Reklamı kapat

Vitalik Buterin, Ethereum İçin Yeni Bir Özellik Sundu!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 8 Ağustos 2022
0 görüntülenme
Vitalik Buterin Yeni Bir Özellik Sundu

Vitalik Buterin, daha hızlı bir Ethereum için son günlerde Twitter’dan fikirlerini paylaştı. Kurucu isim olası çözüm önerilerini paylaştığı için Ethereum ekosisteminde başka bir özellik yakın olabilir.

Vitalik Buterin, Ethereum için yeni bir özellik sundu: Gizli adresler

Ethereum topluluğundan bir geliştirici, 8 Ağustos’ta ethresear.com üzerinden “gizli adresler” özelliğini tanıttı. Her gizli adres, bir kullanıcının adres karması, token kimliği ve kendilerine özgü gizli parametreden oluşur. Varlıkları depolamak için kullanılan adres, kullanıcının Blockchain veri karma ağacındaki “leaf”den belirlenmektedir.

Gizli adres teknolojisi olmadan, genel ledger’lar “sözde anonimdir”. Bu da adresin bilinmeyen belirli bir kişiye bağlı olduğu anlamına geliyor. Ancak Blockchain analizini kullanarak, adresin arkasındaki kişiyi tanımlamak için gerekli bağlantılar hızlı bir şekilde toplanabiliyor.

İlgiden ve hatta yasalarla ilgili sorunlardan kaçınmak isteyen bazı yatırımcılar bu güvenlik katmanı tercih edebilirler. Göndereni veya alıcıyı gizleyen gizli işlemleri kolaylaştırmak için Monero ve hatta Litecoin gibi özel kripto para birimleri vardır. Ethereum’da gizli adresler özelliğe bu kategorideki kripto para birimlerinin özelliklerini taşımaya hazırlanıyor.

Vitalik Buterin, anonim NFT sahipliği için gizli adresler öneriyor

Buterin, gizlilik özelliklerini NFT işlemlerine dahil etmek için “düşük teknolojili bir yaklaşım” olabileceğini öne sürdü. Buterin, Ethereum araştırma kanalında Pazartesi günü yayınlanan bir gönderide önerilerini paylaştı. Merkle ağaçları ve zk-SNARK’ların kendi çözümünü önerirken, aynı zamanda ERC-721 token’leri ve gizli adresler için daha karmaşık bir yöntem olduğunu ima etti. Ethereum kurucu ortağı, bunun yerine özellikle akıllı sözleşme cüzdanlarının, gönderenin adreslerini üçüncü taraflara esasen maskelemesine izin verecek bir yöntem içerebileceğini öneriyor:

Örneğin. Benden (yeni sahip) başka kimse yeni sahibin kim olduğunu göremeden vitalik.eth’e bir NFT gönder.

Buterin, bu yöntemde göndericilerin “5-50 kez ücret ödemeye yetecek kadar ETH” eklemesi gerektiğini belirtti. Ancak, şunları ekliyor:

Belki de özel arama yapanları veya bir şekilde blok oluşturucuları içeren daha iyi bir genel çözüm vardır.

Blockchain’de yarı anonimlik ve şeffaflık arasındaki dengeyi bulmak, piyasa büyümeye devam ettikçe birçokları için zorlaşıyor. Ocak ayında, kullanıcıların IP adreslerini NFT pazar yeri OpenSea ve MetaMask’tan kaydırdığını görmüştük. Bu arada Buterin, 7 Ağustos Pazar gününden 14 Ağustos Pazar’a kadar Kore Blockchain Haftası’nda konuşacak.

Ethereum kurucusu, stablecoin’lerin karar verici olacağını söylüyor

Buterin ayrıca, Tether (USDT) ve Circle USD (USDC) gibi merkezi stablecoin’lerin gelecekteki tartışmalı sert fork’larda önemli karar vericiler olabileceklerini söylüyor. Kriptokoin.com olarak açıklamaları bu makalede aktardık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ses Getirecek SHIB Tahmini!
ABD’li Politikacıdan “Ses Getirecek” SHIB Tahmini! Eski ABD kongre adayı David Gokhshtein, Shiba Inu (SHIB) yatırımcılarının “pusuda” olması gerektiğini söyledi. Kripto fenomeni daha önce meme token’in modeli hakkında övgü dolu açıklamalar yapmıştı. David Gokhshtein’a göre SHIB yatırımcıları uyanık olmalı Gokhshtein bugün Twitter’dan dikkat...
Buğra Çağlar 8 Ağustos 2022