Reklamı kapat

Visa, Ripple (XRP) Ortağını Satın Aldı, Hissenin Değeri 4 Katına Çıktı

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 29 Aralık 2018
0 görüntülenme

Visa, yakın bir zamanda blockchain teknolojisi dünyasına başka bir adım atıyor olabilir. Dünya lideri kredi kartı şirketi kısa bir süre önce regüle edilmiş bir finans kurumu olan Earthport’u 198 milyon sterlin karşılığında satın aldığını açıkladı. Satın alma haberiyle birlikte Eathport’un hisse senetlerin değeri, Pazartesi günkü kapanış fiyatının dört katına çıktı.

Sınır ötesi ve uluslararası ödemelerle ilgilenen Eathport, uzun zamandır RippleNet müşterisi ve Ripple Labs partneri. 2014’ün sonlarında Earthport CEO’su Ripple teknolojisinin “verimliliğini ve hızını” övünce, iki şirket birlikte çalışmaya başladı. CEO, “Earthport, mevcut uyumluluk çerçevesini, kural kümelerini ve güvenli ödeme ağını Ripple protokolünü kullanarak işlem yapan herhangi bir Earthport müşterisine uygulayacak.” dedi.

Ardından, 2016 yılında, Earthport dağıtılmış defter aktarma merkezi kurdu ve ödemeleri çözümlemek için para birimine özgü bir ağ geliştirdi. Bu yeni hizmet kripto paralardan çok daha küçük kurumların işlemlerini tek bir API üzerinden düzenlemesine dayanıyordu. O sırada Eartport bir duyuru yaptı:

“Genişletilmiş hizmet, bankalar için dağıtılmış defter teknolojilerinin benimsenmesini hızlandıracak ve uygulanmasını kolaylaştıracak. Altyapı, uyumluluk ve operasyonel gereksinimlere fazladan yatırım yapmadan, bankaların yeni ödeme dünyasına hızlı bir şekilde girmelerini sağlayacak. Bu duruma şöyle erişildi: Ripple ekosistemine tek bir sözleşme, tek bir teknik entegrasyon ve tek bir hizmet ilişkisi ile erişim sağlandı.”

Ripple Labs’in fiyatları düşüşte olsa bile, ortaklık devam etti. Bu yılın başlarında attığı bir tweet’te, Earthport Başkanı, Ripple teknolojisini kullanma konusundaki kararlılığını yineledi.

@huberoi: Açık olmak gerekirse Ripple ve Earthport, gerçek çözümler sunmak için birlikte çalışıyor –gelecekte değil, BUGÜN. RippleNet ve Earthport Hub 67 ülkedeki herhangi bir banka hesabına ödeme yapabilir.

Bu durum Earthport’u kötü bir durumdan kurtarmış olabilir. Çünkü yıllık geliri biraz artmış olsa da, şirketin zararı 2017’de ikiye katlanmıştı.

Visa’nın alımı Earthport için zor bir dönem olan 18 ayı kapatsa da Ripple Labs, RippleNet ve xRapid’i yeni ortaklara ve bankacılık kurumlarına sunmaya devam ediyor.

Visa, finansal teknolojide blockchain kullanımında mal sahibinin tutunma noktasını arayan birçok finansal kuruluşun sonuncusu gibi görünüyor. Bank of America, daha önce blockchain teknolojisinde birçok patent aldı, ayrıca diğer Wall Street devleri de kendi atılımlarını yaptı.

Ripple ve Earthport ortaklığının geleceği belirsiz, ama şimdilik Ripple ve Visa arasındaki bağlantıyı kurmak hiç olmadığı kadar kolay.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Forbes Analisti Bitcoin Grafiklerini Konuşturuyor: Bakın Bitcoin Bize Ne Anlatıyor Fiyat grafikleri, lider kripto para birimi Bitcoin’in bir varlık, para birimi veya ikisinin mutant bir kombinasyonu olup olmadığını bile önemsemez. Ancak Forbes analisti John Navin, grafikleri konuşturarak Bitcoin hakkında farklı bir bakış açısı sunuyor. Forbes analisti John...
Serkan Eser 29 Aralık 2018