Reklamı kapat

Vitalik Buterin Metaverse ve Bu Altcoin’e Dikkat Çekti!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 Kasım 2021
0 görüntülenme
vitalik buterin

Vitalik Buterin, merkezi olmayan ağlarda barındırılan yerel kripto para birimleri ile kripto şehirleri kavramını görselleştiriyor. Özellikle Vitalik Buterin, sıfırdan tamamen yeni kripto şehirleri inşa etmeyi amaçlayan CityDAO gibi projeleri övüyor. Geçen haftaki Facebook’un bir Metaverse inşa etme duyurusu, kripto alanını bir fırtına ile yakaladı ve yeni tartışmalara yol açtı.

Vitalik Buterin’in “kripto şehirleri”

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, Facebook’un duyurusundan sonra, metaverse ile bağlantılı Decentraland (MANA) gibi kripto para birimleri son dört gün içinde sağlam bir ivme kazandı. Bununla birlikte, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de benzer çizgiler üzerinde düşünüyor. 31 Ekim Pazar günü Vitalik Buterin, “Crypto Kitties” adlı benzer bir makale yayınladı. Burada, farklı hükümetleri yeni teknolojileri, özellikle de kriptoyu denemeye artan ilgisi hakkında ayrıntılı olarak konuşuyor. Ethereum kurucu ortağı, bu yerel yönetimlerin ve ortaya çıkan kripto teknolojilerinin “kripto şehirleri” olarak adlandırdığı şeyi inşa etmek için bir araya gelme fikrini görselleştiriyor ve son makalesinde şunları yazıyor:

Geçen yılın bir başka ilginç eğilimi, kripto paralar, Non Fungible Token (NFT)’ler ve merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) gibi kripto fikirlerinin hızlı bir şekilde yaygınlaştırılması olmuştur. Peki iki trendi birleştirirsek ne olur? Kripto para, NFT, DAO, yolsuzlukla mücadele için Blockchain’de bir miktar kayıt tutma, hatta dördü birden olan bir şehre sahip olmak mantıklı mı?

Metaverse

Dünya çapında bir dizi şehir ve yerel yönetim, kripto para birimlerini benimsemeye hevesli. Vitalik Buterin, Miami gibi kendi yerel kripto para birimi Miami Coin’e sahip olduğu şehirlerin örneğini veriyor. Bunun bir başka örneği de RenoDAO ve NFT Projeleri ile deneyler yapan Reno’dur.

Facebook’un Metaverse duyurusu ne ifade ediyor?

Söylendiği gibi, Facebook’un ana şirketini Meta olarak yeniden markalaması, kripto alanında dalgalanmalar yarattı. Meta, Blockchain teknolojisinin gücünden yararlanarak tamamen sanal bir dijital dünya, yani Metaverse oluşturmaya odaklanıyor. Metaverse’de insanlar sanal avatarlarıyla etkileşime girebilecek ve her şeyi yapabilecekler.

Ethereum kurucu ortağı, “kripto şehirleri” önerisinde, mevcut şehirlerde merkezi olmayan teknolojiden yararlanmaktan bahsediyor. Ayrıca kendisini çok etkileyen belirli bir kripto projesinden söz ediyor. CityDAO adlı bir proje, hala hayata geçirilecek, sıfırdan tamamen yeni kripto şehirleri inşa etmeyi amaçlıyor.

Metaverse

Bu durum da, kripto piyasasının yerel yönetim üzerinde artan bir etkisinin olduğunun açık bir göstergesi. Bu tür birçok yerel makam, kripto trenine zaten bindi. Vitalik Buterin, son makalesinde yerel yönetimlerin mevcut sistemlerine Blockchain’leri de dahil edebileceğini belirtiyor ve burada iki ana kullanım örneğine odaklanıyor:

İlki, mevcut süreçlerin daha güvenilir, şeffaf ve doğrulanabilir sürümlerini oluşturmak için blok zincirleri kullanmak. İkincisi ise, arazi ve diğer kıt varlıklar için yeni ve deneysel mülkiyet biçimlerinin yanı sıra yeni ve deneysel demokratik yönetişim biçimlerini uygulamak için Blockchain’leri kullanmak.

Vitalik Buterin’in önerisinin daha da ileriye giderek pratik bir gerçeklik olup olmadığını görmek ilginç olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

E ArRUhXIAQPubf 1
4 Dogecoin Metriği Uyarı Veriyor: İşte Olacaklar! Kripto analisti Arman Shirinyan, Dogecoin (DOGE) on-chain göstergelerinin, kripto paranın önceki ralliden %10 geri çekilmesinin ardından “düşüş” durumuna geçtiğini ve piyasanın, işlem hacminin yükselmek yerine sürekli düşmesiyle ralliyi desteklemeye istekli olmadığını belirtiyor. Arman Shirinyan’ın DOGE analizini Kriptokoin.com olarak sizler için hazırladık....
Vural Erkan 1 Kasım 2021