Reklamı kapat

Venezuela’da Yüzlerce Kilo Yemek 61 Nano İle Satın Alınabiliyor

Egehan Karışman
Egehan Karışman 26 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Hector takma adlı bir Venezuelalı, yalnızca 140 dolar değerindeki 61 nano ile 300 kiloluk gıda alarak 40 aileye dağıttığını açıkladı.

“Onlara bir kaç soru sorduktan sonra onların da benim bir kaç gün önceki halim gibi ağladıklarını gördüm. Çünkü benim ailemin de hiçbir şeyi yoktu. O ailelere bir torba dolusu yiyecek verdiğim gülümsediler ve mutluluktan ağlamaya başladılar.” sözlerinde bulundu.

Venezuelalı hayırseverin bir hafta boyunca yiyecekleri dağıttığına dair pek çok fotoğraf bulunuyor.

“Biz de paketlemeye yardım ettik ve pek çok insan bir torba dolusu yiyeceği aldığında mutluluktan ağlamaya başladı.”

Bu durum görünüşe göre iki hafta önce birisi ona 1 dolar değerindeki 0.5 nanoyu bağışladığında başladı. Aylık gelirin 5 doların olduğu bu ülkede, 0.5 nano onu ve ailesini doyuracak ve açlıktan kurtaracak kadar yeterliydi.

Hikayesini paylaştıktan sonra insanlar ona daha çok nano bağışlamaya başladı ve böylecek ailesine, akradaşlarına ve komşularına bağışlamak üzere geçtiğimiz hafta 100 kilo yiyecek aldı.

Tüm bunların fotoğrafını da paylaşması üzerine daha çok ilgi ve güven toplayarak toplamda 1,000 nanoluk bağış topladı.

“Bu projenin buradaki pek çok aileye ne kadar faydası olduğunu bilemezsiniz. Keşke yüzlerce aile bu projeden faydalansaydı.” diyerek Adopt a Family (Bir Aileye Sahip Çık) isimli bir proje başlatacaklarını ifade etti.

Kripto bağışları sayesinde gıda yardımı alan Venezuelalı.

Ülke Yokluk İçerisinde

Venezuela’da durum oldukça vahim. İnsanlar açlıktan ölecek durumdalar. Hükümet ise görünüşe göre erzak yardımıza izin vermiyor. Bazıları, hükümetin ülkedeki desteğin sürmesi için hükümeti destekleyen bölgelere yardım yapılmasını sağlayarak diğer bölgelere daha az yardım gönderdiğini ifade ediyor.

Venezuela’daki pek çok insanın Adopt a Family kapsamında EatBCH tarafından Bitcoin Cash veya şimdi Nano ile yapılan bağışlarla doyması sağlandı.

Belki de sırf bu nedenle Venezuela kriptolara hızlı bir geçiş yapan ilk ülke olacak.

Bunun nedeni ise Venezuela parasının şu anda değersiz olması. Hiperenflasyon bu sene boyunca oldukça etkiliydi ve gözle görülür bir azalma olmadı.

Kriptolar belki direkt olarak belki de hükümetin hiperenflasyona son vermesini sağlayarak bir çözüm sunabilir. Hector buna şu yorumu yapıyor:

“Dükkanların nanoyu bir ödeme yöntemi veya bunun bir parçası olarak kabul etmesi için çok uğraştım. Çünkü nano, diğer kriptoparalar burada Venezuelalıları istihdam etmek için kullanılan diğer kriptoparalar kadar yaygın kullanılmıyor.

Ülke dışındaki bazı şirketler Venezuelalıları kriptopara karşılığı işe alıyor ve kriptopara kullanılan diğer Venezuelalı şirketlerle sözleşmelerde bulunuyor.

Küresel kriptoparaların yerel fiat paradan daha stabil olduğunu göz önüne alırsak, dükkanların hiperenflasyona uğramış fiat parayı kullanmasındansa kriptopara geçmesi muhtemel.

Ancak asıl Bitcoin Cash, Cointext’te airdrop ile dağıtılsaydı bu oldukça önemli bir gelişme olurdu. Böylece kriptoparalar Venezuela’da adeta bir gecede yayılırdı. Yine de en azından Venezuela ekonomisinin bir kısmı şu anda kriptoparalara dayanıyor.

Trust Nodes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

BtcTurk’ün Başarılı CEO’su Özgür Güneri ile Söyleşimiz KriptoKoin ekibi olarak geçtiğimiz hafta BtcTurk CEO’su Özgür Güneri’yi BtcTurk ofisinde ziyaret ettik ve kendisini yakından tanıma fırsatımız oldu. Çok keyifli geçen bir saatlik sohbetimizde Özgür Bey ve BtcTurk hakkında daha önce yayınlanmamış bilgiler edindik. Bu bilgiler...
Osman Kuzucu 26 Temmuz 2018