Vitalik Buterin Milyar Dolarlık Bu Altcoin Alımına Karşı Çıktı!

Vitalik Buterin Milyar Dolarlık Bu Altcoin Alımına Karşı Çıktı!
Vitalik Buterin Milyar Dolarlık Bu Altcoin Alımına Karşı Çıktı!DENVER, CO - FEBRUARY 18: Ethereum co-founder Vitalik Buterin speaks at ETHDenver on February 18, 2022 in Denver, Colorado. ETHDenver is the largest and longest running Ethereum Blockchain event in the world with more than 15,000 cryptocurrency devotees attending the weeklong meetup. (Photo by Michael Ciaglo/Getty Images)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MakerDAO’nun kurucusu Rune Chirstensen, DAO’nun hazinesindeki 3.5 milyar dolarlık USDC’yi Ethereum ile değiştirme konusunu öne sürdü. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, bu konu hakkında yorum yaptı. İşte detaylar…

MakerDAO, ABD’deki Tornado Cash kararından etki gördü

Yorumlar, ABD Hazinesi’nin bu hafta başlarında kripto karıştırıcı Tornado Cash’i onaylamasının ardından 11 Ağustos Perşembe günü MakerDAO Discord kanalına geldi. Tornado Cash kararının ardından, USDC stablecoin platformu Circle, onaylanmış tüm USDC adreslerini dondurmaya başladı. OFAC, vatandaşların Tornado Cash kullanmasını yasaklarken, yaptırım listesine 44 USDC adresi yerleştirdi. Sonuç olarak, Circle 75.000 dolar değerinde stablecoin’i dondurmak zorunda kaldı. Kurucu, MakerDAO’nun Discord hesabında aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Yaptırımlar maalesef ilk düşündüğümden daha ciddi. Bence USDC’den ayrılmaya hazırlanmayı ciddi olarak düşünmeliyiz. Bunun olması neredeyse kaçınılmazdır ve bunu ancak büyük miktarda hazırlıkla yapmak gerçekçidir.

Analistler: Binance'deki Bu Altcoin, Büyük Hareketlere Gebe!

Vitalik Buterin: USDC’leri ETH’ye dönüştürmek korkunç bir fikir

İlginç bir şekilde Rune, bu USDC’yi ETH’ye dönüştürmeyi de önerdi. Şu anda MakerDAO’nun DAI stablecoin’inin yüzde 50’sinden fazlası USDC tarafından teminat altında. Bu nedenle Rune, tek bir stablecoin’e ve merkezi bir varlığa olan bu ağır bağımlılık konusundaki endişelerini dile getirdi. 7 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile DAI, büyük stablecoin’ler arasında yer alıyor. Coin, şu anda piyasada dolara sabitli dördüncü en büyük stablecoin’dir.

Yearn.finance çekirdek geliştiricisi @bantg, MakerDAO’nun 3,5 milyar dolarlık USDC’sinin tamamını ETH’ye taşımayı düşünebileceğini tweetledi. Böylece, DAI stablecoin’lerinin yüzde 50’sinden fazlası, mevcut yüzde 7’den atlayarak ETH tarafından desteklenecek. Rune’un teklifinden kısa bir süre sonra MakerDAO topluluğu, yapım aşamasındaki başka bir Terra olarak nitelendirerek tepki gösterdi. Terra, tüm UST tokenlerini Bitcoin ile desteklemek gibi benzer bir hata yaptı. Herkesin bildiği gibi algoritmik stablecoin UST, sabitli kalması gereken ABD dolarından ayrıldı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Terra, tüm BTC rezervlerini tasfiye etmek zorunda kaldı.

Vitalik Buterin'in Ethereum İçin Yeni Planı

Bu olasılık, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in bile dikkatini çekti. Buterin, bunu riskli bir teklif olarak nitelendirdi. Ancak MakerDAO kurucusu Rune, USDC’yi tamamen ETH’ye aktarmayacaklarını açıkladı. Fakat yine de kısmi transferleri düşünme fikrine bağlı kalıyor. Bu konuda uyarıda bulunan Buterin şunları söyledi:

Bu riskli ve korkunç bir fikir gibi görünüyor. ETH çok düşerse, teminat değeri çok düşer. Ancak CDP’ler tasfiye edilmez, bu nedenle tüm sistem kısmi bir rezerv olma riskiyle karşı karşıya kalır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Vitalik Buterin Milyar Dolarlık Bu Altcoin Alımına Karşı Çıktı!