Vanguard’ın Baş Ekonomisti: “Bitcoin Fiyatının Sıfıra Düşmesi En Olası İhtimal”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya’nın en büyük varlık yöneticilerinden Vanguard’ın Baş Ekonomisti Joe Davis, Bitcoin fiyatının sıfıra düşmesinin en olası ihtimal olduğunu söyledi.

Davis, ETF.com’daki yazısında firmaları her ne kadar genellikle blokzincir hakkında istekli ve heyecanlı da olsa kripto paraların geçerli ve sürdürülebilir olmadığını öne sürdü.

“Bitcoin’in var olmasını mümkün kılan blokzincir teknolojisi hakkında heyecanım çok büyük. Aslında Vanguard da bu teknolojiyi kullanıyor ancak Bitcoin’i bir para birimi olarak düşünmek mi? Fiyatının sıfıra düşmesini en olası ihtimal olarak değerlendiriyorum…”

5.1 Trilyon Dolarlık varlığı yöneten Vanguard’ın baş ekonomisti Davis’e göre Bitcoin bir para olarak sınıflandırılmamalı. Ona göre Bitcoin bir hesap birimi ya da değişim aracı olabilse de bir değer saklama aracı olarak çok da etkili değil. Kaldı ki Bitcoin’in fiyatı ekonomik temellerden çok spekülasyona bağlı.

“Kripto paralar bir yatırım aracı olarak çok zayıf konumda. Menkul kıymetlerin aksine bu para birimleri faizler ve kâr payı gibi herhangi bir para akışı sunmuyor. Ulusal para birimlerinin değeri ülkelerinin altında yatan ekonomik aktiviteler ile şekillenirken kripto paralarda bu durumun ekonomik temellerle hiçbir bağlantısı yok. Aksine herkesin bu parayı kullanacağına dair spekülasyonlar bu paraların değerlenmesini sağlıyor.”

Joe Davis Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görmeyen ve kripto paraların bir varlık sınıfına dahil olmadığını söyleyen ilk Vanguard yöneticisi değil. Geçtiğimiz yıl Vanguard’ın kurucusu John Bogle da yatırımcılara “Bitcoin’den vebalı görmüş gibi kaçın.” şeklinde seslenmişti ve “Yeniden 100 Dolar’a geldiğinde konuşuruz.” gibi sözler sarf etmişti.

Vanguard’ın Baş Ekonomisti: “Bitcoin Fiyatının Sıfıra Düşmesi En Olası İhtimal”