XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Bilim İnsanları: Evrime Tanık Oluyoruz

Egehan Karışman
Egehan Karışman 28 Kasım 2017
5 görüntülenme

Galapagos Adaları’nda Yeni Türler

Galapagos takımadalarının biraz uzağındaki bir adada, “Büyük Kuş” takma isimli bir kuş, bilim insanlarını evrimin inanılmaz olasılıkları hakkında düşünmeye yöneltti. Science dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Princeton ve Uppsala Üniversitelerinden araştırmacılar Büyük Kuş’un yalnızca iki jenerasyon sonrasında nasıl evrimleştiğini gösterdi. Bu konu fütürizmle ilgili önemli bir gelişmeyi gösteriyor.

Bu araştırma Darwin’in ispinozları isimli kuş grubunun üzerinde yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Bulunduğu lokasyon eşsiz derecede uzak olduğundan, bu durum araştırmacıların evrimi adeta bir kapalı fanus içinde gözlemlemesine ve doğanın gücünü görmelerine olanak sağlıyor. B. Rosemary Grant ve Peter Grant isimli Princeton’dan iki bilim insanı, bu evrim sürecini Daphne Major isimli küçük bir adada 40 yılın üzerinde yapılan araştırmalar sonucu gözlemledi.

Ekoloji ve evrimsel biyoloji fahri profesörü ve kıdemli araştırma biyolojisti olan B. Rosemary Grant, “Bu çalışmanın yeniliği yeni türlerin ortaya çıkışını yaban hayatında izlememiz olması.” açıklamasını yaptı. “Daphne Major’deki çalışmalarımız sayesinde, iki farklı türden iki kuşun çiftleşmesini ve daha sonra türleşmenin nasıl gerçekleştiğini izleme fırsatını bulduk.”

Big Bird is a new species of finch in the Galapagos Islands.

Tüm bunlar 1981’de Grant’ın mezun olan öğrencilerinden birinin erkek bir kuşun ötüşünün farklı olmasını fark etmesiyle başladı. Bu kuş aynı zamanda Daphne Major’deki diğer üç yerel kuş türünden daha büyük bir gövdeye ve gagaya sahipti. Zooloji, ekoloji ve evrimsel biyoloji fahri profesörü Peter Grant, “Onu denizin üstünden uçarken görmedik, ancak adaya geldikten hemen sonrasında farkettik. O diğer tüm kuşlardan farklı olmasıyla Daphne Major adasındaki bir yumurtadan çıkmadığını belli ediyordu.” açıklamasını yaptı.

Farklı Bir Kuş

Kuştan alınan kan ve DNA örnekleri araştırmacıların bu kuşun aslında Daphne Major’den 100 km uzaklıklaki Española adasındaki Geospiza conirostris türünün kaktüs ispinozlarından bir kuş olduğunu ortaya çıkardı. “Büyük Kuş” Geospiz fortis türünden yerel bir yer ispinozuyla çiftleşti ve bu sayede yeni bir “Büyük Kuşlar” sülalesi oluşturdu. Bu durum kaktüs ispinozunun eve geri dönecek kadar uzak mesafe uçamamasından ve bu nedenle kendi türleri dışında Daphne Major’den bir türle çiftleşmesine karar vermesiyle ortaya çıktı.

Araştırmacılara göre bu belirgin ve hızlı evrim süreci adanın üremeye izole bir ortama sahip olması nedeniyle ortaya çıktı ve bu durum farklı türler arası çiftleşme sonucu yeni bir türün ortaya çıkması açısından kritik bir adımdır.

Bundan önce, genel kabul yeni bir türün ortaya çıkışının inanılmaz uzun bir zaman aldığıydı. Ancak, bu izole edilmiş takımadaların özel durumu ve çevrenin sonucu olarak “Büyük Kuş” araştırmacılara evrimin yalnızca iki jenerasyon içerisinde gerçekleşebileceğini kanıtladı.

Hava kirliliği ve iklim değişikliğinin artmasıyla, araştırmacılar evrimin en son ve en akla gelmedik yerlerde ortaya çıkabileceğini söylüyor. “Büyük Kuş”un ortaya çıkması gibi bazı doğal anormallikler insanların hareketlerinin de evrimi tetikleyebileceğini gösteriyor. Atmosfere attıklarımız ve şehir hayatlarımızı nasıl oluşturduğumuza bağlı olarak dünya genelindeki hayvanlar ortama adapte oluyor ve gerçek anlamda evrimleşiyorlar.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Elon Musk’tan Bitcoin İddialarına Cevap 26 Kasım 2017 günü eski bir SpaceX çalışanının Elon Musk’un “muhtemelen” Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ettiği haberini yapmıştık. Bitcoin 2008 yılında kuruldu. Kurucusu “Satoshi Nakamoto” takma adıyla biliniyor ve bir milyondan fazla Bitcoin’in sahibi olduğu...
Varol Tepecik 28 Kasım 2017