VC Firmaları, MATIC ve Bu Altcoin’lere Yatırım Yaptı!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
660 görüntülenme
VC Firmaları, MATIC ve Bu Altcoin'lere Yatırım Yaptı!

Sıkıcı kripto piyasası durumuna rağmen, kripto şirketleri geçen yıl büyük fonlar toplaması başardı. Örneğin Polygon (MATIC), Tiger Global ve SoftBank’ın katılımıyla Sequoia Capital başkanlığında 450 milyon dolarlık bir fon topladı.

2022 yılının 7 şaşırtıcı kripto finansmanı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 2022, kripto piyasası için umut verici bir başlangıç yaptı. Ancak, ardından en son kripto kışını ateşleyen çöküşlerle için zor bir yıl geçirdi. Kış bastırırken, VC firmaları cüzdanlarını kapattı. İstatistiklere göre, VC destekli kripto işletmeleri için küresel finansman, 2022’nin ilk çeyreğinde 8,8 milyar dolardı. Ancak, ikinci çeyrekte 6,2 milyar dolara, üçüncü çeyrekte ise yaklaşık 3,4 milyar dolara düştü. Ayrıca, kripto girişimleri, 2022’nin dördüncü çeyreğinde yalnızca yaklaşık 2,4 milyon dolar topladı. Yine de bazı işletmeler, neredeyse yalnızca yılın ilk yarısında olsa da, sürekli gerilemeye rağmen muazzam fonlar toplamayı başardı.

MATIC

İşte MATIC dahil 2022’nin en büyük kripto fonlarının listesi:

Yuga Labs: 450 milyon dolar

Mart ayında ünlü Bored Ape Yacht Club’ı yöneten kuruluş tarafından Andreessen Horowitz başkanlığındaki kriptoda 450 milyon dolarlık bir finansman başlatıldı. Bu arada, tur sırasında şirketin değeri yalnızca 4 milyar dolardı. Ancak, NFT piyasası o zamandan beri çöktü. Ayrıca, Yuga Labs, görünüşe göre kayıt dışı menkul kıymetler sattığı için bir SEC soruşturması altında.

ConsenSys: 450 milyon dolar

ConsenSys’i, Ethereum’un kurucu ortaklarından Joe Lubin’in yönetiyor. Şirket, Ethereum ekosistemini hedefleyen yazılımlar yaratıyor. ConsenSys, Mart ayında lider yatırımcısı ParaFi Capital ile 450 milyon dolar topladı. Ayrıca, firmaya 7 milyar dolar değer kattı. Bununla birlikte, o zamandan beri işletme, yazılım paketiyle ilgili gizlilik sorunları nedeniyle eleştiriler aldı. Ancak Lubin, şirketin bu sorunları çözdüğünü söyledi.

MATIC

Polygon (MATIC): 450 milyon dolar

Polygon (MATIC), Ethereum üzerine inşa edilen, ekosistemi oyundan DeFi’ye kadar uzanan uygulamalar için genişletmeyi amaçlayan bir Katman-2 Blockchain. Proje, Şubat ayında Tiger Global ve SoftBank’ın katılımıyla Sequoia Capital başkanlığında 450 milyon dolarlık bir fon topladığını duyurdu. Bu arada, Polygon’un kendi tokeni olan MATIC piyasa değeri o sırada 13 milyar dolardı. Ancak daha sonra 7 milyar doların altına düştü.

Circle: 400 milyon dolar

Circle, Tether’in (USDT) ardından ikinci en büyük stablecoin olan USDC’nin yaratıcısı. Nisan ayında, BlackRock ve Fidelity gibi geleneksel finans alanında tanınmış isimlerin katkıları da dahil olmak üzere 400 milyon dolarlık bir sermaye turu duyurdu. İşletme ayrıca, 9 milyar ABD doları değerinde bir SPAC birleşmesi yoluyla halka açılmayı da planlıyordu. Ancak, daha sonra anlaşma suya düştü.

MATIC

FTX: 400 milyon dolar

FTX kripto borsası da Ocak ayında 400 milyon dolar topladı. Bu süreçte şirketin değeri 32 milyar dolar oldu. FTX’in 20 Ekim 2021’de 69 yatırımcıdan 420 milyon USD topladığı rezil ‘meme turu’ndan bu yana sadece birkaç ay geçti. Bu arada şirket, Sam Bankman-Fried’in kişisel hissesini sattıktan sonra bunun 300 milyon dolarını topladığını bildirdi.

Animoca Brands: 358 milyon dolar

Hong Kong merkezli yazılım ve girişim şirketi, Ocak ayında 358 milyon dolarlık A Serisi yatırım aldı. Turu, kripto piyasası hala yükselirken, 5 milyar dolar değerlemeyle Liberty City Ventures yönetti.

NEAR Protocol: 350 milyon dolar

NEAR Protocol, programcılara merkezi olmayan uygulamalar oluşturmaları için bir platform sağlıyor. Bu yüzden, lider Blockchain Ethereum’a rakip olarak kabul görüyor. Ekim 2020 lansmanından sonra, Nisan 2022’deki 350 milyon dolarlık tur da dahil olmak üzere önemli miktarda fon aldı. Tutu, Tiger Global yönetti. Ayrıca, Ocak’taki 150 milyon dolarlık turdan üç ay sonra gerçekleşti. Altcoin piyasası değeri, Nisan ayında 12,5 milyar doların üzerinde bir rekora ulaştı. Ancak, şimdi 1 milyar doların biraz üzerinde duruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Hafta İçinde Bu 5 Altcoin'e Dikkat Edin: Fırlayabilirler!
Hafta İçinde Bu 5 Altcoin’e Dikkat Edin: Fırlayabilirler! Yeni yıl geldi, ancak henüz kripto para piyasası kendisini durgunluktan kurtaracak enerjiye sahip gibi görünmüyor. Bununla birlikte, kripto piyasası hızlı bir servet kaymasıyla birlikte gelir. Bu nedenle yatırımcıların kendilerini 2023’te beklediklerinden daha iyi bir konumda bulmaları mümkün....
Vural Erkan 4 hafta önce