Vietnam, 660 Milyon Dolarlık ICO Dolandırıcılığını Araştırıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sözde iki sahte ICO’nun (Initial Coin Offerings) yatırımcıları bu hafta sonu şirketlerin resmi ofislerine gidip durumu protesto etti.

Dolandırıcılık planları sonucu 660 milyon dolarlık bir miktar (Ifan ve Pincoin) kaybedilmiş olmasına rağmen bu rakamlar basından bağımsız olarak doğrulanmamıştı. Ancak Tuoi Tre News tarafından Pazartesi günü bildirildiği üzere, Modern Tech’in Ho Chi Minh City genel merkezinin dışarısındaki protesto, belki de Vietnamlı yetkililerin resmi bir soruşturma başlatmasını tetikleyen bu durumun ciddiyetini yansıtıyordu.

Haber ajansına göre, 32 bin kadar yatırımcı durumdan etkilenmiş olabilir.

Her iki ICO için medyada erişilebilen bilgiler “risksiz faaliyet” vaat etmesiyle övünen Ifan dahil olmak üzere Ponzi planlarının bazı önemli özelliklerini taşıyor. Buna karşılık Pincoin iseerken davranan yatırımcılara daha çok fayda sağlayan bir dizi bono yapısı ile  “aylık %40’a varan oranlarda kâr” vaat ediyordu. Ayrıca bir Lamborghini gibi “hızla zengin ol” alt kültürü ile ilişkili görselleri kullanıyordu.

ICO organizatörleri ve kayıpların gerçek boyutu ile ilgili sorular daha cevaplanmamış olmasına rağmen, soruşturma tek resmi yanıt gibi görünmüyor.

4 Nisan Çarşamba günü, başbakanlık görevinden sorumlu olan Nguyen Xuan Phuc  merkez bankası ve menkul kıymetler borsası düzenleyicileri için “Bitcoin ve benzeri dijital birimler ile ilgili faaliyetlerin yönetiminin güçlendirilmesi”ne dair yönergesini yayınladı.

 

Ho Chi Minh Şehri polis şefi Reuters’e ayrıca şunları söyledi:

“Kripto para birimlerindeki tüm kripto para ve işlemler Vietnam’da yasadışıdır.”

Ülkenin merkez bankası geçtiğimiz Ekim ayında kripto para birimlerinin “yasal ödeme araçları” olmadığını söylemişti.

Vietnam, 660 Milyon Dolarlık ICO Dolandırıcılığını Araştırıyor