Ünlü VC’ler Diplere Dalan Altcoin’i Alıyor! Peki Neden?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
1.096 görüntülenme
VC'ler Neden Diplere Dalan Altcoin Alıyor

Altcoin piyasasındaki düşüşü satın alan ünlü girişim sermayesi firmaları, Silicon Valley Bank (SVB) krizinin hızlıca telafi edilebileceğinden emin. Bugün, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’de dahil birkaç kıdemli isim, en düşük USDC fiyatından ek satın alımlar yaptılar.

VC’ler diplere dalan altcoin piyasasını değerlendiriyor

Satın alımlar özellikle USD Coin (USDC) odaklıydı. Piyasa değerine göre en büyük ikinci stablecoin, iflas eden SVB’de sıkışan mevduatları nedeniyle 0,88 dolara kadar geriledi. Binance ve Coinbase’den gelen USDC-USD işlemlerini askıya alma kararı da düşüşte etkiliydi. Sonuç olarak, piyasanın en büyük stablecoin’i dolar sabitliğini kaybetmek zorunda kaldı.

Stablecoin fiyat sabitliğini kaybederek panik satış neden olurken, bazı kripto fonları sonunda bir toparlanma olacağından emin görünüyor. Vitalik Buterin’e ait olduğu iddia edilen bir cüzdan da dahil olmak üzere bazı kripto para fonları, dolar sabitliğini kaybeden USDC’yi indirimli fiyattan biriktirmeye çalışıyor. Jump Trading, Wintermute Trading, Genesis Trading ve BlockTower Capital gibi firmaların on-chain verilere göre hafta sonu banka tatilinden hemen önce USDC satın aldıkları söyleniyor.

Vitalik Buterin, 400 bin USDC likidite sağladı

Kriptokoin.com olarak Ethereum kurucusunun USDC dalgalanırken elindeki 150 bin RAI’yi USDC’ye dönüştürdüğünü aktarmıştık. Buterin, Cumartesi günü, 500 ETH’yi 150.000 RAI ile takas etti, ardından 150.000 RAY’i 400.359 USDC ve 27.179 DAI ile takas etti.

Reflexer’in algoritmik stablecoin’i daha önce Ethereum kurucu ortağından olumlu yorumlar almıştı. Buterin geçmişte RAI hakkındaki iyimserliğini paylaşmıştı. Buterin’in son hamlesi şu anda yoruma açık ve ETH kurucu ortağının USDC’yi krizinde mi desteklediği yoksa sadece RAI varlıklarını mı elden çıkardığı belirsiz.

Silicon Valley Bank, altcoin piyasasını daha fazla etkileyebilir mi?

ABD’nin en büyük bankalarından biri olan SVB, nakit sıkıntısı eşliğinde Fed’in faiz artırımıyla birleşen düşen mevduatlarla mücadele etmesi nedeniyle 10 Mart Cuma günü düzenleyiciler tarafından kapatıldı. Circle’ın şeffaflık raporuna göre Silicon Valley Bank, nakit rezervlerinin bir kısmını USDC stablecoin’i destekleyen altı bankacılık ortağından biriydi.

Bu rezerv, nakit dışında kısa vadeli ABD hazinelerinden oluşan Circle Reserve Fund portföyünü içeren toplam rezervlerin yaklaşık %7,5’ini temsil ediyordu. Blockchain analitik firması Nansen’e göre Circle, son 24 saatte 2,34 milyar dolar değerinde USDC yaktı, çünkü gergin yatırımcılar düşen USDC’leri için dolarları geri almaya koştu.

Bununla birlikte, Twitter’dan analist Adam Cochran, USDC’nin fiyat sabitliğini geri almasıyla ve FUD’un yatışmasıyla, piyasanın tekrar istikrar kazanmaya başladığını belirtti. Bitcoin (BTC), piyasadaki genel toparlanmaya işaret eden, Silicon Valley Bank krizinin ortasında 20.000 doları destek olarak geri kazandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

USDC Satan Şirket, Türklerin Favori Altcoin'i Aldı!
USDC Satan Şirket, Türklerin Favori Altcoin’i Aldı! Blockchain finans firması olan Reaper Financial, USDC de-peg olayının ardından çözüm olarak Türk kripto yatımcılarının da favorisi olan bir altcoin projesini olan Ripple’ı (XRP) kullandı. Bu arada, Bloomberg İstihbarat analisti Elliott Z. Stein, Ripple ve SEC davasında,...
Vural Erkan 2 hafta önce