Vitalik Buterin: Ethereum Tabanlı Uygulamalarla Hayal Kurmayın

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CoinDesk “Yapması gereken konuşma bu değildi.” yazdı.

Seoul, Güney Kore’de Çarşamba günü gerçekleşen Deconomy konferansında Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’in dünyanın ikinci en büyük blokchain projesine ilişkin 12 aylık vizyonunu konuşması bekleniyordu fakat beklenenin aksine blockchain ve potansiyeli hakkında daha genel bir konuşmayı seçti.

Bununla birlikte Ethereum araştırmacıları ile yapılan görüşmeler de 24 yaşındaki kurucunun, geliştiricilerin artan ilgi düzeylerine yetebilmek için platformun değişmesi gerektiğine inandığı konusuna geldi.

Konuşmasında açık sözlü davranan Buterin Ethereum’un şu anda yapabildiği işlem sayısının düşük oluşuna dikkat çekti, bu sorun geçen sene platformun fazlaca popüler olan ilk uygulamaları sonrasında daha da belirginleşmişti.

CoinDesk tarafından profili çizildiği üzere Ethereum ağı, ağ kapasitesinin limitine rağmen giderek büyüyor. Bu nedenle Buterin katılımcılara bugün “decentralized” Uber uygulaması (DApp) veya benzer bir uygulama piyasaya sürmek isteyen herkesin hayal kırıklığına uğrayabileceğini söyledi.

Hesaplarına göre araç paylaşım devi saniyede 12 işlem yaparken, Ethereum sadece 15 işlem gerçekleştirebiliyor.  Buna istinaden Buterin şu şekilde açıklama yaptı:

“Yükselemeyen bir Ethereum’un üzerine decentralized Uber veya Lyft uygulamaları kurmak istiyorsanız, battınız. Durun.”

Buna ek olarak Buterin konuşmasında mümkün olan bazı çözümlerden bahsetti. Ethereum’un blockchainini ikiye ayırıp verileri birbirinden ayrı iki bölümde kayıt altına almayı sağlayan “sharding” sistemi de bu çözüm önerilerinin arasındaydı.

Sorunu çözüm süreci için olası bir zaman çizelgesi sunmuş olmasa da Buterin, engelleri blockchainin güçlüklerine bağlı olarak daha çok sosyal ve kültürel gördüğünü söyledi.

“Bir matematik konusuyla ilgili herhangi bir Wikipedia makalesini okumayı deniyorsunuz ve sadece bir karmaşadan ibaret anlaşılmaz formüller.”

Bunun yanı sıra Ethereum araştırma bilimcisi Karl Floresch, yükselmedeki zorlukların en iyi çözümü olarak daha geniş kitlelerin katılımı için çağrıda bulundu.

“Bu alanın daha verimli bir şekilde büyümesinin önündeki en büyük engellerden biri, insanların bu protokolleri kendilerinin değerlendirmesine ve onaylamasına olanak verecek bilgilerin çarpıtılması.”

 

Vitalik Buterin: Ethereum Tabanlı Uygulamalarla Hayal Kurmayın