Venezuela’nın Petro Satışından 735 Milyon Dolar Elde Ettiği Öne Sürüldü

Egehan Karışman
Egehan Karışman 21 Şubat 2018
1 görüntülenme

Venezuela başkanı Nicolas Maduro tartışmalı “petro” kriptoparasının satışından ilk günde $735 milyon elde ettiğini iddia etti.

Salı akşamı yayınlanan yazıda Maduro bu iddiayı destekleyen herhangi bir kanıt sunmadı ve bu açıklamayı resmi Twitter hesabı üzerinden yaptı.

 

Reuters ve Associated Press de Salı günü ulusal yayında sonuçları açıklayan Maduro tarafından yapılan ön satışta kimin yatırım yaptığına dair bir bilginin bulunmadığını söyledi.
Bununla birlikte, Maduro Aralık ayında ABD hükümeti tarafından uygulanan yaptırımların üstesinden gelmek amacıyla girişimle ilgili yükselme eğilimi olduğunu açıklamıştı.
Reuters Maduro’nun ABD’deki çizgi roman karakterine atıfta bulunarak “Bugün, Superman’le boy ölçüşecek bir kriptopara doğdu.” açıklamasını yaptığını söyledi. AP haber ajansı da “21. yüzyıla büyük bir adım attık.” dediğini yazdı.
Önsatış Salı günü başladı ve önümüzdeki aya kadar devam etmesi planlanıyor.

CoinDesk’in de daha önce yazdığı gibi, Venezuela hükümeti petro tokeninin tek bir petrol variliyle destekleneceğini ve bir önceki günün piyasa değeriyle bağlantılı olacağını iddia etmişti.

Yine de tokenin hangi ağ ile işletileceği gibi sorular cevapsız kalıyor. Bugün yayınlanan bir döküman ethereum ağının, alıcı kılavuzunu içeren başka bir belge ise NEM isimli alternatif bir blockchain sisteminin kullanılacağını yazıyor.

Çelişen detaylar bir yana, Venezuela’nın planı bir ülkenin ilk defa kendi kriptoparasını çıkarmasının temsilini oluşturuyor. Bu haber küresel manşetlerde yer aldı ve bu Güney Amerika ülkesinin hem içinden hem dışından bir çok siyasetçiden tepki aldı.

Venezuela’nın muhalefet kontrolündeki Kongre’si de dahil eleştirmenler, bu planı yasadışı bir eylem ve bozulmaya yol açan bir araç olduğu konusunda eleştirdiler. ABD’li senatörler de kriptoparanın kullanımıyla yaptırımlardan kaçınmak için yapılan plan hakkında endişelerini dile getirdiler ancak uygulama nasıl sona erdirecekleri halen belirsizliğini koruyor.

CoinDesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Litvanya’dan 100 Milyon Euro Toplayan Bankera ICO’suna Soruşturma Litvanya merkez bankası geçtiğimiz hafta tokenların menkul kıymet olarak görülebileceğine karar verdikten sonra yerli ICO araştırması yaptıklarını duyurdu.  15 şubatta yapılan açıklamada the Lietuvos Bankas, halihazırda iki web sitesinde reklamı yapılan ve 80 milyon Euro toplayan blockchain...
Şebnem Ertan 21 Şubat 2018