Reklamı kapat

Vanguard’ın Baş Ekonomisti: “Bitcoin Fiyatının Sıfıra Düşmesi En Olası İhtimal”

Mert Kaya
Mert Kaya 21 Mayıs 2018
44 görüntülenme

Dünya’nın en büyük varlık yöneticilerinden Vanguard’ın Baş Ekonomisti Joe Davis, Bitcoin fiyatının sıfıra düşmesinin en olası ihtimal olduğunu söyledi.

Davis, ETF.com’daki yazısında firmaları her ne kadar genellikle blokzincir hakkında istekli ve heyecanlı da olsa kripto paraların geçerli ve sürdürülebilir olmadığını öne sürdü.

“Bitcoin’in var olmasını mümkün kılan blokzincir teknolojisi hakkında heyecanım çok büyük. Aslında Vanguard da bu teknolojiyi kullanıyor ancak Bitcoin’i bir para birimi olarak düşünmek mi? Fiyatının sıfıra düşmesini en olası ihtimal olarak değerlendiriyorum…”

5.1 Trilyon Dolarlık varlığı yöneten Vanguard’ın baş ekonomisti Davis’e göre Bitcoin bir para olarak sınıflandırılmamalı. Ona göre Bitcoin bir hesap birimi ya da değişim aracı olabilse de bir değer saklama aracı olarak çok da etkili değil. Kaldı ki Bitcoin’in fiyatı ekonomik temellerden çok spekülasyona bağlı.

“Kripto paralar bir yatırım aracı olarak çok zayıf konumda. Menkul kıymetlerin aksine bu para birimleri faizler ve kâr payı gibi herhangi bir para akışı sunmuyor. Ulusal para birimlerinin değeri ülkelerinin altında yatan ekonomik aktiviteler ile şekillenirken kripto paralarda bu durumun ekonomik temellerle hiçbir bağlantısı yok. Aksine herkesin bu parayı kullanacağına dair spekülasyonlar bu paraların değerlenmesini sağlıyor.”

Joe Davis Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görmeyen ve kripto paraların bir varlık sınıfına dahil olmadığını söyleyen ilk Vanguard yöneticisi değil. Geçtiğimiz yıl Vanguard’ın kurucusu John Bogle da yatırımcılara “Bitcoin’den vebalı görmüş gibi kaçın.” şeklinde seslenmişti ve “Yeniden 100 Dolar’a geldiğinde konuşuruz.” gibi sözler sarf etmişti.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Mainnet Geçişi Yaklaşan Tron Github’da Zirveye Oturdu Yazılımcıların ve son dönemde blockchain geliştiricilerinin sıkça kullandığı Github, geliştiricilerin kodlarında değişiklik yapmalarını, güncellemelerini ve hepsinden öte yazılımlarını açık kaynak kodlu olarak yayınlamalarını sağlayan bir platform. Bu platform aynı zamanda sosyal ağını genişletmek isteyen yazılımcılar tarafından da...
Serkan Eser 22 Mayıs 2018