Venezuela’nın Petro Satışından 735 Milyon Dolar Elde Ettiği Öne Sürüldü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Venezuela başkanı Nicolas Maduro tartışmalı “petro” kriptoparasının satışından ilk günde $735 milyon elde ettiğini iddia etti.

Salı akşamı yayınlanan yazıda Maduro bu iddiayı destekleyen herhangi bir kanıt sunmadı ve bu açıklamayı resmi Twitter hesabı üzerinden yaptı.

Reuters ve Associated Press de Salı günü ulusal yayında sonuçları açıklayan Maduro tarafından yapılan ön satışta kimin yatırım yaptığına dair bir bilginin bulunmadığını söyledi.
Bununla birlikte, Maduro Aralık ayında ABD hükümeti tarafından uygulanan yaptırımların üstesinden gelmek amacıyla girişimle ilgili yükselme eğilimi olduğunu açıklamıştı.
Reuters Maduro’nun ABD’deki çizgi roman karakterine atıfta bulunarak “Bugün, Superman’le boy ölçüşecek bir kriptopara doğdu.” açıklamasını yaptığını söyledi. AP haber ajansı da “21. yüzyıla büyük bir adım attık.” dediğini yazdı.
Önsatış Salı günü başladı ve önümüzdeki aya kadar devam etmesi planlanıyor.

CoinDesk’in de daha önce yazdığı gibi, Venezuela hükümeti petro tokeninin tek bir petrol variliyle destekleneceğini ve bir önceki günün piyasa değeriyle bağlantılı olacağını iddia etmişti.

Yine de tokenin hangi ağ ile işletileceği gibi sorular cevapsız kalıyor. Bugün yayınlanan bir döküman ethereum ağının, alıcı kılavuzunu içeren başka bir belge ise NEM isimli alternatif bir blockchain sisteminin kullanılacağını yazıyor.

Çelişen detaylar bir yana, Venezuela’nın planı bir ülkenin ilk defa kendi kriptoparasını çıkarmasının temsilini oluşturuyor. Bu haber küresel manşetlerde yer aldı ve bu Güney Amerika ülkesinin hem içinden hem dışından bir çok siyasetçiden tepki aldı.

Venezuela’nın muhalefet kontrolündeki Kongre’si de dahil eleştirmenler, bu planı yasadışı bir eylem ve bozulmaya yol açan bir araç olduğu konusunda eleştirdiler. ABD’li senatörler de kriptoparanın kullanımıyla yaptırımlardan kaçınmak için yapılan plan hakkında endişelerini dile getirdiler ancak uygulama nasıl sona erdirecekleri halen belirsizliğini koruyor.

CoinDesk

Venezuela’nın Petro Satışından 735 Milyon Dolar Elde Ettiği Öne Sürüldü