Vitalik Buterin Konuştu: Bu Altcoin Adeta Uçtu!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 29 Kasım 2022
2.110 görüntülenme
Vitalik Buterin Konuştu Altcoin Uçtu

Ethereum kurucusunun bugün Twitter’dan yaptığı açıklamalar yanlış anlaşıldı. Vitalik Buterin, örnek vermek için kullandığı X harfiyle bir altcoin projesinin rallisine sebep oldu.

Vitalik Buterin, verdiği örnekle ralliyi tetikledi

Buterin 29 Kasım’da Twitter’dan parayla yönetim hakkı satan protokolleri ele aldı. Bunun yanlış olduğu söylerken örnek vermek istediği “X” kısaltmalı bir token %600 civarında değer kazandı. Yaklaşık iki saat süren satın alma çılgınlığı geçiciydi ve fiyat aynı hızda geride döndü. İşlem kayıtları satın alımların Buterin’in açıklamaları ardından başladığını gösteriyor.

Ethereum kurucusu ne söylemek istedi?

Vitalik Buterin, token üzerinden söz sahipliği dağıtan projelere karşı çıktı. Bugün X tokeni harekete geçiren açıklamaları şunlardı:

Bir token’in neden değerli olması gerektiğine dair bir anlatı olarak “yönetim hakları” kavramı patolojiktir. Kelimenin tam anlamıyla “X” alıyorum çünkü daha sonra birisi protokolü kendi özel çıkarlarına göre çarpıtmak için benden ve bir grup başka insandan satın alabilir” diyorsunuz.

Buterin, tweet’in devamında, bu sistemin bireyseller için değil büyük paralar için avantajlı olduğunu dile getirdi:

Sıradan bir birey olarak, “bazı oyların sonucunu etkilemek için %0,0001 şans elde etmek için 500 dolar ödeyin” iyi bir ticaret değildir. Bunun kendileri için iyi bir ticaret olduğu tek kişiler multimilyonerler ve hedge fonlardır (saldırganlar dahil).

Daha önce benzer bir ralliyi Elon Musk tetiklemişti

Tesla CEO’su, Twitter’ı satın alma anlaşmasına varmadan önce “Elon Buys Twitter” adlı bir tokenin rallisini meydana getirdi. Elon Buys Twitter veya EBT token, duyurunun halka açıklanmasının ardından yüzde 10.500’ün üzerinde ralli yaptı. Token şu anda ATH fiyatın %99,9 düşüşle 0.00023 dolardan işlem görüyor. Benzer şekilde, Token Doge Elon Mars’da Twitter haberi üzerinde yaklaşık %20 zirve yaptı. Kripto para birimi Elon GOAT veya Elon Greatest Of All Time da haberlerin kamuoyuna duyurulmasından sonra yükseldi. Floki Musk, aynı dönemde %10’un üzerinde değer kazandı. Elon Musk’tan ilham alan token’ler, sosyal medyadan çeşitli meme’lerle spekülasyonu avantajlarına kullandılar.

Elon Musk Tweet Attı: DOGE Değil, Bu Altcoin Pik Yaptı!

Bu arada, Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünden birkaç dakika sonra, kripto para meraklıları, en uzun süre hizmet veren İngiliz hükümdarının adını taşıyan bir grup meme coin ile piyasayı doldurmaya başladı. Bu tokenler genellikle BNB Chain’i tercih ediyor. Binance’in Blockchain’i yeni kripto para birimleri çıkarma konusunda en kullanışlı platformlardan birini sunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor
Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor: Fiyat Haberle Çöktü! Altcoin piyasası, FTX’in iflası ardından Solana tabanlı projelerin yol oluşunu izliyor. 29 Kasım’da FTX ve Alameda destekli bir proje resmen faaliyetlerini durduracağını duyurdu. Solana tabanlı bu altcoin projesi için beklenen son Kısmen FTX tarafından başlatılan Solana tabanlı...
Buğra Çağlar 29 Kasım 2022