Reklamı kapat

Vitalik Buterin’den Çarpıcı Bitcoin SV ve Faketoshi Yorumu

Serkan Eser
Serkan Eser 27 Aralık 2018
0 görüntülenme

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Noel tatilinde  Bitcoin Satoshi Vision projesi (BSV)’ni bir Dumpster (çöp tenekesi) ateşine çağırıyor. Ethereum’un kurucu ortağının bu kez hedefi çekişmeli Bitcoin Satoshi Vision projesiydi.

Vitalik Buterin, Bitcoin Satoshi Vision’ı  “çöp tenekesi ateşi” olarak nitelendirdi

Ethereum’un kurucu ortağı, eksikliklerine rağmen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) projesini savunuyor.  Ayrıca Ethereum’un kurucu ortağı, Bitcoin’in hard forku olan Bitcoin Cash’in hard forku Bitcoin Satoshi Vision’ı  Twitter aracılığıyla yaptığı paylaşımda saf bir “çöp tenekesi ateşi” olarak nitelendirdi. Ethereum’un kurucu ortağının konuya yönelik Twitter paylaşımına aşağıda yer verildi:

Bitcoin Satoshi Vision (Bitcoin SV), şu anki rakibi Bitcoin Cash (BCH) ile karşılaştırıldığında rekabette geride kalıyor. Yazım sırasında Bitcoin SV’nin 1,6 milyar dolarlık bir piyasa değeri varken, Bitcoin Cash’in 2,9 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. Birbirine rakip iki Bitcoin Cash  hard forku olan proje arasındaki piyasa değeri farkı şu anda, 1,3 milyar dolar civarında.

Ethereum’un kurucu ortağından Faketoshi Craig Wright’a eleştiri

Ethereum’un kurucu ortağı, Bitcoin Satoshi Vision destekçisi Faketoshi Craig Wright’ın hayranı değil. Bir keresinde Ethereum’un kurucu ortağı Deconomy’deki bir panelde Craig Wright’a hitaben “Bu konferansta neden bu dolandırıcılık hakkında konuşmak istiyor?” diye sordu.

Ayrıca Ethereum’un kurucu ortağı, Bitcoin Satoshi Vision’a yol açan hard fork sırasındaki bazı seçim düşüncelerini ele aldı ve onlara yönelik düşüncelerini paylaştı. Ethereum’un kurucu ortağı’nın konuya yönelik Twitter paylaşımına aşağıda yer verildi:

https://twitter.com/Timccopeland/status/1061932451465957376

Vitalik Buterin, her şeye rağmen bu teknolojiye ve geleceğine inanıyor

Vitalik’in kripto para listelemeleri ve akıllı sözleşmeler için rekabet etmeyen diğer kripto para birimlerini tartışğını duymak ilginç. Ayrıca Ethereum’un kurucu ortağı, kripto para topluluğu ile başka düşüncelerini de paylaştı.

Ethereum’un kurucu ortağı, yedi yıl önce kripto birimi sektörüne girdiğinde, kripto paraların herhangi bir yere gelme oranına yüzde 20 başarı oranı ekledi. Ethereum’un kurucu ortağı her şeye rağmen bu teknolojiye ve geleceğine inandığını ve bu nedenle de riskleri göze alarak sektörde kalmaya devam edeceğini belirtiyor. Ayrıca Vitalik, 2018 yılı kripto paralar için zorlu bir yıl olsa da 2019 yılının yeni gelişmelere gebe olduğunu  bu yüzden kripto sektörüne yönelik inancımızı yitirmemeniz gerektiğini vurguluyor.

Ethereum’un kurucu ortağı PoW’a inanmıyor

Ethereum ağı, Ocak 2019 için planlanan  Constantinople yükseltmesinin lansmanına yaklaşıyor. Constantinople yükseltmesi ağı, proof of work  (PoW) konsensüsünden uzağa ve daha çevre dostu kanıtlara doğru yani  proof of stake (PoS) konsensüs algoritmasına getirecek. Ethereum şu anda PoW madenciliğine güvenmesine rağmen, Ethereum’un kurucu ortağı PoW’a inanmıyor ve sürekli eleştiriyor.

Üçüncü en büyük kripto para birimi Ethereum’un arkasındaki yüz olan Vitalik, Twitter gönderisinde, Bitcoin (BTC)’in proof of work  (PoW)’üne inanmadığını ve bu konsensüs algoritmasının diğer kripto para etkileyiciler arasında tartışmalara yol açtığını belirtti.

Giacomo Zucco, üç çeşit insan olduğunu belirtiyor

BHB.Network’ün direktörü ve  bir kripto para etkileyicisi olan Giacomo Zucco,  Twitter gönderisinde şunları söyledi:

Hiç kimse, hiçbir şeye inanmaz (nihilizm). Multicoiners her şeye inanır (saflık). Bitcoiners bir şeye inanıyor (sebep).

Giacomo Zucco, üç çeşit insan olduğunu belirtiyor. BHB.Network’ün direktörü bunlardan birincisinin kripto para birimlerinin içine girmeyenler, ikincisinin orada her altcoine inananlar ve üçüncüsünün onları saf olarak adlandıranlar olduğunu söyledi ve son tür insanların Bitcoin’e ve onun temelindeki teknolojiye inananlar olduğunu da vurguladı. Kripto paralar sayesinde son on yılda para hakkında nasıl düşündüğümüzü yeniden şekillendirdik.

Vitalik Buterin, madencilerin Bitcoin’in proof of work’üne inanmadığını söyledi

Vitalik Buterin, Giacomo Zucco’nun tweetine atfen madencilerin Bitcoin’e “proof of work” adlı bir kavram kullanarak yardımcı olan teknolojiye inanmadığını söyledi. Ethereum’dan Vitalik, PoW’un sorunlara cevap olmadığını ve bu nedenle de Ethereum ağını PoW’dan PoS’a geçirmeye çalışıyor. Ethereum’un kurucu ortağı,  Twitter paylaşımında şunları söyledi:

 Proof of work  (PoW)’e inanmıyorum!

Her ne kadar Giacomo Zucco insanları nasıl kategorilere ayırdığına dair görüşlerini dile getirse de bu tweet her türden insanı kendine çekti. PoW ile ilgili olarak ve bir diğerinden daha iyiyse PoW ve “Proof of the Stake” gibi diğer kavramlarla ilgili birçok tartışma oldu.

PoW’un iklimimizi nasıl etkilediğini ele alan birçok araştırma makalesi var

PoW’un iklimimizi nasıl etkilediğini ve küresel sıcaklığı zorlayabildiğini belirten birçok araştırma makalesi var. Doğa İklim Değişikliği araştırmasına göre, Bitcoin madenciliği PoW ile devam ederse, küresel sıcaklığı 2 santigrat derece artırabilir.

Beş yıl önce, Ether’in ön satışına başlamadan önce altcoin alanı, o zamandan beri ölümüyle tanışan bir proje olan BBQCoin gibi paralar tarafından yönetiliyordu. Bir Ethereum kurucusu,  Ethereum’un bundan beş yıl sonra BBQCoin ile benzer bir kaderi olmayacağına iddia etmeye istekli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır. 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin, Ripple (XRP) ve Ethereum’da Kayıplar Sürerken Bu Altcoin Yüzde 270 Yükseldi Kripto para piyasası 2018 yılında 2017 yılında yakaladığı ivmeden çok uzak bir performans sergilerken, Bitcoin ve alternatif kripto para birimleri 11 ay süren uzun bir ayı piyasasının etkisi altında kaldılar. Aralık ayında negatif trendden bir süreliğine de...
Serkan Eser 27 Aralık 2018