Reklamı kapat

Wall Street Devi: Bitcoin İçin Bu En Kötü Seviyeler Geliyor!

0 görüntülenme
Wall Street Devi: Bitcoin İçin Bu En Kötü Seviyeler Geliyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), FTX ve Alemada Research’ün bu haftaki şok çöküşünün ardından ciddi oranda geriledi. FTX krizinin ardından ise kripto para piyasaları ve borsaları bir düzenleyici uyarısıyla karşı karşıya.

Bitcoin fiyatı için daha düşük seviyeler yolda!

BTC fiyatı, bir yıl önceki ATH’si olan 69 bin dolardan yüzde 70’ten fazla düşüşle 17 bin dolara kadar geriledi. Bazı kripto para analistleri ise çöküşün daha kötüye gitmek üzere olabileceğinden korkuyor. Wall Street devi JPMorgan’daki analistler, sarsıcı bir Bitcoin fiyat tahmini yayınladı. FTX çöküşünün ardından banka, lider kripto paranın yüzde 25 daha düşebileceği konusunda uyardı. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri beklentileri hakkında şunlar söyledi:

Alameda Research ve FTX’in bariz çöküşünün neden olduğu bu yeni kripto kaldıraç azaltma aşamasını daha sorunlu yapan şey, düşük sermayeli ve yüksek kaldıraçlı olanları kurtarabilecek daha güçlü bilançolara sahip kuruluş sayısının ekosisteminde küçülmesidir.

Bitcoin

Analistler, bu yıl yaşanan olayların ardından gelen son FTX krizi sonrası “marj çağrıları dizisi” nedeniyle Bitcoin fiyatının 13 bin doların altına düşeceğini söylüyorlar.  Ayrıca BTC üretim maliyetlerine işaret edebilmesi muhtemel.

Çöküşün ardından Terra (LUNA) yeniden gündeme geldi

Analistler ayrıca geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanan Terra krizini hatırlatıyor:

FTX ve Alameda Research’ün DeFi (merkeziyetsiz finans) platformları da dahil olmak üzere kripto ekosisteminin diğer varlıkları ile boyutu ve bağlantıları göz önüne alındığında, yeni bir marj çağrısı, kaldıraç azaltma ve kripto şirketi/platform başarısızlıkları dizisinin benzer şekilde başlaması muhtemel görünüyor. Terra’nın çöküşünü takiben geçtiğimiz Mayıs ve Haziran’da gördüğümüz şey.

Terra ekosisteminde yaşanan çöküşün ardından yerel altcoin LUNA neredeyse sıfırlandı. Bununla birlikte stabilcoin’i de dolarla olan sabitini kaybetti. Terra’daki çöküşün ardından bazı şirketler iflaslarını duyurdu.

JP Morgan analistleri, Bitcoin fiyatının tam hasarın ortaya çıkmasıyla daha da düşebileceğini söylüyor

FTX’in Alameda’nın alım satım fonlarıyla kullanıcı mevduatları geldikten sonra bilançosunda 10 milyar dolar olduğu aktarıldı. Bu oran çöküşün ne kadar büyük olduğunu ortaya koydu. FTX bu hafta iflas başvurusunda bulundu. Ardından 10 milyar ila 50 milyar dolar arasında varlık, yükümlülüklere ve 100 binden fazla mağdurun olduğu tahmin ediliyor.

JPMorgan’ın analizine göre, FTX krizi Terra’da yaşananlara çok benzer şekilde bir dalga yaratabilir. Analistler ayrıca şu ifadeleri kullandı:

Alameda Research ve FTX için hızlı bir kurtarma kararı alınmadıkça yaşanması muhtemel.

JPMorgan

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Ancak kripto topluluğu, FTX kaynaklı fiyat çöküşüne hızlı bir çözüm beklemiyor. Kripto para hedge fonu ARK36’nın CEO’su Anto Paroian, konu ile ilgili yorumlara cevap verdi:

Verilen hasarın tam boyutunu görmemiz haftalar alacak.

Yaygın fiyat paniğine rağmen, bazıları nihai bir toparlanmanın kanıtı olarak önceki piyasa düşüşlerine işaret etti. Hubble protokolüne ve Solana blockchain’indeki Kamino Finance’e katkıda bulunan Akeel Qureshi, e-posta yoluyla şunları söyledi:

Piyasa bir darbe alıyor. Ancak kripto para piyasalarındaki oynaklık tarihsel olarak uzun vadede alanı güçlendiren sarsıntılara yol açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance'den Bu 2 Altcoin İçin Delist Duyurusu!
Binance’den Bu 2 Altcoin İçin Delist Duyurusu! Dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance, 2 altcoin için delist duyurusu yaptı. Kriptokoin.com olarak, Binance tarafından yapılan açıklamayı sizlere aktarıyoruz. Önde gelen kripto para borsası 2 altcoin projesini delist ediyor 14 Kasım Pazartesi günü yayınlanan resmi açıklamada, Raydium...
Nazlı Öykü Deniz 3 hafta önce