Venezuela Petro Destekli Gençlik Bankası Kuruyor

Google News

Dünyanın ilk devlet destekli kripto para birimini çıkaran Venezuela, yeni girişimler için de hızla çalışıyor.

Perşembe günü devlet başkanı Nicolas Maduro tarafından açıklandığı üzere, ülke kendi kripto parası Petro ile desteklediği yeni bir “gençlik bankası” yaratıyor. Bankanın operasyonu için ise Telesur’a göre 20 milyon petro ayrılmış durumda.

 

Venezula gençliğine yönelik planların ele alındığı bir konferansta konuşan Maduro, yeni kuruma 1,2 milyar dolar değerinde Petro ile destek verileceğini dile getirdi. Bankanın temel amaçlarından birisi de dijital girişimleri desteklemek.

Maduro, konuşması esnasında aynı zamanda ülkedeki her üniversitenin Venezuela ekonomisini güçlendirmek için kripto para maden çiftlikleri oluşturmasını da önerdi.

Şubat 2018’de yaratılan Petro, Venezuela devleti tarafından kontrol ediliyor ve ülkenin petrol rezervleri ile destekleniyor. Bu hamle ile ülkenin ABD’nin uyguladığı finansal baskıdan kurtulması hedefleniyor.
ABD ise Donald Trump’ın önderliğinde alınan karar ile ülke vatandaşlarının Petro satın almasını yasaklayarak kripto paraya karşı tutumunu açıkça ortaya koymuştu.
Ülkenin muhalefet liderleri de Petro üretiminin yasa dışı olduğunu öne sürmüş ve bu hareket ile ülkenin varlıklarının illegal bir şekilde yabancılara kiralandığı dile getirilmiş, Venezula lideri Maduro ise bu eleştirilere kulak asmayıp, ülkenin altınları tarafından desteklenecek yeni bir kripto paranın daha yaratılacağını açıklamıştı.

CoinDesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku