Reklamı kapat

Vietnam, 660 Milyon Dolarlık ICO Dolandırıcılığını Araştırıyor

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 16 Nisan 2018
0 görüntülenme

Sözde iki sahte ICO’nun (Initial Coin Offerings) yatırımcıları bu hafta sonu şirketlerin resmi ofislerine gidip durumu protesto etti.

Dolandırıcılık planları sonucu 660 milyon dolarlık bir miktar (Ifan ve Pincoin) kaybedilmiş olmasına rağmen bu rakamlar basından bağımsız olarak doğrulanmamıştı. Ancak Tuoi Tre News tarafından Pazartesi günü bildirildiği üzere, Modern Tech’in Ho Chi Minh City genel merkezinin dışarısındaki protesto, belki de Vietnamlı yetkililerin resmi bir soruşturma başlatmasını tetikleyen bu durumun ciddiyetini yansıtıyordu.

Haber ajansına göre, 32 bin kadar yatırımcı durumdan etkilenmiş olabilir.

Her iki ICO için medyada erişilebilen bilgiler “risksiz faaliyet” vaat etmesiyle övünen Ifan dahil olmak üzere Ponzi planlarının bazı önemli özelliklerini taşıyor. Buna karşılık Pincoin iseerken davranan yatırımcılara daha çok fayda sağlayan bir dizi bono yapısı ile  “aylık %40’a varan oranlarda kâr” vaat ediyordu. Ayrıca bir Lamborghini gibi “hızla zengin ol” alt kültürü ile ilişkili görselleri kullanıyordu.

ICO organizatörleri ve kayıpların gerçek boyutu ile ilgili sorular daha cevaplanmamış olmasına rağmen, soruşturma tek resmi yanıt gibi görünmüyor.

4 Nisan Çarşamba günü, başbakanlık görevinden sorumlu olan Nguyen Xuan Phuc  merkez bankası ve menkul kıymetler borsası düzenleyicileri için “Bitcoin ve benzeri dijital birimler ile ilgili faaliyetlerin yönetiminin güçlendirilmesi”ne dair yönergesini yayınladı.

 

Ho Chi Minh Şehri polis şefi Reuters’e ayrıca şunları söyledi:

“Kripto para birimlerindeki tüm kripto para ve işlemler Vietnam’da yasadışıdır.”

Ülkenin merkez bankası geçtiğimiz Ekim ayında kripto para birimlerinin “yasal ödeme araçları” olmadığını söylemişti.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Artık Türkçe! Dünyanın en çok tercih edilen borsalarından olan ve 24 saatlik ticaret hacmi 1,5 milyar doları aşan Binance, Türkiye’deki yoğun ilgiyi görmezden gelmedi ve Türkçe dil seçeneğini de opsiyon olarak kullanıcılarıyla buluşturdu. #Binance is Now Available in #Turkishhttps://t.co/ChhGc8qvua...
Serkan Eser 16 Nisan 2018