Vitalik Buterin: Ethereum Tabanlı Uygulamalarla Hayal Kurmayın

Google News

CoinDesk “Yapması gereken konuşma bu değildi.” yazdı.

Seoul, Güney Kore’de Çarşamba günü gerçekleşen Deconomy konferansında Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’in dünyanın ikinci en büyük blokchain projesine ilişkin 12 aylık vizyonunu konuşması bekleniyordu fakat beklenenin aksine blockchain ve potansiyeli hakkında daha genel bir konuşmayı seçti.

Bununla birlikte Ethereum araştırmacıları ile yapılan görüşmeler de 24 yaşındaki kurucunun, geliştiricilerin artan ilgi düzeylerine yetebilmek için platformun değişmesi gerektiğine inandığı konusuna geldi.

Konuşmasında açık sözlü davranan Buterin Ethereum’un şu anda yapabildiği işlem sayısının düşük oluşuna dikkat çekti, bu sorun geçen sene platformun fazlaca popüler olan ilk uygulamaları sonrasında daha da belirginleşmişti.

CoinDesk tarafından profili çizildiği üzere Ethereum ağı, ağ kapasitesinin limitine rağmen giderek büyüyor. Bu nedenle Buterin katılımcılara bugün “decentralized” Uber uygulaması (DApp) veya benzer bir uygulama piyasaya sürmek isteyen herkesin hayal kırıklığına uğrayabileceğini söyledi.

Hesaplarına göre araç paylaşım devi saniyede 12 işlem yaparken, Ethereum sadece 15 işlem gerçekleştirebiliyor.  Buna istinaden Buterin şu şekilde açıklama yaptı:

“Yükselemeyen bir Ethereum’un üzerine decentralized Uber veya Lyft uygulamaları kurmak istiyorsanız, battınız. Durun.”

Buna ek olarak Buterin konuşmasında mümkün olan bazı çözümlerden bahsetti. Ethereum’un blockchainini ikiye ayırıp verileri birbirinden ayrı iki bölümde kayıt altına almayı sağlayan “sharding” sistemi de bu çözüm önerilerinin arasındaydı.

Sorunu çözüm süreci için olası bir zaman çizelgesi sunmuş olmasa da Buterin, engelleri blockchainin güçlüklerine bağlı olarak daha çok sosyal ve kültürel gördüğünü söyledi.

“Bir matematik konusuyla ilgili herhangi bir Wikipedia makalesini okumayı deniyorsunuz ve sadece bir karmaşadan ibaret anlaşılmaz formüller.”

Bunun yanı sıra Ethereum araştırma bilimcisi Karl Floresch, yükselmedeki zorlukların en iyi çözümü olarak daha geniş kitlelerin katılımı için çağrıda bulundu.

“Bu alanın daha verimli bir şekilde büyümesinin önündeki en büyük engellerden biri, insanların bu protokolleri kendilerinin değerlendirmesine ve onaylamasına olanak verecek bilgilerin çarpıtılması.”

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku