CoinGecko fiyatlandırmasına göre SOL tokeni parabolik hale geldi.

Birinci katman protokolü, yüksek ücretleri ve yavaş işlemlere sahip diğer akıllı sözleşme platformu Ethereum‘a (ETH) ciddi bir rakip olarak kabul edildi. Tarih kanıtı ve hisse kanıtı modellerinin bir karışımını kullanan Solana, en hızlı ve en düşük maliyetli blockchainlerden biri. İşlem başına ortalama maliyet 0,0025 ABD doları ile saniyede 50.000 ila 65.000 işlem gerçekleştirebilir. Solana, yalnızca teknolojisiyle değil, aynı zamanda merkezi olmayan finans, NFT’ler, Web3 ve diğerlerini kapsayan 400’den fazla projeden oluşan bir ekosistemle de yatırımcıların dikkatini çekti. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein Insider’a verdiği demeçte şöyle diyor:

Bunu gerçekten kullanıcıların öğrenebileceği, deneyebileceği ve Ethereum gibi diğer bazı blockchain ağlarından daha uygun maliyetli bir şekilde oluşturabileceği bir platform olarak görüyoruz. Solana daha hızlı ve daha ucuz, bu yüzden NFT’ler, DeFi veya bunun üzerine inşa edilen çeşitli uygulamalar satın almak isteyenler için gerçekten harika bir rampa oldu.

Milyarder desteği

Solana’nın dördüncü en büyük kripto para birimi olma yolundaki hızlı yükselişi, FTX ve Alameda Research’ün kurucusu Sam Bankman-Fried gibi kripto devlerinin kamuoyu desteğiyle de ilgili olabilir. Bankman-Fried, bir röportajda Solana’nın kitlesel olarak benimsenme konusunda gerçek bir şansı olan birkaç blockchainden biri olmaya devam ettiğini söyledi:

Bir milyar insanın kripto para kullanmasını, bir milyar insanın blok zinciri altyapısını kullanmasını sağlamak için ne gerektiğine bakarsanız. Bunların her biri, bugün sosyal medyayı veya finansı kullandığımız şekilde kullanıyorsa, bu muhtemelen blockchain için saniyede milyonlarca işlem yaratacaktır.

Onun görüşüne göre Solana, bu seviyeye ölçeklenebilecek blockchainlerden biri. Ancak Solana’nın daha geniş çapta benimsenmesi, piyasa değerinde tokenin altcoin ETH‘yi geçmesine yol açacak mı? 29 yaşındaki kripto milyarderi o kadar emin değil. Tokenlerin fiyatları protokollerinin benimsenmesini takip etme eğilimindeyken, tokenlerin protokolleri olmasa bile toplu kabul görebileceğini açıklıyor. Bitcoin’in toplu olarak benimsenmesi ve Bitcoin blockchaininin yetersiz kullanımı buna iyi bir örnektir. Yatırımcı diyor ki:

Blockchain Ethereum’un kitlesel olarak benimsendiğini görseniz de görmeseniz de ETH’nin toplu olarak benimsendiğini görebilirsiniz, bu nedenle bunun fiyatlandırma eyleminin ne olacağına dair somut bir tahminde bulunmak zor. Öte yandan Solana’nın blockchain tarafında kitlesel olarak benimsenmediğini görebiliyordunuz. Orada gerçekten iyi bir şey olduğu konusunda iyimserim, ancak bu mutlaka gerçekleşeceği anlamına gelmiyor.

NFT’ler, DeFi ve meta veri deposu

Şimdiye kadar, Solana ekosisteminin büyümesi etrafındaki pazar ivmesi herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermedi. CryptoSlam verilerine göre, Solana tabanlı NFT‘lerin ikincil satış hacimleri, Ağustos ayının başından bu yana yaklaşık 735 milyon dolara ulaştı. New York’ta Pazartesi öğleden sonra itibariyle, Solana dördüncü sırada yer alıyor. DeFi cephesinde, DeFi Llama’ya göre, solana blockchaininde kilitlenen toplam değer yaklaşık 14,5 milyar dolardı ve en büyük yedi projesi her biri içinde 1 milyar doların üzerinde kriptoyu kilitledi.

Solana’nın ekosistemi, kripto pazarının daha geniş geri çekilmesine rağmen geçen ay %72,4 artan ATLAS gibi metaverse bağlantılı oyun projelerini de içeriyor. CoinShares’e göre yatırımcılar bugüne kadar Solana’ya 187 milyon dolarlık giriş yaptı. Bununla birlikte, geçen yılki %10,000’in üzerinde getirisine rağmen, popüler altcoin SOL fiyatı yine de gerileyebilir. Eylül ayında, ağ etkinliğindeki bir artış nedeniyle protokol 17’lik bir kesinti ile sekteye uğradı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Untitled design 2021 04 27T184909.493
Deneyimli Analist, 4 Altcoin İçin Kritik Tahmin Yaptı: Bu Seviyeler! Kriptokoin.com olarak da takipte olduğumuz, kripto para analizleriyle dikkatleri üzerine çeken Rookie (@altcoinrookie) takipçileri ile görüşlerini paylaşarak dört altcoin projesi hakkında tahminlerde bulundu: TRU, SXP, SRM ve SOL. Şimdi ayrıntılar… Rookie’nin altcoin tahminleri Türkiye’deki kripto para çevrelerinde...
Zeki Uyanık 1 Aralık 2021