VanEck’in Bitcoin ETF Başvurusu İçin Kritik Süreç Başladı: SEC’nin Kararı Vermesine 45 Gün Kaldı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 18 Mart 2021
0 görüntülenme
etfs1 1200x675 1

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck’in Bitcoin borsa fonu (ETF) uygulamasını resmen tanıdı.

Bu, Bitcoin ETF uygulamasına bir yanıt verilmesi için 45 günlük geri sayımı başlattı. Bu sürenin bitiminden önce, SEC gözden geçirme süresini onaylamak, reddetmek veya uzatmak zorundadır. Uzatma süresi 240 güne kadar çıkabilir.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere VanEck, bu yılın başlarında ETF başvurusunda bulunmuştu. Chicago Board Options Exchange (CBOE) kısa bir süre sonra, VanEck’in fonuna ev sahipliği yapmak için başvuruda bulundu. Tamamlanan 19-b formu başvurusu, 1 Mart’ta yayınlanmıştı.

SEC, başvuruyu onaylarsa, bu durum VanEck’in ETF’ini ABD’de onaylanan ilk ETF yapacaktır.

VanEck, bu onayı almak için büyük uğraşlar verdi. Yatırım şirketi, yıllardır birden fazla ETF başvurusunda bulundu, ancak hepsi reddedildi.

Reddedilen Bitcoin ETF’leri

SEC, henüz tek bir Bitcoin ETF başvurusunu bile onaylamadı. Birçok şirket, ETF’lerini onaylatmaya çalışsa da, başarısız oldular.

Ancak VanEck yalnız değil. Valkyrie ve WisdomTree de dahil olmak üzere 2021’de bu onay için birçok şirket başvuruda bulundu.

SEC, bu konuda endişelerini saklamadı. Reddedilen başvuruların çoğunda, yerel BTC ticaret hacminin yokluğu ve manipülasyon endişelerinden bahsedildi. Komisyon özellikle, başvuruda bulunanların, borsaların manipülasyon uygulamalarını önleyebileceğini göstermemiş olmasından endişe duyduğunu belirtti.

Şirketler, bu onay konusunda SEC’yi zorluyor, çünkü ETF’lerin yeni vadeli işlemler olduğuna inanıyorlar. Kurumlar da özellikle bu tür yatırımlarla ilgileniyor. Doğrudan Bitcoin’e yapılan kurumsal yatırım ise çoktan yükselişte. Birçok yatırım firması coin satın alımıyla gündeme geliyor.

Kanada’nın ETF onayı umut verici

Kanada, Kuzey Amerika’da bir ETF onayı veren ilk ülke olarak ABD’yi geride bıraktı. Aynı zamanda dünyanın ilk onaylanmış Bitcoin ETF’ine ev sahipliği yaptılar.

Purpose Bitcoin ETF, Şubat 2021’de onaylandı. Lansmanından sadece dokuz gün sonra 10.064 BTC topladı. Şu anda 13.783 BTC tutuyor.

ETF onayı ve sonraki başarısı, SEC’in kuzeydeki komşusunun, bu onay oyuyla cesaret alabileceği umudunu ateşledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

boa
Bank of America’dan Bitcoin Yorumu: Kullanışsız, Volatil ve Değer Deposu Olarak Başarısız Bank of America araştırmacıları, Bitcoin (BTC)’in aşırı volatilitesi ve pratik olmaması nedeniyle bir değer deposu olarak hizmet edemeyeceğini savundu. Morgan Stanley ve JPMorgan daha BTC yanlısı bir yaklaşım sergilerken bir başka dev ABD finans kurumu olan Bank...
Aslı Dinçer 18 Mart 2021