Gizlilik Odaklı Koin Verge (XVG)’nin Twitter Hesabı Hacklendi

2 görüntülenme

Olayların ironik olarak beklenmedik yönde gelişmesi sonucu, gizlilik-odaklı kriptopara Verge (XVG)’nin dün Twitter hesabı hacklendi. Verge ekip üyelerinin Telegram’da yaptığı açıklamaya göre, herhangi bir fon tehlikeye girmedi ve bu ihlal yalnızca sosyal medya profiliyle sınırlı.

Hackerlar hesabın kontrolünü ele geçirdikten sonra, Verge takipçilerine sahte bir cüzdan hesabına XVG bağışlamalarını böylece yatırdıkları paranın iki katını alabileceklerini söyledi. Bu dolandırıcılık taktiği blockchain alanında bir kaç aydır sıkça kullanılan bir taktik.

İyi haber ise yetkililer Twitter hesaplarını geri almayı başardılar. Ayrıca hackerların hesaplarından attığı gönderileri de sildiler. Bu dolandırıcı tweetleri merak edenler, arşivlenmiş bir versiyonunu buradan ve buradan görebilirler.

Alternatif olarak, o tweetlerin ekran görüntülerini de sizlerle paylaşıyoruz:

Bu yazı yazıldığı sırada, Verge’in blockchain araştırma portalına göre hackerlar toplamda 195 XVG (7$ değerinde) “bağış” elde ettiler:

 

 

Verge yetkilileri hackerların bu girişim ile öncü geliştirici Justin Vendetta’nın (daha çok Sunerok takma adıyla biliniyor) Yahoo veritabanına sızarak kişisel hesaplarına erişmeyi planladığını iddia etti.

 

Hackerlar AT&T müşteri hizmetleri temsilcilerini Vandetta’nın kişisel hesabıyla ilişkili telefon numarasını yeni bir SIM kartına kopyalama amacıyla kandırdılar. Bu şekilde Twitter’ın iki faktörlü doğrulama mekanizmasını geçebildiler.

Hackerlar aynı zamanda Verge’in Twitter hesabına sızdıktan sonra bir milyar XVG koinini çaldıklarını iddia etti. Verge yetkilileri ise bu iddiaları yalanlayarak, “hiç bir paranın çalınmadığını” söyledi.

 

 

“AT&T yetkililerine insanlara sahip olmadıkları hesaplara yeni sim kart tanımlattıkları için teşekkür ediyoruz. Çok hoş. XVG yeniden hesabına erişimi sağladı. Bizi izlemeye devam edin!”

“Ana twitter hesabımız olan @vergecurrency’e erişimi yeniden sağladık. Bu süre boyunca gelişmeleri duyurmamıza ve yeniden güven sağlamamıza yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. Harikasınız.”

Verge bu küçük girişimden sonra değerinde büyük bir kayıp yaşamadan faaliyetlerine devam etmeye başladı. Coin Market Cap’e göre son 24 saatte yüzde altı değer kaybederek şu anda $0.032 seviyesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, tartışmalı güvenlik öncüsü John McAfee ‘Günün Koini’ serilerinden birinde Verge koinini önerdikten sonra dalgalanmalar yaşamıştı.

“Verge’i daha bir peni bile değilken öneriyordum – %100 artarak iki peni olacağını söylüyordum. Ancak değeri, hiçbir zaman sahip olmadığım sahte Twitter ve Instagram hesaplarına atıfta bulunarak pompalandı ve sahtekarlığa işaret ettiğimde dikkate alınmadım. Lütfen durun.”

Blockchain alanında yaptığı her şeyde olduğu gibi McAfee koin önermelerini de genelde kötü bir şekilde araştırıp yapıyor – ve bazen de yanıltıcı oluyor.
Her halükarda, görünüşe göre hackerlar 7 dolar için oldukça zahmete girmişler.

 

TheNextWeb

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Blockchain ile İlk Genel Seçim Gerçekleşti Sierra Leone, genel seçimleri blockchain (blokzinciri) üzerinden yürüten ilk ülke oldu. Dünyada ilk kez bir ülke, seçim sürecine blok zinciri teknolojisini entegre etti. Afrika ülkesi Sierra Leone, genel seçimleri blok zinciri üzerinden yürüten ilk ülke oldu. Seçmenler konvansiyonel yollarla...
Burak Can Senyelli 16 Mart 2018