Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var!

Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı 4 Tehlikeli Durum Var!
Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı 4 Tehlikeli Durum Var!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den bugün altcoin Worldcoin için önemli uyarılar geldi. Haberin ayrıntılarına bakalım.

Ethereum kurucusundan altcoin Worldcoin uyarısı

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Worldcoin’in biyometrik kimlik doğrulama mekanizmasına ilişkin görüşlerini dile getirdi. Buterin, kimlik doğrulama sistemlerinin gizlilik ve güvenlik konusunda endişelere yol açtığını belirtiyor. Ancak yine de gerekli olduklarını ve bu sistemlerin geliştirilmesinin yıllar alabileceğini iddia etti. Worldcoin’in, “Orb” olarak bilinen özel donanım kullanarak her kullanıcının irisini taramak için son derece gelişmiş biyometri kullanması bakımından ayırt edici olduğuna dikkat çekti.

Buterin, Worldcoin’in yol gösterici fikrinin basit olduğunu belirtiyor. Yani yapay zekanın bolluk ve zenginlik açısından insanlığa çok fayda sağlayacağını vurguluyor. Ancak aynı zamanda birçok işin kaybına yol açabileceğini vurguluyor. Ayrıca bir insan ile bir robot arasındaki farkı söylemeyi neredeyse imkansız hale getirebileceğini belirtiyor.

Kişilik kanıtı sistemi

İnsanların gerçek insanlıklarını göstermelerini sağlayan kişilik kanıtı için son derece etkili bir sistem oluşturarak ve herkese bir UBI sunarak boşluğun ele alınması gerektiğini vurguladı. Her kullanıcının irisini taramak için “Orb” olarak bilinen özel bir donanım kullanan Worldcoin’in en son biyometrik teknolojiye olan bağımlılığı, onu diğer kripto para birimlerinden ayırıyor.

Ancak Buterin, Worldcoin’in “coin”inin kötü tasarımı, gizlilik ve Orb’la ilgili güvenlik endişeleri ve şirketin bazı iş kararları nedeniyle eleştiriler aldığını söyledi. Ancak diğerleri genel olarak biyometriyi sorguluyor. Worldcoin’in göz tarama biyometrisinin ve Proof of Humanity ve Idena’da kullanılan daha basit yüz-video-yükleme ve doğrulama oyunlarının akıllıca fikirler olduğundan bile şüphe ediyorlar. Ethereum kurucusu, diğerlerinin genel olarak kişiliğe dair her türlü kanıtı eleştirdiğini belirtti.

Altcoin Worldcoin (WLD) ile ilgili 4 tehlike

Buterin eleştirisinde Buterin, Worldcoin’in kimlik doğrulama çözümüne ilişkin ciddi endişelerini dile getirdi. Buna göre özellikle gizlilik, erişilebilirlik, merkeziyetçilik ve güvenlikle ilgili konulara odaklandı.

Buterin’in tanımladığı tehlikeler içerisinde ilk sırada gizlilik riskleri yer alıyor. Vitalik Buterin, Worldcoin’in gözle ilgili gelişmelere yaptığı vurgunun önemli gizlilik riskleri oluşturduğunun altını çizdi. Sistem, kullanıcıların göz verilerinin yalnızca karma versiyonlarını depolauyor. Ayrıca kimlikleri korumak için ZK-SNARK gibi kriptografik teknikler kullanııyor. Diğer taraftan bilgiler yine de kötüye kullanıma veya sızıntılara karşı savunmasız olabilir.

İkinci tehlike ise erişilebilirlik konusunda. Buterin, Orb cihazı için fiziksel erişim gerekliliği konusundaki endişelerini dile getirdi. Buna göre bunun öncelikle şehir merkezlerini tercih ederek eşitsiz Worldcoin dağıtımına yol açabileceğini öne sürdü. Worldcoin, Orb biyometrik cihazına alternatif olarak telefon numarası doğrulamasını önermişti.

Diğer eleştiriler

Buterin’e göre üçüncü büyük tehlike ise merkezileşme. Yazılım katmanı merkezi olmasa da, Orb donanım cihazının bütünlüğünün doğrulanamayacağını ve bunun da potansiyel olarak “arka kapılara” yol açabileceğini savundu. Bu durum Worldcoin Vakfı’nın sahte kimlikler yaratmasını sağlayarak merkezileşmenin artmasına yol açacaktır Bununla birlikte Buterin, vakfın zaman içinde daha fazla ademi merkeziyetçilik arayışına girme sözünü kabul etti.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda Buterin’in son endişesi ise güvenlikle ilgiliydi. Telefonların hacklenmesini, başka kişiler için göz taraması yapmaya zorlanmayı, kimlik kiralamayı ve sahte kimliklerin 3D baskısının yapılmasını Kişilik Kanıtı sistemiyle ilgili önemli riskler olarak sıraladı.

Buterin’in çözüm önerisi

Riskleri azaltmak için Buterin mevcut üç ana yaklaşımı birleştirmeyi önerdi. Bunlar: sosyal grafikler, genel donanım biyometrisi ve özel donanım biyometrik teknikleri. Bu birleştirme yoluyla sahte kimliklerin yaratılmasına karşı dayanıklı, merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve gizlilik odaklı bir sistemin geliştirilebileceğine inanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var!